Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak działają krople do oczu na alergię?

21.06.2024
Porady farmaceuty

Krople do oczu na alergię wskazane są do stosowania w przypadku występowania objawów alergicznego zapalenia spojówek. Problem w tym, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów przeciwalergicznych preparatów do oczu, tym samym łatwo się pogubić w tym, co będzie najlepsze w danej sytuacji. Jak działają krople antyalergiczne do oczu? Które wybrać?

Spis treści:

krople do oczy na alergię

Jakie są objawy alergii oczu?

Alergiczne choroby oczu, choć zwykle mają podobne objawy, są dość zróżnicowaną grupą schorzeń – mają różne przyczyny i przebieg. Wyodrębnia się m.in. sezonowe i całoroczne alergiczne zapalenie spojówek, kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek oraz atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Wśród przyczyn ich występowania wymienia się alergeny wziewne – głównie pyłki, a ponadto roztocza kurzu domowego, pleśnie, sierść zwierząt domowych, jak również alergeny znajdujące się w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu.

Dolegliwości związane z kontaktem z alergenem pojawiają się w wyniku uwolnienia histaminy z komórek tucznych, w efekcie czego dochodzi m.in. do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przypuszczalności. U chorego występują wówczas takie objawy jak alergiczne swędzenie oczu, zaczerwienienie, przekrwienie, pieczenie, kłucie i nadmierne łzawienie oczu, obrzęk spojówek, czasem także obrzęk powiek, ponadto światłowstręt, czyli obniżona tolerancja na światło. Warto zauważyć, że objawy alergii oczu bardzo często współwystępują z alergicznym nieżytem nosa objawiającym się napadowym kichaniem i wodnistą wydzieliną.

Czym są krople do oczu na alergię?

Krople do oczu na alergię to grupa środków podawanych miejscowo do oka mających na celu łagodzenie uciążliwych objawów alergicznych, które obejmują spojówkę i powieki. Alergicy mają do wyboru różne leki do oczu, które są typowo wskazane do zwalczania objawów alergicznych, są to leki przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe. Dostępne są także wyroby medyczne z substancjami łagodzącymi, nawilżającymi, regenerującymi i przeciwzapalnymi.

Leczenie alergii oczu można dodatkowo wspierać, stosując sztuczne łzy. Zwykle zalecane są one do łagodzenia objawów zespołu suchego oka, jednakże są pomocne także w zmniejszaniu dyskomfortu w przebiegu alergii oczu, co więcej, chronią przed nadmiernym wysychaniem powierzchni oka w wyniku zaburzonego wydzielania łez. Problem z nadmiernym przesuszeniem oczu może wystąpić, gdy stosowane są krople na alergiczne zapalenie spojówek z konserwantami. Nie można też zapominać o zwykłej soli fizjologicznej. Ten tani produkt pomaga wypłukiwać z oczu alergeny i zanieczyszczenia.

Mechanizm działania kropli antyalergicznych

Leki na alergię stosowane w przypadku objawów ocznych są różne. Działanie kropli do oczu na alergię jest jednak podobne – działają one przeciwhistaminowo (hamują uwalnianie histaminy) i stabilizują komórki tuczne, zapobiegając ich rozpadowi w przypadku ekspozycji na alergen. Pozwala to z jednej strony łagodzić już istniejące objawy, jak również zapobiegać ich nasilaniu, gdy dojdzie do ponownego kontaktu z alergenem.

Jako krople na alergiczne zapalenie spojówek traktuje się również preparaty, które działają obkurczająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu niemalże natychmiastowo zmniejszają przekrwienie i obrzęk spojówek. Warto wiedzieć, że leki z tej grupy stosowane są nie tylko na alergiczne choroby oczu, ale także przy podrażnieniach wywołanych różnymi czynnikami zewnętrznymi.

Trzecią grupą popularnych preparatów na alergię są krople z ektoiną (np. krople do oczu Vizik Alergia). Jest to substancja, która nawilża, stabilizuje błony komórkowe, zmniejsza stan zapalny, a także chroni powierzchnię oka przed czynnikami zewnętrznymi. Ektoina łagodzi również takie objawy alergii oczu jak zaczerwienienie, świąd i łzawienie.

