Jak dbać o cerę? Pielęgnacja skóry twarzy
29.10.2021Piękna skóra z jednolitym kolorytem, bez przebarwień, zaskórników, rozszerzonych naczynek i oczywiście bez zmarszczek – czy to w ogóle możliwe? Jak dbać o cerę? Wiele czynników wpływa na to, jak ona wygląda – m.in. geny, hormony, dieta, warunki klimatyczne, jednak dobra i konsekwentnie prowadzona pielęgnacja skóry twarzy pozwala walczyć z różnymi niedoskonałościami i problemami skórnymi.
Jak należy dbać o cerę?
Krótko mówiąc, o cerę należy dbać kompleksowo i w sposób dopasowany do jej potrzeb. Ponadto pielęgnacja wymaga systematyczności i konsekwencji, gdyż nie zawsze efekty pojawiają się od razu, czasem trzeba kilku tygodni, a nawet kilku miesięcy! Podstawą dobrej pielęgnacji są odpowiednie kosmetyki, które należy dobierać z uwzględnieniem typu skóry oraz dodatkowych problemów, z jakimi się ona zmaga. Oznacza to, że skóra sucha, naczynkowa, ze zmarszczkami i skłonnością do podrażnień i alergii do oczyszczania potrzebuje łagodnych preparatów myjących, a ponadto kosmetyków silnie nawilżających i przeciwstarzeniowych o hipoalergicznych formułach. W przypadku takich problemów skórnych najlepsze serum do twarzy będzie zawierało przede wszystkim substancje nawilżające, odmładzające, antyoksydacyjne i łagodzące.
Zanim jednak wybierzesz najlepsze serum do twarzy, trzeba przypomnieć o kwestiach, które często są pomijane przy pielęgnacji skóry. Mowa oczywiście o diecie. To, co jesz, znacząco wpływa na kondycję skóry. Aby dobrze funkcjonować, skóra potrzebuje m.in. witamin, minerałów i antyoksydantów. W nawyk powinno także wejść picie wody – przynajmniej 2-3 litry płynów (nie tylko wody, ale i świeżo wyciskanych soków, ziołowych naparów i zielonej herbaty). Dodatkowym elementem wewnętrznej pielęgnacji skóry są suplementy diety (np. z kolagenem, kwasami tłuszczowymi Omega-3-6-9 oraz krzemionką).
Pielęgnacja skrojona do potrzeb skóry twarzy
Potrzeby skóry są głównym kryterium doboru kosmetyków. Nie chodzi tylko o samą ich wartość pielęgnacyjną, ale również o konsystencję – skóra sucha potrzebuje formuł treściwych i bogatych, cera mieszana i tłusta doceni zaś lekkie żele. Ponadto w przypadku tendencji do podrażnień, nadwrażliwości i alergii należy zwracać uwagę, czy kosmetyk jest hipoalergiczny i nie zawiera składników drażniących (np. alkoholu, kompozycji zapachowej). Jak sprawdzić, jaki masz typ skóry? Można to stwierdzić, uważnie ją obserwując bądź korzystając z pomocy dermatologa lub kosmetyczki! Wiedza o tym, jaką masz skórę i jakie substancje będą dla niej korzystne, pozwoli uniknąć kosztownych wpadek podczas zakupów, w końcu nie chodzi o to, żeby kupować najdroższe serum do twarzy, chodzi o to, żeby wybrać najlepsze serum do twarzy odpowiednie dla Twojej skóry!
W pielęgnacji skóry ważny jest nie tylko skład i działanie kosmetyków, ale i wpasowanie ich w ramy codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Istotne, aby odpowiednie kosmetyki stosować na dzień (m.in. ochronę przeciwsłoneczną), inne na noc (m.in. odżywcze oleje, składniki o działaniu fototoksycznym jak np. retinol), a poza tym właściwe formuły wybierać zależnie od pory roku (latem – lżejsze, bardziej nawilżające, zimą – bogatsze i tłustsze, aby chroniły skórę przed niekorzystnym wpływem wiatru i mrozu). Całą pielęgnację należy natomiast oprzeć na następujących filarach – demakijaż i oczyszczanie, złuszczanie, tonizacja, serum ze składnikami aktywnymi (np. peptydy, kwas hialuronowy, retinol, witamina C), nawilżenie, ochrona przeciwsłoneczna.
