Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest dobry dla dziecka?

27.06.2018
Pielęgnacja
Pielęgnacja skóry dziecka zawsze przysparza rodzicom wielu problemów. Najwięcej wątpliwości budzą produkty myjące ze względu na obecność w składzie silnych detergentów, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Wybór odpowiedniego preparatu do mycia ciała i włosów obarczony jest więc dużą odpowiedzialnością. Umiejętność odczytywania składu INCI oraz znajomość zagadkowych nazw substancji będzie wielkim ułatwieniem w poszukiwaniu bezpiecznego i łagodnego kosmetyku do oczyszczania skóry, który nie zaszkodzi maluszkowi!

Delikatny jak pupa niemowlaka

Kto nie zna tego stwierdzenia? Przysłowiowa pupa to synonim zdrowej, miękkiej i gładkiej skóry. Jednak każdy rodzic wie, że to mit! Skóra dziecka do 3. roku życia jest wprawdzie bardzo przyjemna w dotyku, jednak za tę delikatność przychodzi jej zapłacić wysoką cenę! Cienka niczym papier z nierozwiniętą jeszcze barierą lipidową skóra niemowląt cechuje się wysoką wrażliwością oraz skłonnością do zaczerwienień, podrażnień, wysypek i potówek. Niedojrzała skóra jest bezbronna nie tylko wobec szkodliwych składników zawartych w kosmetykach, ale również wobec innych czynników zewnętrznych. Obchodząc się z takim delikatnym tworem, naprawdę niewiele trzeba, aby doprowadzić go do przesuszenia i podrażnienia! Ponadto brak odpowiednich mechanizmów obronnych może powodować, że substancje niepożądane będą przenikać przez naskórek.

Bezpieczny, czyli jaki?

Co właściwie oznacza, że kosmetyk jest bezpieczny dla skóry dziecka? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w składzie oraz odpowiednich certyfikatach. Producenci bowiem często naginają przepisy i nadużywają takich sformułowań jak „bezpieczny dla skóry” lub „doskonale tolerowany”. Zdarzają się także przypadki, gdy kosmetyk opisywany jest jako niezawierający parabenów, mimo że w składzie znajduje się cała litania ethylo- i methyloparabenów! Choć należy oddać sprawiedliwość firmom, które dbają o wysoką jakość swoim kosmetyków, oferując bezpieczne produkty, które bez obaw można stosować u noworodków, to warto jednak kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Jeśli Twoja wiedza o kosmetycznych komponentach nie jest wystarczająca, zdaj się na swój instynkt oraz siłę minimalizmu! Im mniej składników, tym lepiej, a dokładnie im mniej składników, które brzmią jak wyjęte z podręcznika zaawansowanej chemii, tym zdrowiej dla skóry dziecka!

Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest dobry dla dziecka?

Skład nigdy nie kłamie! Dlatego zawsze czytaj i analizuj etykiety. Na opakowaniu każdego produktu kosmetycznego musi znaleźć się szczegółowy skład, czyli INCI. Zanim się zniechęcisz, wiedz, że nie potrzebujesz doktoratu z chemii, aby rozszyfrować poszczególne składniki, wystarczy wiedzieć, czego szukać! Według prawa kolejność wymienionych w INCI substancji jest jasno ustalona, oparta o udział procentowy. Bliżej końca znajdują się komponenty w śladowych ilościach. A czego nie powinno być w kosmetyku myjącym? Przede wszystkim wszelkich składników powszechnie uznawanych za alergeny, a także sztucznych barwników i substancji zapachowych oraz drażniących detergentów:

SLS/SLES

Sodium Laureth Sulfate (SLS) oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES) to detergenty syntetyczne o działaniu pianotwórczym dodawane do środków myjących. Przypisuje się im działanie drażniące i wysuszające, mogą również zaburzać hydrolipidową barierę skóry. W zastępstwie tych dwóch detergentów stosuje się często Cocamidopropyl Betaine, nie jest to wprawdzie składnik idealny, ale z pewnością łagodniejszy niż SLS i SLES.

Substancje ropopochodne

Ta kategoria mieści takie składniki jak olej mineralny (Mineral Oil), parafinę ciekłą (Paraffin Oil, Paraffinum Liquidum), wazelinę (Petrolatum) i wosk mikrokrystaliczny (Cera Microcristallina). Produkty powstające w procesie destylacji ropy naftowej znaleźć można np. w płynach i żelach do kąpieli. Dlaczego nie są pożądane w kosmetykach dla dzieci? Ze względu na to, że tworzą na skórze szczelną powłokę, która upośledza metabolizm skóry, zaburza oddychanie komórkowe i proces produkcji łoju.

Parabeny

To nic innego jak konserwanty, które mają przedłużyć trwałość kosmetyku. Przeglądając składy kosmetyków, łatwo je zauważyć, gdyż występują „stadnie”, są to najczęściej: Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Isopropylparaben, Benzylparaben. Składnikom tym przypisuje się przede wszystkim działanie alergizujące. Istnieją również dowody na to, że odkładają się one w organizmie, gdzie mogą imitować działanie hormonów.

Konserwanty

W kosmetykach oprócz parabenów stosuje się także inne konserwanty, najczęściej jest to silnie uczulający fenoksyetanol (Phenoxyethanol) lub pochodne formaldehydu np. Diazolidinyl Urea, Quaternium-15, DMDM Hydantoin, Imidazolidinyl Urea, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol. Zasadniczo donory formaldehydu nie są szkodliwe, jednak w wyniku reakcji zachodzącej między nimi a innymi składnikami wytwarza się silnie toksyczny formaldehyd, a ten jest prawnie zakazany w kosmetykach.

