Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?
17.08.2022Co trzeba zrobić, żeby otrzymać e-receptę?
Pojawienie się recept elektronicznych zapoczątkowało rewolucję w zakresie telemedycyny. Jest to nowoczesne, bezpieczne i przede wszystkim wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można otrzymać receptę od lekarza bez konieczności fizycznego kontaktu i nawet bez wychodzenia z domu. Z artykułu dowiesz się, czym właściwie jest recepta online i jak ją otrzymać?
E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty. Każdy dokument ma przypisany unikalny kod, który umożliwia wykupienie danej recepty w aptece. Recepta online może być legalnie wystawiona podczas internetowej konsultacji. Wizyta online odbywa się w formie rozmowy telefonicznej, czatu lub połączenia z kamerką. Elektroniczną receptę może wystawić lekarz, dentysta czy pielęgniarka.
Jak otrzymać e-receptę? To proste :-) Wystarczy wejść na platformę, która oferuje taką usługę (np. portal www.eDoktorzy.pl) i znaleźć potrzebnego specjalistę. Po wybraniu lekarza, należy wybrać dzień i godzinę konsultacji. Po wybraniu terminu, otrzymasz na maila link do spotkania wideo, połączenia telefonicznego lub czatu z lekarzem. O wyznaczonej porze skontaktuje się z Tobą lekarz i wygeneruje elektroniczną receptę. Kod PIN zostanie dostarczony do Ciebie SMS-em zaraz po zakończeniu e-wizyty.
Jak kupić leki na e-receptę?
Aby zrealizować elektroniczną receptę należy przygotować numer PESEL oraz 4-cyfrowy kod, który otrzymuje się od lekarza po zakończeniu konsultacji. Można również przedstawić farmaceucie kod kreskowy na smartfonie. Taki kod kreskowy otrzymuje się na adres mailowy po zakończeniu konsultacji lekarskiej. Należy pamiętać, że recepta jest ważna przez 30 dni od jej wystawienia. Ważną informacją jest również to, że recepty nie trzeba realizować całej. Jeżeli lekarz przepisał kilka opakowań leku, to można bez problemu poprosić farmaceutę o wydanie tylko jednego opakowania. Po wykupieniu pierwszego opakowania, ważność recepty wydłuża się o rok.
Czy mogę wykupić receptę innej osoby?
Jeżeli osoba chora nie jest w stanie samodzielnie wyjść do apteki, można zrealizować receptę za nią. Potrzebne będzie upoważnienie do korzystania z IKP tej osoby, a także jej PESEL i 4-cyfrowy kod recepty. Wszelkie szczegóły i formalności związane z upoważnieniem można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.
Zalety korzystania z recept online
Konsultacje internetowe są ogromnym ułatwieniem dla osób, które nie chcą tracić czasu na stanie w kolejkach lub przez chorobę wolą nie odwiedzać fizycznie przychodni. Ale nie tylko ;-) Pozostałe zalety to:
- szybki proces wystawiania recept - forma elektroniczna umożliwia przyspieszenie całej procedury,
- lepsza czytelność recept - kto nigdy nie główkował się, co ma napisane na recepcie, niech pierwszy rzuci kamieniem ;-) Lepsza czytelność eliminuje ryzyko, że farmaceuta źle odczyta dokument i niepoprawnie wyda lek. Elektroniczne recepty można sprawdzić na IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Tam można sprawdzić nie tylko przepisane leki, ale również ich dawkowanie,
- poprawność recept - system recept online weryfikuje recepty już podczas wprowadzania ich w system, czyli w momencie wystawiania. Daje to gwarancję, że dokument będzie zrobiony poprawny i od razu gotowy do zrealizowania przez pacjenta,
- mniejsze kolejki w przychodniach,
- wyeliminowanie problemu gubienia recept przez pacjentów - elektronicznej recepty nie da się zgubić, ponieważ jest do niej stały dostęp przez IKP.
Elektroniczne recepty wydają się nie mieć wad. Nie da się ich zgubić, są czytelne i łatwe do zrealizowania. Należy jednak pamiętać, aby edukować i pomagać osobom starszym, które nie są biegłe w korzystaniu z komputerów lub smartfonów. Ważne jest, aby przypominać seniorom, aby zawsze prosili lekarza o wydruk recepty, aby mogli z nim udać się do apteki.