Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak przygotować domową apteczkę dla dzieci i dorosłych?

16.09.2024
Pierwsza pomoc

Wyposażenie domowej apteczki to coś, co warto dobrze przemyśleć. Odpowiednio skompletowana apteczka dla rodziny bywa bardzo pomocna, gdy u któregoś z domowników nagle pojawią się objawy infekcji lub dojdzie do drobnego skaleczenia. Trzeba pamiętać, że mimo dobrego dostępu do leków zawsze lepiej mieć w domu zapas podstawowych lekarstw i środków medycznych, nigdy nie wiadomo, czy nie będą potrzebne na już! 

Spis treści:

apteczka dla dzieci i dorosłych

Dlaczego warto mieć dobrze wyposażoną domową apteczkę? 

Apteczka domowa to element, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Dlaczego? Można powiedzieć, że przezorny zawsze ubezpieczony. To porzekadło dobrze oddaje istotę tego, po co potrzebna jest nam właściwie skomponowana domowa apteczka. Jest ona szczególnie ważna, gdy w domu są dzieci. Maluchy często chorują, a objawy infekcji zwykle pojawiają się nagle, nierzadko w środku nocy lub w weekend. Choć na co dzień nie ma żadnych problemów ze znalezieniem apteki, tak w nocy, w weekend i święta poszukiwania otwartej placówki mogą zająć więcej czasu. W takich chwilach warto mieć pod ręką leki pierwszej potrzeby.

Co powinno znaleźć się w apteczce dla dzieci i dorosłych? 

Jak skompletować domową apteczkę, aby była praktyczna i nie zajmowała kilku szafek? Zasada jest taka, że trzeba w niej umieścić leki pierwszej potrzeby oraz produkty, które do tej pory najczęściej się przydawały. Apteczka dla rodziny powinna być kompletowana pod kątem własnych potrzeb. Nasze zestawienie to rodzaj podpowiedzi, wcale nie trzeba od razu kupować wszystkiego. Niemniej jednak osoby, które po raz pierwszy kompletują wyposażenie apteczki domowej, powinny się z nim zapoznać, aby sprawdzić, co może się przydać. Co warto mieć w apteczce? 

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe 

Środki na ból i gorączkę zdecydowanie należą do kategorii „niezbędne leki w domu”! Nie da się nie zauważyć, że dolegliwości bólowe i podwyższona temperatura ciała są jednymi z najczęstszych objawów, z którymi zmagają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. W aptekach dostępne są różne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – z różnymi substancjami leczniczymi, mające różne postaci – co wybrać? 

Zwykle powinien wystarczyć jeden rodzaj leku, jednakże w sytuacji, gdy w domu są dzieci, zapas trzeba zwiększyć. Oprócz tabletek dla osób dorosłych potrzebne są leki przeciwbólowe w zawiesinie lub syropie, a nawet i w czopkach. Dodatkowo u dzieci w leczeniu gorączki często stosuje się leczenie naprzemienne paracetamolem (np. Apap) i ibuprofenem, co zapewnia skuteczniejszy efekt, warto więc mieć obie te substancje czynne w domu. 

Leki przeciwbiegunkowe i na problemy żołądkowe 

Przydatne mogą się okazać leki na biegunkę, środki przeczyszczające, leki na wzdęcia i inne problemy ze strony przewodu żołądkowo-jelitowego. Bardziej uniwersalne będą lekarstwa w postaci kropli lub saszetek do rozpuszczania w wodzie, które można podawać dzieciom i dorosłym. Dodatkowo pomocne będą elektrolity i probiotyki. 

Leki przeciwalergiczne i na ukąszenia owadów 

Odczyny alergiczne mogą pojawić się u każdego, np. po ukąszeniu owada lub po zbyt długiej ekspozycji na słońce, stąd też warto mieć pod ręką leki na alergie – doustne (tabletki lub syropy), a także do użytku zewnętrznego, np. żel z dimetyndenem lub inny żel łagodzący dyskomfort po ukąszeniu owadów, a także piankę na oparzenia z panthenolem. 

Środki na przeziębienie i grypę

Gdy zbliża się sezon jesienno-zimowy, w apteczce powinny się znaleźć leki na przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Polecane są preparaty złożone zawierające substancje, które zwalczają gorączkę, ból gardła i katar. Dodatkowo zalecany jest syrop na kaszel, tabletki do ssania na gardło oraz krople do nosa. Zawsze warto zwrócić uwagę na to, aby w miarę możliwości wybierać leki na grypę, które można stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, pozwoli to zaoszczędzić miejsce w apteczce i pieniądze w portfelu. 

Środki opatrunkowe i do dezynfekcji 

Skaleczenia i otarcia to dość częste uszkodzenia naskórka. Zwykle nie wymagają interwencji medycznej, dobrze zaopatrzona domowa apteczka, w której są opatrunki i płyn do dezynfekcji, to wszystko, czego trzeba! Warto kupić zestaw plastrów opatrunkowych, a także kompresy gazowe i bandaże oraz kilka fiolek soli fizjologicznej, która ma bardzo uniwersalne zastosowanie, można nią przemywać rany, zakraplać nos i oczy oraz stosować ją w inhalacji. 