Silikony

Olej silikonowy i silikony (np. Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Dimethicone) stosuje się najczęściej w szamponach i preparatach myjących. Niestety gładki film, który pozostawiają na skórze, przyczynia się do upośledzenia jej funkcjonowania.

Glikole

Syntetyczne emulgatory stosowane do poprawienia konsystencji produktu najczęściej ukrywają się pod skrótem PEG (glikol polietylenowy) lub PPG (glikol polipropylenowy). Często występują w szamponach do włosów. Glikole wykazują właściwości rakotwórcze, powodują świąd oraz stany zapalne skóry. Niepożądane w kosmetykach są także takie glikole jak Propylene Glycol oraz Butylene Glycol, które działają drażniąco i wysuszająco.

Sztuczne aromaty i barwniki

Mają na celu podniesienie atrakcyjności produktu, jednak stosowane w kosmetykach kompozycje zapachowe i syntetyczne barwniki są jednymi z najczęściej uczulających i podrażniających składników. Problematyczne jest zwłaszcza to, że producenci ukrywają recepturę formuły zapachowej, oznaczając ją jako: Aroma, Parfum lub Fragrance. Barwniki natomiast określane są kodami rozpoczynającymi się od skrótu CI (Color Index).

Kosmetyki naturalne

W kontrze do chemicznych „potworków” coraz częściej stawia się na kosmetyki naturalne. Charakteryzują się one składami bazującymi na naturalnych substancjach roślinnych (dopuszcza się także składniki odzwierzęce – mleko, miód), przy czym ich zawartość musi wynosić przynajmniej 95%! Syntetyczne konserwanty, detergenty, emulgatory oraz aromaty są zastąpione naturalnymi odpowiednikami, np. zamiast SLS stosuje się łagodny wyciąg z mydlnicy lekarskiej. Przy kosmetykach naturalnych i organicznych istotne są certyfikaty! Jednak tylko nieliczne z nich rzeczywiście gwarantują najwyższą jakość oraz zgodność z wyśrubowanymi normami dla kosmetyków naturalnych. Należą do nich m.in. Eco Cert, NaTrue, Soil Association, BDIH, Certified Organic Ingredients. Dla młodych fanów ekologicznej pielęgnacji polecić można kosmetyki marek: Organic Babies i Organic Children, (100% naturalnych składników, m.in. bez SLS/SLES, parabenów, sztucznych barwników i aromatów), Equilibra Baby (cenne wyciągi z aloesu i roślinna gliceryna, bez SLS/SLES, alergenów, barwników i parabenów) oraz Little Siberica (formuła bez SLS i syntetycznych składników).

Kosmetyki hipoalergiczne

Jest to specjalna kategoria kosmetyków przeznaczona dla małych atopików i alergików. Cechą wyróżniającą kosmetyk hipoalergiczny spośród innych jest to, że nie podrażnia! A przynajmniej nie powinien. Preparaty te nie zawierają substancji alergizujących, są bezzapachowe, często oprócz właściwości myjących i pielęgnujących wykazują działanie łagodzące. Jednym z wiodących producentów kosmetyków hipoalergicznych dla noworodków i niemowląt jest marka Oillan Baby. Jej produkty wolne są od syntetycznych konserwantów, glikolu propylenowego, silikonów, alkoholu, substancji ropopochodnych, oleju silikonowego, barwników, aromatów i SLS/SLES (np. Szampon nawilżający, Płyn do mycia i kąpieli 2w1). Marką, która również cieszy się uznaniem wśród rodziców, jest Mustela. Hipoalergiczne formuły z unikalnym składnikiem aktywnym Avocado Perseose są łagodne i bezpieczne dla dzieci od pierwszych dni życia (np. Delikatny żel do mycia, Delikatny szampon).

Szampon i żel, a może szamponem z żelem?

W przypadku noworodków, niemowląt i dzieci do 3. roku życia minimalizm sprawdza się nie tylko w kwestii składników, ale również w kwestii liczby stosowanych kosmetyków. U takich szkrabów włosy należą do rzadkości, a jeśli już są – to raczej w wersji limitowanej. Dlatego podczas kąpieli najlepszym rozwiązaniem jest kosmetyk typu 2w1, który łączy funkcję szamponu i żelu/płynu/emulsji do mycia ciała. Niezależnie od tego, czy wybór padł na kosmetyk 2w1, czy też szampon do włosów, trzeba zwrócić uwagę na to, aby miał on formułę „no tears”, która nie wywołuje łzawienia i pieczenia oczu. Łagodne dla skóry niemowlęcej kosmetyki o sprawdzonych składach to np. Bezzapachowy żel myjący i szampon dla niemowląt Organic Babies, Delikatny płyn do mycia ciała i włosów dla niemowląt Essential Care, Delikatne mydełko do rąk i twarzy Equilibra Baby, Szampon do ciała i włosów Equilibra Baby, Cytrusowo-aloesowy szampon dla dzieci Organic Children, Lawendowy żel i szampon 2w1 dla niemowląt Organic Babies, Odżywcza śmietanka do kąpieli MomMe.

Unikaj w kosmetykach dla swojego dziecka substancji, które nie są obojętne dla jego skóry. Świadomie wybieraj dobrej jakości żele do mycia oraz szampony do włosów, które nie zawierają potencjalnie niebezpiecznych składników. Choć będzie to wymagało trochę zaangażowania, jest to do zrobienia! Pamiętaj jednak, że skóra każdego dziecka jest wyjątkowa i nawet najbezpieczniejszy kosmetyk może ją podrażniać! Ostatnim sprawdzianem z wiedzy o kosmetykach dla dzieci będzie pierwsza kąpiel, a wynikiem reakcja skóry maluszka!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel