Jak leczyć hemoroidy?
24.03.2021Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to uporczywa przypadłość, na którą według danych statystycznych cierpi aż co drugi Polak po 30 roku życia. Wśród początkowych objawów patologicznych zmian guzków krwawniczych wyróżnia się: ból i pieczenie podczas defekacji oraz świąd w okolicy odbytu. Jakie są dodatkowe objawy i jak leczyć hemoroidy, by skutecznie pozbyć się uciążliwych dolegliwości?
Hemoroidy – co to jest?
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze to fizjologiczna część struktury odbytu każdego człowieka – wyglądem przypominają one poduszeczki. Głównym zadaniem naczyń żylnych jest uszczelnienie odbytu – dzięki nim możliwa jest kontrola nad wydaleniem stolca oraz gazów. Guzki krwawnicze nieobjęte stanami patologicznymi podczas procesu defekacji przylegają do ścian jelit, a krew swobodnie odpływa do naczyń krwionośnych, dzięki czemu oddawanie stolca jest całkowicie bezbolesne.
W momencie, gdy dochodzi do nadmiernego wypełnienia poduszkowatych naczyń krwionośnych, guzki krwawnicze ulegają powiększeniu i określane są mianem hemoroidów. W zależności od stopnia przekrwienia wyróżnić można hemoroidy wewnętrzne (niewidoczne w początkowej fazie choroby) oraz hemoroidy zewnętrzne, które można zauważyć w okolicy odbytu.
Jak leczyć hemoroidy?
Jeżeli zauważysz u siebie objawy wskazujące na hemoroidy, które nie utrudniają Ci codziennego funkcjonowania, skorzystaj z preparatów dostępnych w aptekach. Leki na hemoroidy występują w wielu postaciach. W aptekach dostępne są m.in. czopki na hemoroidy, maści na hemoroidy, tabletki na hemoroidy (np. Cyclo 3 Fort), zioła na hemoroidy, które dzięki odpowiednio dobranym składnikom działają uszczelniająco na przekrwione naczynia krwionośne.
Produkty zalecane w dolegliwościach związanych z patologicznymi zmianami guzków krwawniczych wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, chłodzące oraz łagodzące – większość leków na hemoroidy wydawana jest jako leki OTC, czyli preparaty bez przepisu lekarza.
Wśród najczęściej wybieranych przez pacjentów leków na hemoroidy znajdują się czopki, takie jak: Procto-Glyvenol, Procto-Hemolan, Criorectum czy Apirectal. Leki wykazują działanie przeciwbakteryjne, poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu defekacja jest mniej bolesna oraz łagodzą uciążliwy świąd odbytu. W przypadku dolegliwości ze strony guzków krwawniczych można skorzystać także z preparatów w postaci maści, kremów czy żeli, które działają miejscowo (przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz znieczulająco), między innymi: Proktosedon czy Procto-Glyvenol. Podczas uciążliwych objawów, czyli silnego pieczenia oraz bólu w okolicach odbytu niezbędne mogą okazać się także płyny do higieny intymnej, takie jak: Procto-Glyvenol chusteczki czy Procto-Hemolan żel do mycia. Preparaty zawierają w składzie wyciąg z ruszczyku, który łagodzi swędzenie i pieczenie związane z żylakami odbytu.
Krioterapia – aplikator przeciw hemoroidom
Coraz większym zainteresowaniem wśród osób cierpiących na dolegliwości ze strony guzków krwawniczych cieszą się wkładki do krioterapii, takie jak: Anurex, Criorectum czy Dilatator Doodbytniczy. Metoda krioterapii doodbytniczej to zabieg naturalny, który do przeprowadzenia nie wymaga żadnych środków farmaceutycznych – można przeprowadzić go samodzielnie w domowym zaciszu. Działanie krioterapii miejscowej jest nieinwazyjne oraz bezpieczne – schłodzony przed zastosowaniem sztyft łagodzi dyskomfort wywołany żylakami odbytu, niweluje świąd, ból i pieczenie. Dodatkowo sztyfty doodbytnicze tamują krwawienie z guzków oraz zmniejszą obrzęk poduszkowatych naczyń krwionośnych.
Jak działają tabletki na hemoroidy?
Wśród wielu leków w postaci czopków i maści stosowanych na żylaki odbytu wyróżnić można także preparaty w formie doustnej, które mogą okazać się doskonałym uzupełnieniem podczas stosowania leczenia miejscowego. Kluczową rolę we wspomaganiu walki z żylakami odbytu, stanowią wybrane składniki, takie jak: wyciąg z ruszczyka kolczastego, heparyna oraz witamina C, która przyczynia się do odpowiedniej syntezy kolagenu, dzięki czemu wpływa korzystnie na działanie naczyń krwionośnych. Wśród preparatów w postaci tabletek, które mogą przyczynić się do zniwelowania dolegliwości wyróżnić można suplementy diety, takie jak: Procto-Glyvenol Complex oraz leki OTC, między innymi: Diosmina Colfarm Max czy Procto-Hemolan Control.
Zioła skuteczne w leczeniu hemoroidów
Podczas leczenia hemoroidów warto również stosować zioła na hemoroidy. Nasiadówki lub kąpiele ziołowe mogą działać przeciwzapalnie, ściągająco oraz odkażająco – nasiadówki nie tylko niwelują ból w okolicach odbytu, ale także pozwalają otrzymać odpowiednie pH, które jest nieodłączną częścią higieny. Wśród ziół polecanych w problemach związanymi z żylaki odbytu wyróżnić można: rumianek, krwawnik, korę dębu czy kasztanowiec. W asortymencie aptecznym znajdziemy gotowe kompozycje drogocennych ziół, między innymi: Mieszanka na hemoroidy Herbapol Kraków, która przeznaczona jest do stosowania w celu łagodzenia dyskomfortu w okolicy odbytu.
Jak objawiają się hemoroidy?
Wiemy już, jak leczyć hemoroidy, lecz kiedy należy interweniować i skorzystać z pomocy wybranych preparatów lub lekarza? Objawy, które towarzyszą hemoroidom wywołują silne uczucie dyskomfortu, w związku z czym niezwykle ważne jest obserwowanie swojego organizmu i możliwie najszybsze zdefiniowanie przypadłości. Najczęściej jednym z pierwszych objawów żylaków odbytu jest narastający świąd odbytu oraz pieczenie, których następstwem jest pękanie skóry i wystąpienie stanów zapalnych. Wraz z postępującym etapem choroby pojawia się uczucie niepełnej defekacji. Wśród najczęstszych objawów choroby znajduje się krwawienie z odbytu oraz występowanie świeżej, jasnoczerwonej krwi w stolcu oraz na papierze toaletowym. Objawem, który może wskazywać na zaawansowaną fazę choroby jest ból podczas defekacji – wywołany jest on zakrzepami, które nagminnie rozciągają błonę śluzową. Dolegliwościom bólowym może także towarzyszyć obrzęk odbytu, utrudniający odpoczynek w pozycji siedzącej. W przypadku niepokojących dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi specjalistyczne badania oraz zaleci odpowiednie leki na hemoroidy.
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl