Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak pozybyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

03.07.2014
Dolegliwości i choroby

Nieprzyjemny zapach z ust jest niezwykle kłopotliwym problemem. Borykają się z nim zarówno kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Osoby z nieświeżym oddechem bardzo często unikają kontaktów towarzyskich, czują się również pomijani w grupie, a w przypadku dzieci, gdzie brak jest zrozumienia są wyśmiewane. Skąd się bierze źródło tego przykrego zapachu i jak go wyeliminować?

Skąd się bierze nieprzyjemny oddech?

Za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust odpowiedzialnych jest wiele różnych czynników. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • zależne tylko i wyłącznie od nas: brak higieny jamy ustnej, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, diety odchudzające oraz niezależne od nas czynniki takie jak:
  • choroby: grzybica, choroby zatok, angina, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, kwasica ketonowa, ciężka niewydolność wątroby

Jak uporać się z nieprzyjemnym oddechem?

Ze względu na to, że nieprzyjemny zapach z ust jest zależny od różnych czynników warto dopasować leczenie w zależności od przyczyny występowania nieprzyjemnego oddechu.

Nieprzyjemny zapach z ust a wizyta u stomatologa

Jednym z pierwszych miejsc, które powinniśmy odwiedzić mając nieprzyjemny oddech jest gabinet stomatologiczny. Często bowiem problemy z zębami są przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu z ust. Po dokładnym zbadaniu lekarz zaleci odpowiednie leczenie.
W tym momencie warto również wspomnieć o higienie jamy ustnej, którą ułatwią odpowiednio dobrane środki do pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Bardzo często o tym zapominamy, a to właśnie jej brak prowadzi do rozwoju licznych chorób, będących źródłem nieprzyjemnego oddechu, takich jak:

  • grzybica jamy ustnej
  • próchnica
  • zgorzel miazgi, owrzodzenia
  • bakteryjne zapalenie dziąseł i przyzębia

Częste problemy z nieprzyjemnym oddechem mają osoby noszące protezy zębowe, koronki, aparaty ortodontyczne, mające kłopoty z bardzo wąskimi szczelinami między zębami. Problem ten dotyczy również osób odczuwających suchość w ustach. Brak śliny sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust, dlatego też można stosować spray nawilżający jamę ustną, gardło np. Glosal.

Za brzydki zapach z ust wynikający z nieprawidłowej higieny odpowiedzialne są w zasadzie tylko dwie substancje lotne: siarkowodór i metanotiol, które produkowane są tylko przez cztery gatunki bakterii.

Dlatego też do naszej codziennej higieny powinno włączyć się stosowanie:

Aby zmniejszyć intensywność zapachu można:

  • ssać tabletki zawierające cynk organiczny: Cynk organiczny Natur Tabs
  • trzymać w ustach rozgryzione goździki
  • zażywać preparaty z pietruszki: Wyciąg z pietruszki

Za podstawę codziennej higieny ciągle uznaje się przynajmniej dwukrotne szczotkowanie zębów. Zaleca się również czyszczenie języka specjalnymi skrobaczkami, które zazwyczaj znajdują się na główce szczoteczki.

Nieświeży oddech a wizyta u gastrologa

Nieprzyjemny oddech jest niezwykle częstym objawem chorób związanych z układem pokarmowym. Może pojawić się w przypadku: refluksu, uchyłków przełyku, choroby wrzodowej, niedrożności jelit, nie domykaniu odźwiernika, grzybicy układu pokarmowego itd. W tym przypadku konieczna jest wizyta u gastrologa, który po wykonaniu niezbędnych badań przepisze na receptę konkretne leki. Niekiedy zdarza się, że nieprzyjemny zapach połączony jest z innymi dolegliwościami ze strony żołądka i jelit np. z wzdęciami. Dlatego też warto pozbyć się zbędnych gazów. Dieta osób cierpiących na dolegliwości pochodzące z przewodu pokarmowego powinna być dość restrykcyjna. Unikać należy: napojów gazowanych, kawy, alkoholu, ostrych i smażonych potraw, słodyczy, kakao. Warto pić wywary z lukrecji, piołunu, mniszka lekarskiego, zielonej herbaty.

Nieprzyjemny zapach z ust a wizyta u laryngologa

W rozwiązywaniu zagadki nieprzyjemnego zapachu z ust warto zwrócić uwagę na kłopoty o podłożu laryngologicznym. Zdarza się bowiem, iż brzydki oddech związany jest z zapaleniem błony śluzowej zatok, gardła, migdałków. Również ropne zakażenie oskrzeli, zapalenie płuc związane z obecnością chorobotwórczych bakterii stanowi przyczynę do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust. W tych przypadkach konieczne jest leczenie antybiotykami w celu wyeliminowania bakterii. Można ssać po posiłku ziarenko kawy, anyżu, kopru włoskiego.

Nieświeży oddech a wizyta u internisty

Nieprzyjemny oddech mają również osoby, które cierpią na choroby metaboliczne np. cukrzycę. W tym przypadku z ust chorego wyczuwalny jest oddech o zapachu zmywacza do paznokci. W przypadku niewydolności wątroby czasami wyczuwalny jest stęchły, słodkawy zapach. A w niewydolności nerek charakterystyczny staje się zapach amoniaku. W celu zminimalizowania intensywności zapachu należy udać się do lekarza specjalisty i rozpocząć specjalistyczne leczenie.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2014

Polecane produkty

pixel