Demakijaż i oczyszczanie skóry twarzy
Nawet najlepsze serum do twarzy nie przyniesie odpowiednich efektów, jeśli skóra nie zostanie odpowiednio oczyszczona. Sebum, zanieczyszczenia i resztki makijażu zadziałają niczym mur i zablokują wnikanie w skórę cennych substancji pielęgnacyjnych! Jedną z najlepszych i najefektywniejszych metod oczyszczania jest tzw. dwuetapowe oczyszczanie skóry, które jest polecane wszystkim typom cery. Polega ono na stosowaniu dwóch kosmetyków myjących – jednego na bazie olejów i drugiego na bazie wody. Najpierw olej lub balsam do demakijażu rozpuszczają makijaż, filtry przeciwsłoneczne i brud, następnie pianka lub żel zmywają resztki zanieczyszczeń i preparatu olejowego. Dwa różne produkty myjące pozwalają na osiągnięcie efektu naprawdę czystej skóry! A gdy skóra jest dobrze oczyszczona, będzie lepiej chłonąć składniki pielęgnacyjne.
Złuszczanie martwego naskórka
Oprócz codziennego oczyszczania skóry jest jej potrzebna regularna eksfoliacja, czyli złuszczanie martwego naskórka. Bez tego cera jest poszarzała, matowa i widoczne są na niej suche skórki. Peeling należy wykonywać nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu – złuszczanie jest ważnym elementem pielęgnacji, nie można jednak z nim przesadzać. Nadmierne „ścieranie” może doprowadzić do mikrouszkodzeń naskórka oraz naruszenia bariery hydrolipidowej skóry. W zależności od preferencji i rodzaju skóry można stosować peelingi mechaniczne z mniejszymi lub większymi drobinkami np. z pestkami malin (są one bardzo mocne, wrażliwe cery powinny ich unikać) lub łagodniejsze peelingi enzymatyczne z bromelainą i papainą lub peelingi chemiczne – kwasowe.
Tonizacja skóry
Po oczyszczeniu skóry następuje etap właściwej pielęgnacji, który rozpoczyna się od tonizacji, czyli przywrócenia skórze jej fizjologicznego pH. W tym celu wystarczy spryskać twarz tonikiem lub hydrolatem. Dostępne obecnie kosmetyki tonizujące są o wiele bardziej przyjazne skórze niż toniki, które stosowane były jeszcze 10 lat temu. W dodatku nie tylko pomagają przywrócić skórze równowagę, ale również działają nawadniająco, nawilżająco, łagodząco i kojąco. W przypadku skór suchych i bardzo suchych działanie toniku można zwiększyć, aplikując esencję. Jest to typ kosmetyku, który można określić jako coś pomiędzy tonikiem a serum. Dla cer, które nie tolerują nadmiaru kosmetyków, esencja spełni funkcję najlepszego serum do twarzy.
Serum, czyli ekstra porcja substancji aktywnych
Serum to wyjątkowy kosmetyk, który zawiera skoncentrowane dawki składników czynnych. Większość ekspertów wskazuje, że to właśnie ono jest kosmetykiem, wokół którego należy budować pielęgnację. Dlaczego? Oczywiście chodzi o stężenia składników aktywnych, im więcej danej substancji, tym lepsze działanie i szybsze efekty! Serum to prawdziwy luksus dla skóry, na który każdy może sobie pozwolić – wybór najlepszego serum do twarzy w dobrej cenie wcale nie stanowi dużego wyzwania! Na rynku dostępne są sera o przeróżnych składach i konsystencjach – emulsyjnych, kremowych, żelowych i olejowych. I tak kosmetyk o odżywczej olejowej formule będzie najlepszym serum do twarzy suchej, natomiast lekkie żelowe doceni cera tłusta.
