Jak dbać o skórę latem? 7 sprawdzonych wskazówek!
27.07.2022Latem nie można zaniedbywać pielęgnacji skóry. Intensywne nasłonecznienie, upały i klimatyzacja nie są dla niej łaskawe. Oprócz obowiązkowej ochrony przeciwsłonecznej niezbędne jest przede wszystkim codzienne oczyszczanie, nawilżanie i regeneracja. Oto nasze podpowiedzi, jak dbać o skórę latem!
Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:
- W jaki sposób należy pielęgnować skórę ciała i twarzy latem?
- Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna latem jest niezbędna?
- Jaką rolę odgrywa nawilżenie skóry?
Letnia pielęgnacja skóry – dlaczego jest tak istotna?
Potrzeby skóry zmieniają się wraz z porami roku, dlatego pielęgnacja skóry latem powinna się różnić od tej stosowanej np. wiosną. Latem, co naturalne, więcej czasu spędza się na zewnątrz, skóra jest zatem w dużo większym stopniu narażona na promieniowanie słoneczne. Do tego podczas wakacyjnych wyjazdów dochodzą kąpiele w słonej morskiej wodzie lub w basenie, a także podkręcona na maksa klimatyzacja w pomieszczeniach i samochodach.
Kombinacja tych czynników powoduje, że skóra nadmiernie się wysusza i odwadnia, równocześnie zwiększa się aktywność gruczołów łojowych, co skutkuje także jej przetłuszczaniem. W efekcie na twarzy widoczne są suche skórki, zaskórniki, wypryski i inne niedoskonałości. Nie można zapominać też o tym, że promieniowanie UVA i UVB powoduje poparzenia i podrażnienia słoneczne, przyczynia się do powstawania trudnych do usunięcia przebarwień i plam pigmentacyjnych, niszczy kolagen i inne struktury skóry, prowadząc do jej przedwczesnego starzenia, zwiększa również ryzyko nowotworów skóry!
Jak dbać o skórę latem?
Latem nie można sobie wziąć urlopu od codziennej pielęgnacji. Konsekwencją takich zaniedbań mogą być trwałe uszkodzenia skóry! Pielęgnację skóry latem należy prowadzić świadomie, nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Ważnym jej elementem jest prawidłowe nawodnienie organizmu oraz dostarczanie mu wraz z dietą niezbędnych składników. A jeśli mimo to na skórze, włosach i paznokciach widoczne są objawy niedoborów witamin i minerałów, warto przyjmować odpowiednie preparaty (np. w przypadku niedoboru biotyny polecany jest Biotebal).
Co robić i jakie kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy stosować, aby skóra latem była odpowiednio zadbana?
Regularnie peelinguj skórę ciała i twarzy
To mit, że latem peeling powinien iść w odstawkę! Regularne złuszczanie martwego naskórka jest bardzo ważne, aby kremy nawilżające i inne kosmetyki do pielęgnacji ciała skutecznie działały. Ponadto pomoże pozbyć się nieestetycznych suchych skórek, dogłębnie oczyści skórę i ograniczy powstawanie niedoskonałości. Jak bezpiecznie złuszczać twarz latem? Na pewno nie należy używać silnych peelingów z kwasem salicylowym i glikolowym, można natomiast stosować łagodny kwas migdałowy lub mlekowy, a także peelingi enzymatyczne. Do ciała warto wybrać peeling cukrowy, który usunie martwy naskórek i wygładzi skórę, co zapewni równomierną opaleniznę.
Stosuj odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną
Bez ochrony przeciwsłonecznej pielęgnacja skóry latem jest niekompletna. Mało tego, to najważniejszy etap codziennego dbania o twarz i ciało, którego po prostu nie można pomijać! Powszechnie wiadomo o negatywnych skutkach beztroskiego opalania, ale warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden. Odpuszczając sobie ochronę UV, zaprzepaszcza się efekty wszystkich stosowanych kuracji pielęgnacyjnych i przeciwstarzeniowych!
Niezaprzeczalnym faktem jest, że prawidłowo stosowany krem z wysokim filtrem SPF50 i szerokim spektrum ochrony UVA/UVB zminimalizuje szkodliwe działanie słońca! Prawidłowo, czyli jak? Chodzi o to, że kosmetyki do opalania należy nakładać obficie i często reaplikować w ciągu dnia! W przypadku filtrów ilość jest równie ważna co jakość! Na szczęście na rynku dostępne są dobre kremy, emulsje, lotiony i spraye z filtrami mineralnymi i chemicznymi w przystępnych cenach, szczególnie warto sprawdzić oferty marek: Iwostin i Ziaja.