Maści i żele na stłuczenia oraz bóle mięśniowe 

Nie zawsze podczas urazu dochodzi do przerwania ciągłości skóry, w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze stłuczeniami, krwiakami i obrzękami, najskuteczniejszym sposobem ich łagodzenia są preparaty z arniką lub żywokostem oraz żele na stłuczenia z octanowinianem glinu. Dodatkowo w przypadku częstego występowania bólów mięśniowych dobrze mieć w domu opakowanie kremu lub żelu z ibuprofenem, diklofenakiem lub inną substancją przeciwbólową.

Jak przechowywać apteczkę domową? 

Domowa apteczka musi być odpowiednio zabezpieczona. Musi znajdować się w miejscu poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt domowych. Ponadto leki trzeba chronić przed wilgocią oraz przed światłem słonecznym. Oznacza to, że najlepszym miejscem jest zamykana na klucz szafka lub szuflada. Powinna się ona znajdować w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Warto też zadbać o odpowiednią organizację apteczki, leki oraz inne produkty zaleca się posegregować według kategorii, np. wszystkie leki przeciwbólowe i leki na grypę razem, a osobno wszystkie produkty do opatrywania ran.

Dodatkowe elementy apteczki, które warto mieć 

Wyposażenie apteczki domowej to nie tylko leki oraz opatrunki, ale i urządzenia medyczne. Nie wszystkie z nich są obowiązkowe, jednakże niektóre mogą być ogromnie przydatne. Dotyczy to sytuacji, gdy w domu są dzieci, jak również osoby dorosłe, które zmagają się np. z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych lub z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Które sprzęty warto mieć w apteczce? 

Termometr, ciśnieniomierz, inhalator 

Termometr pozwala szybko zmierzyć temperaturę ciała, co jest niezwykle istotne w przypadku monitorowania gorączki. Do domowego użytku wystarczą proste termometry bezrtęciowe lub elektroniczne. Choć przy małych dzieciach lepiej sprawdzi się urządzenie bezdotykowe na podczerwień, które nie tylko mierzy temperaturę ciała, ale i pokarmów oraz wody. Warto też rozważyć zakup inhalatora, czyli urządzenia, które służy do podawania leków drogą wziewną oraz do wykonywania inhalacji z roztworu soli fizjologicznej. 

O ile inhalatory i termometry to sprzęty, z których częściej będą korzystały dzieci, tak ciśnieniomierz to zdecydowanie urządzenie dla osób dorosłych. W pewnym wieku codzienne kontrolowanie ciśnienia krwi jest standardem, dlatego też ciśnieniomierz będzie przydatnym wyposażeniem. Obecnie na rynku mamy szeroką ofertę urządzeń do użytku domowego, można bez problemu dobierać je do własnych potrzeb. 

Narzędzia do usuwania kleszczy, koc termoizolacyjny, maseczka do sztucznego oddychania 

Apteczka dla rodziny powinna zawierać niezbędne leki w domu – to w zupełności wystarczy. Jeśli jednak chcemy być gotowi na każdą ewentualność, to można dokupić jeszcze kilka produktów. Przydatne mogą być preparaty na kleszcze, jak również sprzęt do ich usuwania (np. lasso, pęseta lub zestaw do wymrażania kleszczy). Jeśli domowa apteczka ma być też zabezpieczeniem na wypadek poważniejszych sytuacji, warto umieścić w niej maseczkę do sztucznego oddychania i koc termoizolacyjny.

Czego unikać w domowej apteczce? 

W domowej apteczce nie ma miejsca na przeterminowane preparaty, dlatego też trzeba regularnie sprawdzać daty ważności leków! Nie chodzi tylko o termin podany na opakowaniu przez producenta. Ważny jest także okres przydatności produktu po otwarciu. Zwykle dotyczy to takich preparatów jak np. syrop na kaszel, krople do oczu oraz maści i żele na stłuczenia. Informacje o terminie przydatności do użycia znajdziemy na opakowaniu lub na ulotce. Aby go nie przegapić, zaleca się zapisać datę otwarcia produktu na pudełku. 

Czego jeszcze warto unikać w domowej apteczce? Nadmiaru! Powyższe zestawienie obejmuje leki pierwszej potrzeby, czyli pomocne w przypadku najczęstszych infekcji i przypadłości. Jak już wcześniej zostało wspomniane, wcale nie trzeba mieć tego wszystkiego. Ponadto naprawdę nie ma sensu kupować kilku opakowań tego samego leku. Apteczka domowa jest potrzebna na wszelki wypadek. Ma być ratunkiem w nagłych sytuacjach, zawsze w razie potrzeby można dokupić niezbędne produkty. Zwykle jednak większości wyposażenia się nie zużywa, a gdy miną daty ważności leków, to trzeba je wyrzucić, a właściwie to nie wyrzucić, ale zanieść do apteki, która zbiera przeterminowane lekarstwa. 

Po przeczytaniu naszych porad już powinieneś wiedzieć, jak skompletować domową apteczkę! Mówiąc w skrócie, niezbędne leki w domu to takie, które stosuje się w przypadku najbardziej powszechnych infekcji i dolegliwości, m.in. przeziębienia, gorączki, bólu, alergii oraz skaleczeń. Dodatkowo zawsze wyposażenie apteczki domowej powinno być dopasowane do potrzeb i stanu zdrowia poszczególnych członów rodziny!

 

mgr farm Jarosław Buczarski
Autor wpisu: mgr farm. Jarosław Buczarski Farmaceuta z wykształcenia i zamiłowania, zwolennik rozszerzonej opieki farmaceutycznej. Zainteresowania: medhycyna, chemia leków, zdrowie, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane produkty

pixel