Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak przyjmować magnez? Sprawdź, czy Ty też popełniasz te błędy

15.03.2024

Zauważono, że mieszkańcy krajów zachodnich coraz częściej cierpią na niedobory magnezu. Przyczynia się do tego spożywanie produktów wysoko przetworzonych, które są ubogie w witaminy i minerały. Stres, którego doświadczamy, także obniża poziom magnezu w organizmie. Niektóre leki przyczyniają się do jego usuwania z ustroju. Przy niedoborze tego cennego pierwiastka, warto rozważyć jego suplementację. Sprawdź, jak przyjmować magnez, aby wspomógł Twoje zdrowie i samopoczucie! 

Jakie funkcje pełni magnez w organizmie?

Magnez zajmuje czwarte miejsce pod względem zawartości w organizmie człowieka. Uczestniczy w wielu ważnych procesach biochemicznych i energetycznych. Zauważono, że ułatwia zasypianie, ponieważ obniża poziom stresu. Wspiera pamięć, koncentrację i zdolność do regulacji emocji. Wspomaga zdrowie kości. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migreny i stanów depresyjnych. Pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. 

Jak pokryć zapotrzebowanie organizmu na magnez?

Zapotrzebowanie na magnez najlepiej zaspokajać poprzez zdrową i zbilansowaną dietę. Wspomniany minerał występuje m.in. w orzechach, serach podpuszczkowych, rybach, owocach morza, kakao, ziemniakach i bananach. Niestety, czasem nie udaje się dostarczyć go w dostatecznej ilości. Wówczas warto rozważyć suplementację magnezu. 

Zaleca się, aby poprzedzić ją badaniami i upewnić się, że występuje niedobór. Niestety, w przypadku omawianego minerału jest to utrudnione. Zaledwie 1% magnezu krąży we krwi. 99% pierwiastka znajduje się w narządach i tkankach miękkich. W związku z tym, że organizm dba o to, aby nie brakowało magnezu we krwi, badania laboratoryjne mogą okazać się zawodnym narzędziem diagnostycznym.

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Drżenie mięśni, zaburzenia snu, problemy z pamięcią, koncentracją i regulacją emocji mogą wskazywać na jego niedobór. Warto skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem, aby podjąć właściwe kroki.

Jak przyjmować magnez? 

Warto zwrócić uwagę na to, aby przestrzegać kilku kluczowych zasad podczas suplementacji. Pamiętając o nich, unikniemy problemów z przyswajalnością i skutkami ubocznymi.

  1. Działania antagonistyczne minerałów

Niektóre minerały wzajemnie się „zwalczają”, co odbija się negatywnie na ich przyswajalności. W związku z tym nie należy ich ze sobą łączyć. Nie przyjmuj jednocześnie preparatów z magnezem i wapniem oraz magnezem i żelazem.

  1. O jakiej porze suplementować magnez?

Tak naprawdę każda pora jest dobra, aby sięgnąć po suplement z magnezem, ale robiąc to wieczorem, zyskujemy dodatkową korzyść. Wspomniany minerał obniża poziom stresu, przez co ułatwia zasypianie. Jeśli chcemy dodatkowo wzmocnić jego działanie uspokajające i wyciszające, połączmy go z ashwagandhą (popularnym adaptogenem).

  1. Czy przyjmować magnez na pusty żołądek?

Magnezu nie wolno spożywać na pusty żołądek, ponieważ grozi to biegunką. Suplement z tym pierwiastkiem przyjmuj wraz z posiłkiem lub tuż po jego zakończeniu. Magnez najlepiej wchłania się przy daniach zasobnych w białko. Należy go popić szklanką czystej wody.

  1. Jak zwiększyć wchłanianie magnezu?

Jeśli cierpisz z powodu dokuczliwych objawów niedoboru magnezu, możesz popijać go roztworem wody i siarki MSM. Ta ostatnia zwiększa bowiem dostępność tego cennego minerału.

  1. Jakie leki osłabiają wchłanianie magnezu?

Musisz przyjmować antybiotyk, a jednocześnie dokuczają Ci bolesne skurcze? Zadbaj o odpowiednią przerwę między lekiem a suplementem. Po spożyciu magnezu trzeba odczekać od 4 do 6 godzin, aby połknąć antybiotyk. Niektóre leki mogą zwiększać wydalanie tego pierwiastka z organizmu, zwłaszcza gdy działają moczopędnie.

Zastanawiasz się, jaki suplement diety kupić? Sprawdź, jak wybrać najlepszy magnez wg Aura Herbals.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane produkty

pixel