Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak rozróżnić zwykłe przeziębienie od grypy?

19.01.2022
Jak rozróżnić zwykłe przeziębienie od grypy?

Chociaż przeziębienie i grypa są dwoma całkiem odmiennymi problemami zdrowotnymi, bardzo często są ze sobą mylone. Nic w tym dziwnego, na pierwszy rzut oka zwykle trudno je od siebie odróżnić. Istnieje jednak kilka cech, po których można je rozpoznać. Poznaj różnice między grypą a przeziębieniem! 

Różnice w przebiegu grypy a przeziębienia

Aby zauważyć różnicę pomiędzy grypą a przeziębieniem, przede wszystkim należy przyjrzeć się symptomom. W przypadku przeziębienia objawy pojawiają się stopniowo, zazwyczaj rozwijając się przez około 2 dni. Zazwyczaj zaczyna się ono od bólu gardła, do którego nierzadko dołącza chrypka, a na kolejnym etapie również nieżyt nosa. Do symptomów może dołączyć także stan podgorączkowy (do 38℃) oraz kaszel. Chorobie może towarzyszyć niewielki ból mięśni, senność i ogólne uczucie rozbicia. Ile trwa przeziębienie? Zazwyczaj maksymalnie od 7 do 10 dni.

Objawy grypy najczęściej zaczynają się nagle, a przy tym są bardziej uciążliwe niż przy zwykłym przeziębieniu. Gorączka może sięgać nawet 40℃. Do charakterystycznych objawów należą: silne uczucie rozbicia, uciążliwe bóle mięśni, kości i głowy, dreszcze czy kaszel, a niekiedy również niezbyt nasilony katar. Ile trwa grypa? Najczęściej od 3 do 7 dni, chociaż część objawów, jak uczucie nieprzemijającego zmęczenia, może utrzymywać się nawet do 2 tygodni.

Grypa a przeziębienie – jak można zachorować?

Kolejną, niewidoczną na pierwszy rzut oka różnicą między grypą a przeziębieniem jest sposób, w jaki można się nimi zarazić. W przypadku pierwszej z chorób winowajcą jest wirus grypy występujący w aż trzech wariantach: typu A, B lub C. Można zarazić się nim drogą kropelkową, w tym od osób kaszlących lub kichających, a także podczas zwykłej rozmowy lub po kontakcie ze skażoną powierzchnią, a następnie dotknięciu dłonią do ust, oczu lub nosa. Z kolei przeziębienie może być wywołane przez ogromną liczbę wirusów – mówi się o co najmniej 200 (w tym o parwowirusach, adenowirusach czy nawet koronawirusach oraz wielu innych). Do zakażenia może dojść w dość podobny sposób, co w przypadku grypy, wirusy wywołujące przeziębienie przenoszą się bowiem drogą kropelkową, rzadziej pokarmową.

Powikłania – różnice między grypą a przeziębieniem

Jedną z istotniejszych różnic między grypą a przeziębieniem jest również kwestia powikłań. W przypadku przeziębienia najczęściej są to stany zapalne, przede wszystkim części dróg oddechowych. Zazwyczaj obejmują one zatoki, oskrzela, ucho środkowe, gardło oraz krtań. Powikłania po grypie mogą być znacznie poważniejsze. Obejmują one zapalenie nie tylko zatok, oskrzeli czy ucha środkowego, ale także mięśnia sercowego, płuc czy opon mózgowych. Niekiedy zachorowanie na grypę może skutkować również rozwojem anginy,  a nawet zespołem Guillaina-Barrego, zespołem Reye’a czy sepsą. Problemy te są wyjątkowo groźne dla zdrowia, przy czym mogą zakończyć się nawet śmiercią. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nie lekceważyć grypy. Należy niezwłocznie udać się do lekarza szczególnie po wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka utrzymują się powyżej 3 dób, zaburzenia świadomości oraz utrata przytomności, silna suchość w ustach, skąpomocz, drgawki i majaczenie, problemy z poruszaniem się, niskie ciśnienie, krwioplucie czy zaburzenia oddychania.

Leczenie – różnice między grypą a przeziębieniem

Chociaż przeziębienie to prawdopodobnie najczęstsza choroba wśród ludzi, wciąż nie udało się znaleźć skutecznego leku – współczesne metody służą jedynie łagodzeniu objawów. Zwykle zalecane są leki przeciwzapalne, a także odpoczynek, picie dużej ilości płynów, pozostawanie w cieple oraz inhalacje ciepłego, wilgotnego powietrza. Dla uzyskania ulgi można stosować również pastylki lub spraye na gardło, a także leki wykrztuśne i spraye do nosa powodujące obkurczanie się śluzówki.

W przypadku grypy ważne jest leczenie przyczyn, a więc stosowanie leków przeciwwirusowych. Zwykle zaleca się podanie ich na około 36-48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Poza tym tak samo, jak w przypadku przeziębienia, ważny jest odpoczynek oraz odpowiednie nawodnienie. Warto też działać objawowo, stosując leki na kaszel czy ewentualny katar.

Pamiętaj przy tym, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, a także szybkie działanie. Dlatego w sezonie grypy i przeziębień nie zapomnij o spożywaniu czosnku (np. w suplementach), imbiru, a także stosowaniu leków bez recepty, jak spray ViruProtect.

Różnice między grypą a przeziębieniem mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka, dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć choroby, a jednocześnie dbać o swoje zdrowie. Z pewnością znacznie łatwiej jest zapobiegać ich wystąpieniu niż próbować je wyleczyć.

Lek. Michał Dąbrowski

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane produkty

pixel