Które serum będzie tym najlepszym serum do twarzy? Wszystko zależy, w jakim celu ma być stosowane! Kosmetyki z kwasem hialuronowym i trehalozą zapewnią silne nawilżenie i nawodnienie, co spodoba się cerom odwodnionym, serum z niacynamidem zlikwiduje niedoskonałości i unormuje wydzielanie sebum, serum z retinolem (lub innymi pochodnymi witaminy A) zapewni działanie anti-aging, serum z witaminą C rozjaśni przebarwienia oraz będzie działało antyoksydacyjnie, zaś kosmetyk z ceramidami pomoże naprawić uszkodzony naskórek. Warto pamiętać, że nie ma jednego najlepszego serum do twarzy, czasem będą to dwa, a nawet trzy kosmetyki stosowane naprzemiennie!
Nawilżanie i nawadnianie skóry
Mitem jest, że tylko cera sucha potrzebuje nawilżenia! Dobry krem nawilżający to niezbędnik w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jednak skóra potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale i nawodnienia. Choć pojęcia te często stosowane są zamiennie, nie są synonimami. Nawodnienie to dostarczanie wilgoci do głębszych warstw skóry, zaś nawilżenie – ograniczenie transepidermalnej (przeznaskórkowej) utraty wody. Najlepszymi składnikami nawadniającymi są humektanty, do których zalicza się m.in. kwas hialuronowy, mocznik i glicerynę. Substancjami nawilżającymi są natomiast emolienty, które tworzą na powierzchni skóry film zapobiegający nadmiernej utracie wilgoci – oleje, masła, skwalan, alkohole tłuszczowe. Aby zapewnić skórze kompleksowe działanie, należy szukać kremów, które zawierają kompozycję humektantów i emolientów.
W parze z nawadnianiem i nawilżaniem powinno iść również działanie mające na celu odbudowę i wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry. Jeśli bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, skóra łatwo się przesusza, podrażnia i zaczerwienia. Aby utrzymać barierę w dobrej kondycji, należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji oleje bogate w lipidy i kwasy tłuszczowe np. olej z rokitnika, olej z ogórecznika lekarskiego bądź skwalan z oliwy z oliwek.
Ochrona przeciwsłoneczna
Na koniec coś, o czym zwykle pamięta się tylko w okresie wakacyjnym, czyli ochrona przeciwsłoneczna. A przecież słońce świeci przez cały rok i przez cały rok działa szkodliwie na naszą skórę. Mimo że intensywność promieniowania UVB jest niska poza okresem letnim, promieniowanie UVA powoli niszczy naszą skórę niezależnie od pory roku, powodując jej przedwczesne starzenie. Głównym zadaniem filtrów UV jest ochrona skóry przed nowotworami, jednak zapobiegają one także fotostarzeniu i przebarwieniom posłonecznym. Dlatego też ochrona przeciwsłoneczna powinna być aktywna przez cały rok. Szczególnie o właściwą aplikację filtrów każdego dnia powinny dbać osoby, które stosują retinol i kwasy.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o prawidłowej pielęgnacji skóry? Mianowicie to, że podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych należy z taką samą atencją traktować skórę twarzy, jak i okolice oczu, szyję oraz dekolt! Kolejną ważną sprawą jest to, że ostatecznie najważniejsze jest to, aby obserwować, jak skóra reaguje na pielęgnację. Nie każdemu służy to samo, dlatego monitorowanie skóry jest takie ważne! Temat pielęgnacji skóry jest niezwykle szeroki, więcej wskazówek na temat tego, jak dbać o cerę, a także mnóstwo porad dotyczących zdrowego stylu życia znaleźć można na portalu https://dbam-o-siebie.pl/.