Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak działa szczoteczka soniczna? Dlaczego warto zrezygnować z tradycyjnych szczoteczek na rzecz urządzeń sonicznych?

17.01.2020
Jak działa szczoteczka soniczna? Dlaczego warto zrezygnować z tradycyjnych szczoteczek na rzecz urządzeń sonicznych?Szczoteczki soniczne przebojem wdarły się na rynki światowe. Polecają je lekarze stomatolodzy podczas wizyt, higieniści zachęcają swoich pacjentów do korzystania z nich w ramach uzupełniającej profesjonalną profilaktykę pielęgnacji, a na stronach internetowych wręcz roi się od artykułów zachwalających ich skuteczność i niezawodność. Czy szczoteczki soniczne są faktycznie takim hitem? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Historia szczoteczek sonicznych
Pierwsze próby wykorzystania technologii sonicznej w szczoteczce datuje się na początek lat 90 XX-wieku. Prototyp takiego urządzenia jako pierwszy, przedstawił w roku 1990 amerykański naukowiec Robert Bock. Środowisko lekarzy stomatologów bardzo dobrze przyjęło projekt i po serii testów zdecydowano się na wprowadzenie go na rynek. Początkowo szczoteczki zyskały popularność głównie w Stanach Zjednoczonych. Do Europy dotarły nieco później, stając się prawdziwym hitem dopiero w XXI wieku.

Technologia soniczna
Na początku należy odpowiedzieć na pytanie czym właściwie jest. Samo określenie „soniczna” nawiązuje do drgań i fal dźwiękowych emitowanych przez akumulator urządzenia. To właśnie one, przenoszone na głowice szczoteczki odpowiedzialne są za skuteczne rozbijanie płytki nazębnej. W skrócie można ten proces nazwać kawitacją. W dużym uproszczeniu - fale dźwiękowe rozchodzące się w jamie ustnej, tworzą w obecnym w niej płynie (mieszaninie pasty, wody i śliny) mikrobąbelki, które uderzając pod ciśnieniem, skutecznie i zupełnie bezpiecznie eliminują płytkę nazębną. Same fale mają wysoką częstotliwość i docierają dzięki temu do kilku milimetrów od zakończenia włosia. Oznacza to możliwość precyzyjnego dotarcia nawet do trudno, do tej pory, dostępnych miejsc.

Czy technologia soniczna jest bezpieczna?
W szczoteczkach sonicznych stosuje się częstotliwość 260 Hz. Dla porównania drgania występujące w codziennej rozmowie to ok. 200 do 5000 Hz, szczekanie psa 500 Hz, a śpiew ptaków 4000-8000 Hz. Średnia częstotliwość dźwięków słyszalnych przez człowieka to 16-20000 HZ. W praktyce oznacza to, że urządzenie jest całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Sam ruch włosia, które drga w takich szczoteczkach mniej więcej 31000 razy na minutę jest prawie niezauważalny i słabo wyczuwalny.

Manualna czy soniczna?
Kiedy znamy już zasadę działania szczoteczki sonicznej, możemy porównać ją z tradycyjną szczoteczką manualną. Aby najlepiej zobrazować różnice posłużmy się liczbami. Przy odrobinie wprawy przy myciu zębów tradycyjną szczoteczką wykonamy ok. 180-200 ruchów czyszczących na minutę. Szczoteczka soniczna jest w stanie wykonać, w zależności od modelu ok. 31000. Imponująca różnica! Oznacza to mniej więcej ponad 150 razy większą efektywność uzyskaną dokładnie w tym samym czasie.

Kolejną, niezwykle ważną dla prawidłowej higieny jamy ustnej kwestią, jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Przy manualnych szczoteczkach, pomimo prawidłowej techniki pielęgnacji może okazać się to niezwykle skomplikowane, także przez wielkość średnicy włosia. Dzięki technologii sonicznej, fale dźwiękowe docierają na odległość kilku milimetrów od końcówki myjącej, ułatwiając doczyszczanie szczelin międzyzębowych, a także usuwanie osadów z mikropęknięć czy porowatości szkliwa. Co równie ważne, powstałe podczas pracy szczoteczki sonicznej mikrobąbelki, pozwalają na przenoszenie dużych ilości tlenu do kieszonek dziąsłowych, działając bakteriobójczo i uaktywniając procesy metaboliczne nabłonka. Pozwala to nie tylko na skuteczne czyszczenie zębów, ale także na profilaktykę i pielęgnację dziąseł.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?
Lekarze nie pozostawiają wątpliwości - technologia soniczna to w tym momencie najlepszy wybór w codziennej pielęgnacji zębów. Pomaga walczyć z płytką nazębną, próchnicą i chorobami dziąseł. Jej regularne stosowanie znacząco poprawia ogólny stan zdrowia jamy ustnej. To nieoceniony sprzymierzeniec zarówno w działaniach profilaktycznych jak i terapeutycznych w procesie leczenia.

Zastanawiasz się nad kupnem, jednak nie wiesz, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Kieruj się kilkoma prostymi zasadami.

Skup się przede wszystkim na tym, kto będzie z niej korzystał. Modele przeznaczone dla dzieci różnią się przede wszystkim częstotliwością drgań urządzenia. Klasyczna szczoteczka przeznaczona dla dorosłego użytkownika i dzieci powyżej 14 roku życia emituje 31000- 40000 uderzeń na minutę, te dedykowane najmłodszym oscylują w granicach 16000.

Obecne na rynku urządzenia są bardzo zaawansowane technologicznie i różnią się miedzy sobą nie tylko designem, ale także szeregiem dodatkowych funkcji takich jak wbudowany timer czy dostępność kilku trybów pracy. Sprawdź szeroką ofertę marki ELDOM, w której znajdziesz modele zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i przekonaj się, która szczoteczka soniczna spełnia Twoje wymagania.


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane produkty

pixel