Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak przebiega cykl miesiączkowy?

14.05.2021
Jak przebiega cykl miesiączkowy?

Cykle miesiączkowy to regularnie powtarzające się zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety i są wywołane działaniem hormonów. Głównym objawem miesiączki jest krwawienie z dróg rodnych, które wiąże się ze złuszczaniem fragmentów błony śluzowej macicy. Długość cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed kolejnym krwawieniem. Zwykle jest to około 28 dni. Warto wiedzieć jak dokładnie przebiega cykl miesiączkowy kobiety. 

Pierwsza faza - menstruacja 

Zbliżającą się miesiączkę zwiastuje podwyższona temperatura przed okresem. Jest to zupełnie normalne zjawisko. W trakcie cyklu bardzo często może dochodzić do wahania temperatur. Innym objawem może być tkliwość i obrzęk piersi. 

Pierwszą fazą miesiączki jest menstruacja. Zwykle trwa ona około 3 do 5 dni i w trakcje jej trwania dochodzi do złuszczania się endometrium, które wiąże się z nagłym spadkiem poziomu progesteronu. W tym czasie z dróg rodnych wydziela się mieszanina krwi żylnej i tętniczej oraz fragmenty prostagladyn i tkanek. Warto zaznaczyć, że przeciętnie kobieta traci około 30 ml krwi. Jeśli jednak wydala ponad 80 ml, można to uznać za patologię. 

Druga faza - folikularna 

W jajniku znajduje się wiele pęcherzyków pierwotnych. Mniej więcej około 6 dnia cyklu, jeden z nich staje się pęcherzykiem dominującym. Pod wpływem takich hormonów jak FSH oraz estrogen ma miejsce dalsze dojrzewanie. Doprowadza to do wydzielania się charakterystycznego śluzu. Następnie nabłonek pochwy rogowacieje. 

Trzecia faza - owulacja 

Owulacja przypada na mniej więcej 13. do 15. dzień cyklu miesiączkowego. Zwiększona ilość estrogenów stymuluje przysadkę do wyrzutu takich hormonów jak LH i FSH. Sprawiają one, że pęcherzyk pęka i wydziela tzw. oocyt, czyli niedojrzałą komórkę jajową. Jest ona wychwytywana przez jajowód i tam czaka na zapłodnienie przez plemniki. W tym czasie ślub jest dość rzadki i ma charakter zasadowy. Może także dojść do niewielkiego wzrostu temperatury ciała. 

Trzecia faza - lutealna 

Ostatnią fazą cyklu miesięcznego kobiety jest faza lutealna. Niezapłodniony oocyt zostaje zmieniony w ciałko żółte i dostaje funkcje charakterystyczne dla gruczołu dokrewnego. Zostaje wydzielony progesteron, który jest odpowiedzialny za przebudowę endometrium, wzrost pęcherzyków piersi oraz temperatury ciała. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zostaje zdegradowane do postaci ciałka białego. Ma miejsce także spadek stężenia hormonów (przede wszystkim progesteronu). Na skutek tego błona śluzowa szyjki macicy ulega pogrubieniu i dochodzi do obrzęku piersi. 

Dni płodne 

Zastanawiając się jak przebiega cykl miesięczny kobiety, warto także zwrócić uwagę na dni płodne. Zwykle przypada on mniej więcej na okres od 10 do 18 dnia cyklu. Szczególnie duże szanse na zapłodnienie występują w momencie owulacji. 

Warto jednak zaznaczyć, że wyznaczenie kiedy przypadają dni płodne wcale nie jest takie łatwe. Najłatwiejszą metodą, żeby zapanować nad zmianami w swoim organizmie jest prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego, w którym zaznacza się daty rozpoczęcia i zakończenia krwawienia. Dodatkowymi wskazówkami dotyczącymi tego, w której fazie teraz znajduje się kobieta jest zmieniająca się temperatura ciała, obserwacja piersi oraz charakterystyczne wydzieliny z pochwy. 

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Więcej informacji na temat przebiegu cyklu miesiączkowego u kobiet, jego poszczególnych faz, a także objawów, na które warto zwrócić uwagę, można znaleźć na stronie dzidziusiowo.pl. Jest to prawdziwa skarbnica sprawdzonej i rzetelnej wiedzy.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane produkty

pixel