Jak skutecznie pozbyć się biegunki?
02.10.2014Każdy z nas wie czym jest biegunka. Czasami mija szybko a niekiedy może trwać kilka tygodni bądź miesięcy. Staje się niebezpieczna dla życia, gdy w połączeniu z wymiotami dotyka małych dzieci. Co robić w razie biegunki, jakie leki przyjmować i co jeść, aby sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić?
Co może wywołać biegunkę?
Po pierwsze bardzo często biegunkę mamy jako efekt niestrawności, gdy zjemy coś nieświeżego, bardzo ostrego, po kawie, po fast-foodach, po daniach z kapusty, po owocach pestkowych, truskawkach, ogórkach itd.
Po drugie biegunka może być przykrą konsekwencją zakażenia wirusowego np. rotawirusami. Ten rodzaj zakażenia wywołuje długotrwałą, intensywną i bolesną biegunkę, często połączoną z wymiotami. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, gdyż może prowadzić w sposób niezwykle szybki do odwodnienia. W jej przypadku często pojawia się gorączka, silne skurczowe bóle brzucha i jelit. Niejednokrotnie u małych dzieci a już na pewno u niemowląt konieczna jest wtedy interwencja ambulatoryjna, którą zapewnić może tylko szpital.
Po trzecie biegunka jest jednym z najczęściej wymienianych działań niepożądanych w ulotkach większości leków. Dlatego też warto przyjrzeć się swoim lekom a szczególnie zwrócić uwagę na fakt, czy pojawienie się biegunki nie zbiegło się w czasie z rozpoczęciem przyjmowania jakiś nowych leków.
Po czwarte biegunka może być objawem różnych chorób w tym: zakażeniami bakteryjnymi np. Salmonella, zakażeniami pasożytami, robakami obłymi, chorobami związanymi z przewodem pokarmowym: refluks, choroba wrzodowa, zespół jelita wrażliwego, choroby jelit, choroba nowotworowa dotycząca jelit, żołądka itd.
Po piąte przyczyną biegunki niezwykle często jest stres.
Jak zatrzymać biegunkę?
Aby skutecznie zwalczyć biegunkę należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie co ją wywołuje? Pamiętajmy bowiem, że biegunka jest tylko objawem jakiegoś pierwotnego czynnika. Dlatego też jeśli przyczyną biegunki jest:
- niestrawność - najlepiej zrobić sobie jedno- dwudniową dietę. Popijać należy wywar z zaparzonej borówki czernicy lub po prostu zjeść sporą ilość czarnych jagód. Odstawić owoce, przetwory mleczne, kawę, ostre i tłuste posiłki. Podać węgiel leczniczy (Carbo medicinalis) oraz np.
- stres - zjeść kostkę ciemnej czekolady, postarać się uspokoić, opanować. W razie potrzeby można przyjąć leki na biegunkę takie jak: Stoperan, Laremid, Tanninal, Tasectan
- leki - objawy skonsultować z lekarzem i pomyśleć nad zmianą leczenia
- choroby - aby pozbyć się przewlekłej biegunki związanej z toczącą się chorobą np. refluksem należy porządnie zabrać się za leczenie choroby pierwotnej. Dzięki skutecznemu rozpoznaniu i zastosowanemu leczeniu biegunka ustanie lub chociaż zmniejszy się częstotliwość jej występowania
- zakażenia pasożytnicze - aby potwierdzić hipotezę o tego rodzaju czynniku wywołującym biegunkę należy wykonać badanie kału. Jeśli badania potwierdzą nasze podejrzenia należy przystąpić do specjalistycznego leczenia.
- zakażenia bakteryjne, rotawirusowe - ich przebieg może być bardzo intensywny. W przypadku małych dzieci może konieczny okazać się pobyt w szpitalu, ze względu na możliwość szybkiego odwodnienia. W domu należy podawać leki takie jak: Nifuroksazyd, Endiex, Smectę przy wymiotach, preparaty nawadniające: Gatsrolit, Orsalit, Acidolit, Hydrolit, aby uniknąć odwodnienia. Podawać można również węgiel leczniczy Carbo medicinalis, ale tutaj konieczne jest zachowanie co najmniej 2 godzinnej przerwy między węglem a innymi lekami. Polecam zażyć najpierw leki typu Nifuroksazyd czy Laremid, a po 2h dopiero węgiel. Węgiel ma silne właściwości adsorpcyjnei podany razem z lekami może je związać podobnie jak i substancje szkodliwe
W przypadku biegunki należy bezwzględnie zachować dietę. W jej skład powinna wchodzić niewielka ilość pokarmów najlepiej w postaci półpłynnej. Posiłki powinny być lekkostrawne, duszone, lekko przyprawione. W trakcie biegunki można jeść produkty zapierające np. jagody, ryż z marchewką na wodzie itd. Najlepiej pić przegotowaną wodę, wywar z borówki, wygazowaną colę. Bezwzględnie unikać picia mleka oraz napojów gazowanych.
Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala