Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak przygotować skórę do opalania? 5 sprawdzonych porad!

07.06.2023
Pielęgnacja

Lato kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem i… piękną opalenizną. Nie każdy jednak potrafi zadbać o to, aby skóra miała jednolity odcień i wyglądała zdrowo. Co zrobić, aby pięknie się brązowiła? Jak przygotować skórę do kąpieli słonecznej i równocześnie chronić ją przed negatywnymi skutkami promieniowania UV?

przygotowanie skóry do opalania

Jak przygotować skórę do opalania?

Piękna opalenizna to najlepszy dowód na to, że wakacje się udały. Aby móc chwalić się zdrowym, jednolitym kolorytem skóry, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Odpowiednie przygotowanie skóry do opalania minimalizuje ryzyko poparzeń i przebarwień słonecznych oraz pozwala uniknąć nierównej opalenizny. Niektóre czynności przygotowawcze mają wymiar długofalowy, więc trzeba je zacząć wcześniej – przynajmniej kilka tygodni przed wakacjami, inne zaś krótko przed wyjazdem. Są również zabiegi, którym należy się poddać bezpośrednio przed opalaniem, a nawet w jego trakcie! Jak przygotować skórę do kąpieli słonecznej?

1. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Słońce i upały są przyczyną przyspieszonego odwadniania się organizmu. Stan ten może być niebezpieczny, dlatego należy pić przynajmniej dwa litry wody dziennie. Prawidłowe nawodnienie jest także istotne dla kondycji skóry. Pierwsze objawy niedostatecznego spożycia płynów pojawiają się właśnie na niej! Do nawadniania dobrze sprawdzą się też naturalne soki, ziołowe napary i zielona herbata oraz owoce i warzywa, które dostarczają dużo wody, minerałów, witamin i antyoksydantów, np. ogórki, arbuzy, czereśnie, pomidory.

Przygotowanie do opalania, które warto rozpocząć na kilka tygodni przed wakacjami, to suplementacja beta-karotenem, czyli prowitaminą A. Składnik ten wspiera regenerację skóry, jest silnym antyoksydantem – neutralizuje wolne rodniki, które powstają w wyniku ekspozycji na promienie UV i chroni skórę przed fotostarzeniem. Beta-karoten pobudza produkcję melaniny oraz w niewielkim stopniu zabezpiecza skórę przed oparzeniami słonecznymi i rumieniem, dzięki czemu wspomaga działanie preparatów z filtrami. Naturalnymi źródłami beta-karotenu są pomarańczowe i żółte owoce i warzywa oraz warzywa liściaste, w aptece natomiast można kupić preparaty z tym składnikiem.

2. Wykonaj delikatny peeling, który usunie martwy naskórek

Jak przygotować skórę do opalania? Należy ją regularnie złuszczać! Dzięki usunięciu martwego naskórka opalenizna będzie równomierna bez brzydkich plam, będzie się też dłużej utrzymywać – nie zejdzie wraz z martwym naskórkiem. Co więcej, po eksfoliacji skóra lepiej chłonie składniki pielęgnacyjne zawarte w balsamach i kremach, co tylko potęguje efekt zadbanej skóry. Do złuszczania ciała można stosować peeling kawowy, czyli po prostu fusy z kawy z dodatkiem oliwki! Taki zabieg warto wykonywać 2 razy w tygodniu, zaczynając już miesiąc przed wakacjami.

Dodatkową korzyścią z kawowego peelingu będzie ujędrnienie ciała, działanie antycellulitowe i piękny zapach na skórze. Warto jednak pamiętać, żeby nie wykonywać peelingu bezpośrednio przed opalaniem, lepiej dać skórze czas – przynajmniej dzień, aby lekko się zregenerowała. Po złuszczaniu jest ona wrażliwa, a słońce mogłoby ją dodatkowo podrażnić. Jeśli chodzi o złuszczanie skóry twarzy, to wystarczy je wykonywać raz w tygodniu, używając wyłącznie łagodnych peelingów enzymatycznych, lepiej unikać kwasów i preparatów z drobinkami.

3. Wykonaj depilację, jeśli czujesz taką potrzebę

Nie da się ukryć, że opalenizna u kobiet lepiej prezentuje się na gładkich nogach. Niezależnie od wybranej metody depilacji, ważne jest, aby nie wystawiać skóry od razu na słońce. Podobnie jak po złuszczaniu jest ona podrażniona i wrażliwa. Mało tego, na świeżo wydepilowanej skórze mogłyby się pojawić trwałe przebarwienia przypominające czerwone plamy. Zwykle zaleca się, aby usuwanie zbędnego owłosienia i opalanie dzieliło około 2-3 dni. W tej materii szczególnie uważać powinny panie, które skorzystały z depilacji laserowej, w tym przypadku słońca trzeba unikać nawet przez 2-3 tygodnie!

4. Zastosuj kosmetyki o działaniu nawilżającym

Przesuszona skóra jest bardziej podatna na negatywne działanie promieni słonecznych, dlatego niezbędne jest nawilżanie! Balsam, masło lub olejek do ciała powinny się obowiązkowo znaleźć w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Trzeba je stosować po każdej kąpieli, po depilacji i peelingu. Dostarczanie skórze składników nawilżających, odżywczych, natłuszczających i regeneracyjnych sprawia, że jest ona zdrowa, silna i odporna na przesuszenie, łuszczenie oraz podrażnienia, które może spowodować opalanie.

Nawilżanie to również ważny etap w pielęgnacji twarzy! Dodatkowo należy też zadbać o odbudowę i wzmacnianie bariery hydrolipidowej naskórka, co zapewni skuteczniejszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W sezonie letnim polecane są szczególnie lekkie sera i kremy z kwasem hialuronowym, mocznikiem, gliceryną, trehalozą, ceramidami i skwalanem. Jedną z najlepszych linii kosmetyków nawilżających znajdziemy w ofercie marki Dermedic, np. Dermedic Hydrain 2.

Nawilżanie skóry nie jest tylko kwestią codziennej pielęgnacji. Jest też obowiązkowym krokiem po opalaniu. Po zmyciu ze skóry zanieczyszczeń i resztek kosmetyków z filtrem należy posmarować ją żelem aloesowym, który przyniesie jej szybkie ukojenie po ekspozycji na słońce. Aloes to fantastyczny składnik o działaniu nawilżającym, łagodzącym i regenerującym. Doskonałym rozwiązaniem dla skóry po opalaniu są też kosmetyki z pantenolem i alantoiną. Fajnie, jeśli taki kosmetyk działa chłodząco.

5. Zaaplikuj na skórę preparaty z ochroną przeciwsłoneczną

Na koniec najważniejsze, czyli ochrona przeciwsłoneczna! Kosmetyki do opalania muszą znaleźć się w każdej kosmetyczce. Stosowanie kremów z filtrem powinno być najbardziej długoterminowym projektem pielęgnacyjnym u wszystkich osób, którym zależy nie tylko na zdrowej skórze bez zmarszczek i przebarwień, ale przede wszystkim na własnym zdrowiu. Słońce stanowi ogromne zagrożenie, oprócz przyspieszonego starzenia się skóry i plam pigmentacyjnych może powodować raka!

Kremy z wysokim filtrem należy aplikować na twarz codziennie bez wyjątków – latem i zimą, w słoneczną i deszczową pogodę. Na szczęście coraz więcej osób stosuje się do tej zasady. Pomaga w tym fakt, że „SPF-y” mają lepsze, bardziej przyjazne skórze formuły, przez co lepiej sprawdzają się w codziennej pielęgnacji, w dodatku dobrze leżą pod makijażem. Takie kremy z filtrem, w dodatku przeznaczone do konkretnych typów skóry i cer z różnymi problemami dermatologicznymi, można znaleźć wśród kosmetyków marki Iwostin.

Jeśli chodzi natomiast o kosmetyki do opalania ciała, to ich popularność zdecydowanie rośnie w sezonie letnim. Podobnie jak w przypadku kremów z filtrem do twarzy mamy na rynku pełną różnorodność formuł i konsystencji. Do wyboru są lotiony, balsamy, olejki i spraye, preparaty dla dzieci, kosmetyki z filtrami mineralnymi, chemicznymi lub mieszanymi. Decydując się na zakup preparatu z filtrem, należy przede wszystkim zwracać uwagę na deklarowany stopień ochrony (np. do twarzy zaleca się wybierać SPF50), a także na to, czy kosmetyk zapewnia szerokopasmową ochronę obejmującą promieniowanie UVA, UVB, HEV i IR.

Jak prawidłowo nakładać kosmetyki do opalania? Obficie i równomiernie, nie zapominając o takich miejscach jak stopy, dłonie, szyja i uszy! Preparat zaleca się stosować około 15 minut przed wyjściem na słońce. Ważna jest też częstotliwość aplikacji – aby opalanie było bezpieczne, co dwie godziny trzeba ją ponawiać. Mimo że większość preparatów ochronnych jest wodoodporna, to i tak po każdej kąpieli w morzu lub basenie trzeba nałożyć kolejną warstwę. Preparaty nie są odporne na mechaniczne ścieranie, co oznacza konieczność zastosowania kremu z filtrem, np. po wytarciu ciała ręcznikiem.

Nawet dobre przygotowanie skóry do opalania i kosmetyki z filtrami nic nie pomogą, jeśli ekspozycja na słońce będzie nadmierna. Opalanie przez cały dzień to zły pomysł. Szczególnie w godzinach od 11 do 15 warto schować się w cieniu. Wprawdzie wówczas można się szybciej opalić, gdyż słońce operuje najsilniej, ale niestety jest to jednoznaczne z większym ryzykiem oparzeń słonecznych i udaru cieplnego.

Podczas kąpieli słonecznych łatwo o błędy. Wiele osób chce szybko uzyskać piękny brązowy odcień skóry, dlatego świadomie rezygnuje z ochrony przeciwsłonecznej i decyduje się na całodzienne opalanie. Niestety takie postępowanie może się skończyć oparzeniami słonecznymi. Jak przygotować skórę do opalania, aby zdrowo wyglądała? Należy ją złuszczać, nawilżać i chronić! Dodatkowo warto zadbać o skórę od środka, czyli dobrze nawadniać organizm i suplementować beta-karoten.

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane produkty

pixel