Jak pielęgnować wrażliwą skórę?
25.10.2022Wrażliwa skóra wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Cera wrażliwa charakteryzuje się m.in. zaczerwienieniem, pieczeniem, suchością i łuszczeniem. Dodatkowo ze względu na osłabienie bariery hydrolipidowej jest ona podatna na działanie czynników zewnętrznych. W jaki sposób pielęgnować wrażliwą skórę? Jakie kosmetyki będą dla niej najlepsze?
Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:
- Po czym rozpoznać skórę wrażliwą?
- Czego nie lubi wrażliwa skóra?
- Jakie składniki aktywne sprawdzą się w pielęgnacji cery wrażliwej?
Cechy skóry wrażliwej
Coraz więcej osób boryka się z problemem nadmiernej wrażliwości skóry, częściej są to kobiety, choć problem ten dotyka również mężczyzn. Wrażliwa skóra objawia się zaczerwienieniem, podrażnieniem, uczuciem swędzenia, pieczenia, nadmiernego ciepła i mrowienia. Jest napięta i ściągnięta, pojawia się przesuszenie, łuszczenie i wyraźna chropowatość w dotyku, ponadto lekka opuchlizna, grudki i wysypka.
Charakterystyczne jest to, że wrażliwa skóra jest bardzo podatna na działanie różnych czynników – głównie kosmetyków, zanieczyszczeń powietrza, twardej wody i niesprzyjających warunków pogodowych (wiatr, zimno, mróz, promienie słoneczne), zmian temperatur, klimatyzacji. Za niewłaściwe reakcje skóry mogą odpowiadać nie tylko składniki aktywne kosmetyków, mydło i substancje myjące, ale również silikony, konserwanty, parabeny lub substancje zapachowe.
Warto wiedzieć, że problem nadmiernej wrażliwości może dotyczyć różnych typów skóry, zarówno cer normalnych oraz suchych, jak i mieszanych oraz tłustych. Bardzo często towarzyszy alergiom skórnym, skórze naczynkowej i trądzikowi różowatemu, egzemie, a także łojotokowemu lub atopowemu zapaleniu skóry. A czy wrażliwa skóra to jest to samo, co skóra alergiczna? Choć objawy mogą być podobne, nie są to tożsame pojęcia. W przypadku alergii reakcja pojawia się w wyniku ekspozycji na konkretny alergen, w dodatku objawy uczulenia mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie i niekoniecznie w miejscu kontaktu z daną substancją. Natomiast wrażliwa skóra reaguje natychmiast, np. w wyniku zmian temperatury!
Dlaczego skóra wrażliwa jest wrażliwa?
Gdy układ odpornościowy skóry nie działa prawidłowo, w wyniku kontaktu z pewnymi czynnikami zaczyna ona zdradzać objawy wrażliwości. Ze względu na zaburzenie funkcji ochronnej i uszkodzenie bariery hydrolipidowej dochodzić może do zwiększonego przenikania do głębszych warstw skóry substancji, które nie powinny tam docierać. Skutkiem zniszczenia płaszcza hydrolipidowego jest także zwiększona przeznaskórkowa utrata wilgoci.
Niekorzystny wpływ na stan skóry wrażliwej mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do tych zewnętrznych zalicza się wcześniej wymienione już kosmetyki, czynniki atmosferyczne i środowiskowe oraz tarcie skóry. Jako czynniki wewnętrzne wymienia się natomiast nadmierny stres, nerwowość, silne emocje, a także alkohol, ostre przyprawy i niezdrową dietę. Jak łatwo więc zauważyć, wrażliwa skóra ze względu na swoją obniżoną tolerancję, reaguje na bodźce, na które zdrowa, normalna skóra zwykle nie reaguje!
Jak pielęgnować skórę wrażliwą?
Nie ma jednego właściwego sposobu na to, jak powinna być pielęgnowana wrażliwa skóra. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Zwykle jednak dermatolodzy zalecają stosować dermokosmetyki o hipoalergicznych składach, zawierające substancje łagodzące, nawilżające i wzmacniające barierę hydrolipidową skóry. Ze względu na obniżoną tolerancję na wiele różnych czynników nie jest łatwo dobrać odpowiednie kosmetyki, każda zmiana lub wprowadzenie nowego preparatu może powodować nasilenie objawów!
Celem pielęgnacji wrażliwej skóry jest minimalizowanie objawów wrażliwości, czyli łagodzenie suchości, świądu, pieczenia i zaczerwienienia. Bardzo ważne jest nawilżanie skóry oraz wzmacnianie bariery hydrolipidowej, dlatego też każdy etap pielęgnacji powinien uwzględniać składniki łagodzące i nawilżające. Demakijaż i oczyszczanie należy wykonywać delikatnymi środkami myjącymi (dobrze sprawdzają się płyny micelarne i emulsje). Podczas mycia skóry nie można jej zbyt mocno trzeć, a do jej osuszenia należy użyć miękkiego bawełnianego ręcznika. Wrażliwa skóra po myciu może być nieco podrażniona, dlatego warto od razu spryskać ją łagodzącym tonikiem lub wodą termalną. Na czystą i stonizowaną skórę należy nałożyć serum i krem, które dedykowane są cerze wrażliwej. Kluczowy w dziennej pielęgnacji jest krem z filtrem, najlepiej z filtrem mineralnym, gdyż te chemiczne mogą nasilać objawy wrażliwości.
Składniki aktywne dobre dla wrażliwej skóry
Wśród składników aktywnych, które powinny się znaleźć w kosmetykach dla wrażliwej skóry, są: ceramidy, kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, alantoina, pantenol, kwasy tłuszczowe, niacynamid. W pielęgnacji nie może też zabraknąć emolientów, które tworzą na skórze warstwę okluzyjną i prebiotyków, które pomagają utrzymać prawidłowy mikrobiom skóry. Kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, pantenol i alantoina zapewniają odpowiednie nawodnienie i nawilżenie skóry. Dodatkowo pantenol z alantoiną wykazują silne działanie łagodzące, kojące i regenerujące, wspierają również procesy gojenia. Szczególnie ważne jest dostarczanie skórze składników, które odbudowują i wzmacniają barierę hydrolipidową, czyli ceramidów i lipidów.
Czego nie lubi wrażliwa skóra?
Wrażliwa skóra nie lubi eksperymentów pielęgnacyjnych, silnych detergentów i peelingów mechanicznych. Nie są także zalecane kosmetyki z alkoholem, konserwantami, barwnikami i substancjami zapachowymi – w ogóle im krótszy skład, tym lepiej. Do mycia nie można używać zwykłego mydła, zimnej lub gorącej wody. W przypadku skóry z objawami wrażliwości trzeba bardzo uważać na składniki aktywne o właściwościach drażniących i fotouczulających. Kosmetyki z retinolem lub kwasami wprawdzie nie są zabronione, jednak kurację nimi należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, a najlepiej pod okiem dermatologa. Problematyczne mogą być również wysokie stężenia ekstraktów roślinnych w kosmetykach.
Gdy cera zaczyna gwałtownie reagować na zmiany temperatur lub na nowości wprowadzone w pielęgnacji, warto skonsultować się z dermatologiem. Wrażliwa skóra niestety wymaga dużo więcej troski i uwagi, a także wyeliminowania preparatów z substancjami potencjalnie drażniącymi. Na szczęście większość marek kosmetycznych i dermokosmetycznych ma w ofercie linie pielęgnacyjne stworzone z myślą o potrzebach skóry wrażliwej, dzięki czemu opcji wyboru jest bardzo dużo i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!