Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
11.03.2014Problem nadciśnienia tętniczego, to jeden z wiodących i ciągle powracających tematów w dyskusji nad kondycją zdrowotną społeczeństwa. Jeszcze do niedawna funkcjonowało przeświadczenie o tym, że problem nadciśnienia tętniczego dotyczy zaledwie wąskiego grona populacji ? głównie osób dorosłych, w tym dotkniętych nadwagą, palaczy, nadużywających alkoholu. Obecnie statystyki przerażająco rosną, a problemem dotknięta jest coraz młodsza grupa chorujących ? także dzieci i młodzież.
Jednym z głównych zadań profilaktyki jest edukacja społeczeństwa w tej kwestii i nauka samodzielnego kontrolowania stanu swojego zdrowia, na także za pomocą mierzenia ciśnienia tętniczego w domowym zaciszu oraz prowadzenie dziennika pomiarów, które mogą być istostną wskazówką dla lekarza przy konieczności wprowadzenia leczenia. Praktyka taka, będzie miała sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy badanie będzie wykonywane dokładnie i wedle konkretnych wskazówek.
Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
- Pomiary ciśnienia powinny być wykonywane w ciszy i spokoju, bez udzielania się w dyskusji z innymi domownikami i po krótkim ? minimum 5 minutowym odpoczynku i wyciszeniu się. Mierząc ciśnienie, zawsze należy usiąść prosto na krześle ? najlepiej przy stole, gdyż ogromnie ważna dla prawidłowego badania jest odpowiednia pozycja ciała bez pochylania się w stronę aparatu. Koleją kwestią jest wypracowanie pewnej rutyny w mierzeniu i pamięć o tym, by pomiar wykonywać zawsze na tym samym ramieniu, a ręka powinna być ułożona tak, aby łokieć i przedramię były podparte i stabilne.
- Mankiet ciśnieniomierza musi być dopasowany do obwodu ramienia, przy czym należy zwrócić uwagę, by rękaw nie był założony na rękę zbyt ciasno ? można sprawdzić to w łatwy sposób: pod mankietem musi znaleźć się miejce odpowiadające mniej więcej grubość 2 palców. Jeśli mankiet jest zaciśnięty mocniej, to niezwłocznie należy go poluzować. Należy także pamiętać, że mankiet musi znajdować się na wysokości serca podczas pomiaru.
- Ciśnienie mierzymy zawsze o tej samej porze wedle reguły: rano na czczo po porannej toalecie oraz wieczorem przed kolacją. Pomiar nigdy nie będzie wiarygodny gdy, wykonany zostanie po wysiłku fizycznym (należy zachować min. 30 minutową przerwę), w zdenerwowaniu, po używkach: nikotyna (pomiar minimum 30 minut od wypalenia ostatniego papierosa), alkohol, kawa, przy wypełnionym pęcherzu moczowym oraz po obfitym, ciężkim posiłku ? tu optymalna przerwa, to nawet 2 godziny!
Wprowadzony w codzienny rytuał nawyk mierzenia ciśnienia tętniczego, wcale nie musi zwiastować problemów zdrowotynych, a stać się jedynie zdrowym przyzwyczajeniem. Jeśli pomiarom będzie także towarzyszyć dążenie do obniżenia masy ciała, trzymaniem zbilansowanej diety ? w tym ograniczenie używek, nadmiaru soli oraz spożycia tłuszczów ? zwłaszcza zwierzęcych i dodatkowo zwiększona aktywność fizyczna, to recepta na zdrowie i dobrą kondycję okazuję się nie taka trudna do osiągnięcia.
Autor: Anna Maliszewska-Bawer (i-Apteka.pl)