Rodzaje kropli do oczu na alergię

Warto na początku rozróżnić, że preparaty do oczu na alergię mogą mieć postać leków lub wyrobów medycznych – leki na alergię w większości dostępne są bez recepty, choć niektóre wymagają wcześniejszej wizyty u lekarza. Należy jednak podkreślić, że tylko leki z substancjami czynnymi o działaniu przeciwhistaminowym i przeciwalergicznym będą faktycznie zwalczać objawy alergii oczu, wyroby medyczne należy traktować jako wsparcie.

W leczeniu objawów uczulenia stosuje się różne rodzaje kropli do oczu na alergię. Zacznijmy od leków przeciwhistaminowych, czyli olopatadyny, ketotifenu i azelastyny. Jak działają krople antyalergiczne? Leki na alergię do oczu z olopatadyną (np. krople do oczu Starazolin Alergia) hamują reakcję zapalną, blokując obwodowe receptory histaminowe, jednocześnie stabilizują komórki tuczne spojówki, co przeciwdziała uwalnianiu cytokin zapalnych. Dzięki temu, że olopatadyna zmniejsza wydzielanie mediatorów późnej fazy reakcji alergicznej, jej działanie lecznicze utrzymuje się stosunkowo długo – do 8 godzin. Kto może stosować olopatadynę? Jest to lek tylko dla osób dorosłych, przy czym nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Ketotifen działa przeciwhistaminowo, przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Już w kilka minut po zastosowaniu kropli z tą substancją leczniczą można odczuć znaczącą poprawę, zmniejsza się alergiczne swędzenie oczu, zaczerwienienie i obrzęk. Leki z ketotifenem można stosować u dzieci i dorosłych, są przeciwwskazane dla kobiet w okresie ciąży, natomiast stosowanie ich w okresie laktacji wymaga konsultacji z lekarzem.

Kolejnym lekiem przeciwhistaminowym do stosowania do oka jest azelastyna. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, zmniejsza obrzęk i redukuje świąd, co ważne, działa nawet do 12 godzin. Krople do oczu na alergię z azelastyną można stosować od 4. roku życia – w przypadku sezonowego zapalenia spojówek lub od 12. roku życia – w przypadku całorocznego zapalenia spojówek. Nie należy ich aplikować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Lekiem obkurczającym naczynia krwionośne stosowanym do oka jest tetryzolina. Zmniejsza ona przekrwienie spojówek już w 5 minut po aplikacji. Niestety czas jej działania terapeutycznego utrzymuje się krótko – do 4 godzin. Krople do oczu z tetryzoliną nie powinny być stosowane dłużej niż 5-7 dni. Ich stosowanie jest przeciwwskazane u dzieci poniżej 2. roku życia oraz u osób chorujących na jaskrę z wąskim kątem przesączenia.

Są też inne rodzaje kropli do oczu na alergię, np. leki z kromoglikanem sodowym, który hamuje degranulację komórek tucznych i uwalnianie mediatorów zapalnych. Są to przeciwalergiczne krople do oczu wskazane do stosowania profilaktycznego – kurację należy rozpocząć, zanim pojawią się objawy, czyli na około dwa tygodnie przed ekspozycją na alergen. Leczenie należy kontynuować przez cały sezon pylenia. Krople na alergiczne zapalenie spojówek z kromoglikanem sodowym są bezpieczne, działają wyłącznie miejscowo, nie przenikają bariery krew-mózg, dlatego też bez obaw mogą je stosować kobiety karmiące piersią i dzieci (kobiety w ciąży powinny się najpierw skonsultować z lekarzem).

Jak stosować krople do oczu na alergię?

Krople do oczu na alergię należy stosować zgodnie z podstawowymi zasadami higieny, aby móc w pełni korzystać z ich działania. Przede wszystkim aplikację należy wykonywać czystymi rękami – trzeba je zawsze myć przed zastosowaniem leku. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwala zminimalizować potencjalne ryzyko infekcji oka. Z tego samego względu nie wolno dotykać końcówką aplikatora oka, a także innych powierzchni.

Skuteczność leczenia uzależniona jest od tego, czy preparaty do oczu na alergię są dawkowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub zaleceniami producenta. Jeśli lek kupujemy sami, należy dokładnie przeczytać ulotkę lub skonsultować się z farmaceutą.

Kiedy stosować krople do oczu na alergię?