Dokładnie oczyszczaj twarz
Niby to oczywiste, że twarz i ciało trzeba myć codziennie, a jednak niektórym ten szczegół umyka! Latem skóra mocniej się poci, a w wilgotnym środowisku szybko namnażają się bakterie, przez co pot zaczyna brzydko pachnieć. Co więcej, gdy jest ciepło, gruczoły łojowe pracują ze zdwojoną siłą, wydzielając duże ilości sebum. Przetłuszczona, lepka skóra niczym magnez przyciąga kurz, brud i inne zanieczyszczenia, w efekcie zapychają się pory i powstają zaskórniki.
Dokładne oczyszczanie twarzy potrzebne jest do usunięcia sebum, potu, resztek makijażu i zanieczyszczeń, a także filtrów przeciwsłonecznych. Kosmetyki do opalania zwykle mają wodoodporne formuły, co utrudnia ich zmywanie ze skóry, zwykły płyn micelarny sobie z nimi nie poradzi. W wieczornej pielęgnacji zaleca się stosować dwuetapowe oczyszczanie – najpierw należy umyć skórę olejkiem, a następnie żelem lub pianką (świetnie w tej roli sprawdzą się kosmetyki naturalne do twarzy).
Unikaj ciężkich kosmetyków do makijażu
Podczas upałów mocny makijaż nie jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowa, gruba warstwa na skórze sprawia, że poci się ona mocniej, a kolorowe kosmetyki dosłownie z niej spływają. Codzienny make-up powinien być lekki i nieobciążający. Zamiast silnie kryjącego podkładu lepiej wybrać lekki krem BB lub kosmetyki mineralne, które równie dobrze ujednolicają koloryt skóry i maskują niedoskonałości. Zwykle zawierają one też filtry przeciwsłoneczne, nie są jednak w stanie zapewnić właściwej ochrony (nakłada się ich za mało), co za tym idzie, należy je aplikować na tradycyjny krem z filtrem!
Nie zapominaj o codziennym nawilżaniu skóry
Latem wiele czynników wpływa na przyspieszone odwadnianie i przesuszanie skóry, dlatego kremy nawilżające do twarzy i balsamy nawilżające do ciała powinny być stosowane codziennie! Najlepiej, aby zawierały one kwas hialuronowy, czyli substancję zapewniającą intensywne, dogłębne i długotrwałe nawilżenie skóry. Wiąże on wilgoć w naskórku, dzięki czemu pomaga utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Do przywracania komfortu suchej i podrażnionej skórze polecane są także maseczki na twarz – nawilżające, łagodzące, odżywiające i ujędrniające.
W codziennej pielęgnacji można stosować kosmetyki naturalne do ciała, np. kosmetyki Sylveco lub kultowy suchy olejek marki Nuxe. Jeśli skóra ciała jest bardzo przesuszona i podrażniona, warto sięgnąć po emolienty, czyli silnie nawilżające i natłuszczające kosmetyki (np. Emolium), które zawierają kwas hialuronowy, mocznik i oleje roślinne.
Używaj odświeżających hydrolatów lub wody termalnej
W trakcie upałów skóra potrzebuje ochłody i odświeżenia, odrobinę wytchnienia da jej woda termalna lub hydrolat, czyli woda kwiatowa, np. rumiankowa, różana, lawendowa. Tego typu kosmetyki mają postać sprayu, który można w każdej chwili rozpylić na skórze. Chłodząca mgiełka przyjemnie ukoi i orzeźwi. Woda termalna jest źródłem cennych substancji, które zapewnią nawilżenie skóry i złagodzą podrażnienia.
Powstrzymaj się od inwazyjnych zabiegów kosmetycznych
Specjaliści odradzają stosowanie latem inwazyjnych zabiegów kosmetycznych oraz silnie działających substancji aktywnych (tj. kwasy, retinol i jego pochodne). Dlaczego? Uwrażliwiają one skórę na promienie słoneczne, co zwiększa ryzyko powstawania przebarwień. Kiedy skóra odpoczywa od retinolu i mikrodermabrazji, należy zadbać o jej regenerację, odżywienie oraz odbudowę i wzmocnienie bariery hydrolipidowej. W tym celu polecane są kosmetyki naturalne i organiczne, które wykorzystują moc roślinnych ekstraktów i olejów (np. kosmetyki Nuxe).
W sezonie letnim skóra szybko się odwadnia i przesusza, w dodatku poddawana jest szkodliwemu działaniu promieniowania UV. Pielęgnacja skóry latem polega więc na ochronie i niwelowaniu skutków wywołanych czynnikami zewnętrznymi. Każdego dnia trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczaniu oraz nawilżaniu, ponadto 1-2 razy w tygodniu zalecany jest peeling na twarz i całe ciało oraz korzystanie z kosmetyków i zabiegów zapewniających skórze regenerację i odbudowę bariery hydrolipidowej.