Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak prawidłowo zmierzyć cukier przy użyciu glukometru?

26.10.2014
Porady farmaceuty

Każdy, kto pierwszy raz ma w ręce glukometr jest zaniepokojony tym, czy uda mu się go obsłużyć. Zestaw do mierzenia cukru jest bowiem kilku częściowy a każda z części wymaga zapoznania się z indywidualną instrukcją obsługi. Jak więc postępować, aby wykonać w sposób prawidłowy pomiar cukru przy użyciu glukometru?

Jak poprawnie mierzyć cukier używając glukometru?

Po pierwsze zawsze należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do glukometru.

Zachowaj higienę rąk przed mierzeniem cukru

Po drugie przed badaniem należy koniecznie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, dobrze je opłukać oraz wysuszyć. Myjąc ręce dobrze byłoby masować palec, który będziemy nakłuwać, aby poprawić przepływ krwi. Nie należy przecierać nakłuwanego palca wodą utlenioną, spirytusem salicylowym czy jakimkolwiek innym preparatem odkażającym. Może to bowiem wpłynąć na zafałszowanie wyniku.

Przygotuj nakłuwacz zgodnie z zaleceniami producenta

Po trzecie przygotuj nakłuwacz przypominający długopis. Zdejmij nasadkę i umieść lancet (igłę). Po założeniu nasadki przekręć główkę nakłuwacza, aby ustawić głębokość, na jaką igła ma wbić się w opuszek palca. U osób ze zrogowaciałą ,,twardą, grubą? skórą może być konieczne ustawienie igły na maksymalny zasięg. Ustawienie nakłucia jest bardzo ważne, bo w zależności od tego albo ukłucie będzie bardziej bolesne, albo zbyt płytkie i wtedy będzie problem z wyciśnięciem małej kropli krwi. Nakłucie zazwyczaj nie jest bolesne i odczuwane jest jako ,,trzepnięcie? w palec.

Przygotuj test paskowy uważając na to, aby go nie uszkodzić

Po czwarte sprawdź test paskowy. Wyjmij go i od razu zamknij pojemnik, w którym się znajdował. Wyjmując test paskowy nie dotykaj go w miejscu, gdzie trzeba nanieść kroplę krwi. Pamiętaj, że test paskowy musi być kompatybilny z glukometrem, czyli test i glukometr muszą mieć taką samą nazwę i firmę.

W niektórych glukometrach istniej konieczność tzw. kodowania pasków. Czyli przed użyciem testu należy włożyć do glukometru pasek startowy - kodujący. Znajduje się w opakowaniu z paskami, ale ma inny wygląd więc nie można go pomylić. Po włożeniu paska startowego na ekranie glukometru pojawia się kod. Taki sam kod musi być umieszczony też na opakowaniu z naszymi testami paskowymi. Gdy zaczniemy kolejna paczkę pasków znowu musimy zakodować glukometr. W przeciwnym razie pomiar będzie niemożliwy lub błędny.

Nakłuj opuszek palca w odpowiednim miejscu

Po piąte dokonaj nakłucia w opuszek palca z góry lub lekko z boku - wtedy jest to mniej bolesne. Kroplę krwi należy następnie nanieść na przygotowany pasek. W zależności od rodzaju glukometru krew nanosi się na uprzednio włożony do glukometru pasek lub najpierw na pasek a potem wkłada się go do urządzenia.

Warto zwrócić również uwagę na sposób nanoszenia krwi. Bowiem w niektórych glukometrach kroplę krwi należy nanieść z góry na pasek, a w niektórych modelach kroplę krwi należy przyłożyć z boku testu paskowego tak, że krew zostanie zassana sama. Pamiętajmy, aby wyciśnięta z opuszka palca kropla krwi nie była za mała. W przeciwnym razie glukometr nie wykona badania.

Kolejnym etapem jest odczyt wyniku badania pojawiający się na wyświetlaczu po około 10 sekundach.  Prawidłowy poziom glukozy powinien wynosić: 70-120 mg/dl lub 3,9 - 6,6 mmol/l. I tu pojawia się jeden z największych problemów z odczytem. Czasami bowiem pacjenci mierzą cukier na innych glukometrach np. u lekarza i są zdziwieni wynikiem pomiaru. Wszystko zależy bowiem od glukometru z jakiego korzystamy. Istnieją glukometry, które mają możliwość podawania wyników zarówno w mmolach jak i mg/dl. Jednak większość jest już fabrycznie ustawiona.

Pamiętajmy również, że glukometry nie są urządzeniami działającymi idealnie . Wartość błędu przy pomiarze wynosi od 10-15%. Najbardziej wiarygodne badania poziomu glukozy we krwi jesteśmy w stanie wykonać tylko w laboratorium.

Po wykonaniu badania należy wyjąć pasek testowy i wyrzucić go. To samo powinno zrobić się z igłą - lancetem, który służył do nakłucia skóry ale tylko jeśli nakłuwacza używa więcej osób. Oczywiście igłę raz na jakiś czas należy wymienić, gdyż może ulec stępieniu. Tępa igła nie wbija się tak głęboko w skórę i zamiast nakłuć skórę rani ją wywołując ból.

W razie zabrudzenia glukometru należy go umyć i utrzymywać w czystości.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2014

Polecane produkty

pixel