Zwykle przeciwalergiczne krople do oczu stosuje się w okresach nasilenia objawów. Niektóre można jednak stosować profilaktycznie w przypadku zwiększonego ryzyka kontaktu z alergenami. Jeśli chodzi o długość ich stosowania, to należy stosować się do informacji na ulotce lub do zaleceń lekarza.

Skutki uboczne i środki ostrożności przy używaniu kropli do oczu na alergię

Nie można zapominać, że krople do oczu na alergię to leki, a to znaczy, że ich używanie jest obciążone ryzykiem występowania działań niepożądanych oraz koniecznością stosowania pewnych środków ostrożności. Już wcześniej zostało wspomniane, że niezachowywanie zasad higieny może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i wirusowych, dlatego mycie rąk przed aplikacją jest niezbędne.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że w okresie nasilenia objawów alergicy sięgają po kilka różnych preparatów, a to stwarza ryzyko interakcji między poszczególnymi substancjami czynnymi. Zwykle wtedy należy utrzymywać kilkunastominutowe odstępy między kolejnymi aplikacjami. Środkiem ostrożności, którego trzeba przestrzegać, jest termin ważności kropli i okres ich przydatności po otwarciu. Przeterminowane leki na alergię nie są skuteczne, a czasem mogą być szkodliwe.

Okres przydatności leku po otwarciu należy sprawdzić na ulotce, jest on bardzo różny – czasem jest to zaledwie 30 dni, czasem trzy miesiące. Jeśli chodzi o samo przechowywanie, to tu też trzeba odesłać do ulotki. Zwykle krople przechowuje się tak, aby nie były narażone na wysokie temperatury, bezpośrednie działanie światła słonecznego i na wilgoć, jednak są leki na alergię, które trzeba trzymać w lodówce.

Warto też wspomnieć o tym, że niektóre przeciwalergiczne krople do oczu zawierają konserwant – chlorek benzalkoniowy. Składnik ten może powodować przejściowe podrażnienie oczu. Muszą na niego uważać osoby, które noszą soczewki kontaktowe, gdyż może on je odbarwiać. Ważne jest, aby zdjąć soczewki przed zastosowaniem kropli, a następnie odczekać z ich założeniem przynajmniej 15 minut.

Czy krople do oczu na alergię są bezpieczne?

Zasadniczo preparaty do oczu na alergię są bezpieczne, choć trzeba zaznaczyć, że na poziom bezpieczeństwa wpływa stosowanie ich zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Należy dodać, że dość często po aplikacji pojawia się przejściowe uczucie pieczenia, lekkie zaczerwienienie lub zaburzone widzenie, jednakże nie są to objawy, które powinny niepokoić. Dopiero wystąpienie obrzęku, nasilanie się podrażnienia i pogorszenie widzenia powinny skłonić do wizyty u lekarza!

Co do reakcji niepożądanych na stosowanie poszczególnych substancji leczniczych, to olopatadyna może powodować podrażnienie, ból i suchość oka, ból głowy, zmęczenie i nieprzyjemny posmak w ustach, ketotifen podrażnienie oka, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaburzenia widzenia i światłowstręt, zaś azelastyna lekkie podrażnienia miejscowe. Kromoglikan sodowy raczej nie wywołuje działań niepożądanych, czasem tylko pojawia się uczucie kłucia i pieczenia oraz miejscowy obrzęk. Natomiast tetryzolina stosowana przez dłuższy czas może doprowadzić do wtórnego zapalenia błony śluzowej oka, podrażnienia, nasilenia obrzęku i zmian zanikowych nabłonka. Dodatkowo istnieje ryzyko tachyfilaksji, czyli utraty wrażliwości na lek, w wyniku czego dolegliwości mogą nawrócić.

Objawy alergii oczu są bardzo uciążliwe, trudno jest je ignorować. Z pomocą przychodzą różne preparaty, które skutecznie łagodzą świąd, pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie. Jednakże leczenie alergii oczu to nie tylko leki. Kluczowe jest unikanie alergenów – to najpewniejszy sposób na kontrolowanie objawów! Należy pamiętać, że alergiczne choroby oczu wymagają konsultacji z lekarzem, gdyż nieprawidłowo leczona alergia może doprowadzić do wielu powikłań, m.in. pogorszenia widzenia, a nawet do utraty wzroku!

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane produkty

pixel