Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak stosować kolagen do picia?

27.12.2024
Pielęgnacja

Ostatnio bardzo modny stał się kolagen do picia. Piją go prawie wszyscy. Jedni robią to, aby zadbać o skórę i włosy, inni po to, aby wzmocnić swoje kości i stawy. Czy naprawdę warto go wypróbować? Jakie efekty można uzyskać dzięki takiej suplementacji? I najważniejsze, czy kolagen do picia jest bezpieczny?  

Spis treści:

kolagen do picia jak stosować

Czym jest kolagen do picia?

Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w organizmie. Stanowi składnik budulcowy kości, stawów, tkanki łącznej, zębów, dziąseł, skóry, włosów i paznokci, jest substancją podporową ścięgien, więzadeł i narządów wewnętrznych. Odpowiada za utrzymanie ich sprężystości, elastyczności i wytrzymałości.

Całkiem normalne jest to, że wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu, w dodatku istniejące włókna kolagenowe ulegają stopniowemu niszczeniu. Można z łatwością poznać ten proces po tym, że spada jędrność skóry, pojawiają się zmarszczki, coraz częstsze stają się również problemy związane z funkcjonowaniem układu kostno-stawowego. Aby zadbać o zapasy kolagenu w organizmie, warto rozpocząć suplementację. Obecnie najbardziej polecany do stosowania jest kolagen do picia.

Kolagen do picia to produkt, który zawiera hydrolizowane białka kolagenowe (peptydy) o niskiej masie cząsteczkowej. W aptekach można dostać suplementy w kilku postaciach. Najłatwiejsze do stosowania są jednodawkowe shoty, nie wymagają odmierzania dawki, wystarczy wypić zawartość ampułki. Poza tym kupić można kolagen w płynie w większych butelkach (np. 1000ml), a także kolagen w proszku do picia, który trzeba rozpuścić w wodzie. Sproszkowany kolagen dostępny jest w dużych opakowaniach lub jednorazowych saszetkach.

Rodzaje kolagenu do picia

Kolagen do picia na skórę i stawy może mieć różne pochodzenie. Wymienia się cztery rodzaje kolagenu – kolagen rybi (znany też jako kolagen morski), kolagen wołowy (bydlęcy), kolagen wieprzowy i kolagen drobiowy. Jednocześnie trzeba wytłumaczyć, że rodzaj kolagenu nie jest tym samym co typ kolagenu. Wyróżnia się 29 typów kolagenu, kryterium podziału dotyczy m.in. miejsca jego występowania w organizmie i funkcji, jakie pełni. Najbardziej rozpowszechniony jest kolagen typu I, kolagen typu II i kolagen typu III. W skórze dominuje kolagen typu I, a w chrząstce stawowej – kolagen typu II.

Różnice między formami kolagenu

Najczęściej suplementy na zdrową skórę i mocne stawy zawierają kolagen rybi lub wołowy. Kolagen rybi do picia ma mniejsze cząsteczki i szybciej się wchłania niż kolagen wołowy, trzeba jednak przyznać, że oba rodzaje są skuteczne, a ich wpływ na stawy i skórę został dobrze zbadany. Zaletą kolagenu pozyskiwanego ze skóry, szkieletów, płetw, łusek i więzadeł ryb jest to, że ma on podobną strukturę do kolagenu ludzkiego, ma też wysoką biodostępność – jest skutecznie przyswajany i transportowany do krwiobiegu. Z tego względu kolagen z ryb uważany jest za najmocniejszy kolagen do picia.

Wchłanianie kolagenu płynnego

Czy kolagen do picia dobrze się wchłania? Hydrolizowany kolagen rybi do picia bardzo dobrze się wchłania i ma dobrą biodostępność. Uważa się, że płynny kolagen zapewnia lepsze efekty niż kolagen w tabletkach. Mało tego, hydrolizowany kolagen łatwiej się trawi, jest więc polecany dla osób z wrażliwym układem pokarmowym.

Przeprowadzono wiele badań dotyczących zasadności suplementowania kolagenu. Wykazały one, że hydrolizaty kolagenu są wchłaniane w przewodzie pokarmowym w całości, a jego dwa najważniejsze aminokwasy – prolina i hydroksyprolina – nie są rozłączane podczas procesu trawienia i wspólnie przenikają do krwi. Tym samym zostało potwierdzone, że warto stosować kolagen do picia.

Jak prawidłowo stosować kolagen do picia?

Jedną z kluczowych kwestii podczas suplementacji preparatami z kolagenem jest ich prawidłowe stosowanie. Najważniejszym, co muszą zapamiętać wszystkie osoby, które chcą przyjmować kolagen do picia na stawy lub skórę, jest to, że skuteczność kuracji jest uzależniona przede wszystkim od systematycznego stosowania kolagenu! Jakich jeszcze wytycznych należy przestrzegać?

Zalecane dawkowanie

Jeśli chodzi o dawkowanie, to tu trzeba odesłać do informacji zawartych na opakowaniu lub ulotce. Preparat należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle dzienna dawka mieści się w przedziale 2,5-15g dziennie.

Pora przyjmowania

Nie ma specjalnych zaleceń, co do godziny przyjmowania kolagenu. Można wypić dzienną porcję rano, po południu lub wieczorem. Ważne, aby to robić regularnie! Brak też wytycznych względem przyjmowania kolagenu z posiłkiem. Można go przyjmować na czczo lub podczas jedzenia. Pora i okoliczności stosowania preparatu powinny być dobrane do naszych indywidualnych potrzeb, dzięki temu jest większa szansa, że będziemy pamiętać o przyjęciu codziennej porcji.

Łączenie z innymi suplementami

Kolagen jest bardzo wdzięcznym składnikiem, który dobrze komponuje się z wieloma innymi substancjami. Choć dostępne są preparaty zawierające wyłącznie kolagen, to częściej spotyka się preparaty złożone, które są wzbogacone o witaminy, minerały, ekstrakty i inne substancje. Najlepsze połączenie tworzy kolagen z witaminą C oraz kolagen z kwasem hialuronowym do picia. Ponadto osoby, które stosują kolagen na skórę, powinny dobrać do niego suplementy na zdrową skórę z kompleksem witaminowym (np. z witaminą A i E oraz biotyną). Kolagen na stawy warto natomiast wzmocnić glukozaminą, chondroityną i MSM.

A z czym nie łączyć kolagenu do picia? Nie wolno go łączyć z kofeiną i taninami, gdyż mogą utrudniać jego przyswajanie. Ponadto podczas suplementacji należy unikać alkoholu.

Efekty stosowania kolagenu do picia

Wiadomo już, czym jest kolagen, jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami, a także jak go stosować, teraz należy przejść do najważniejszego – jakie są efekty kolagenu do picia! Jest on kluczowy dla utrzymania zdrowych i prawidłowo funkcjonujących naczyń krwionośnych, mięśni, chrząstki i skóry. Stosując kolagen do picia w saszetkach lub w płynie, nie tylko uzupełniamy niedobory tego cennego białka, ale również pobudzamy produkcję endogennego kolagenu.

Wpływ na stawy i kości

Kolagen jako składnik chrząstki i kości może poprawić ich kondycję oraz prawidłowe funkcjonowanie. Kolagen typu II stanowi 90% struktury chrząstki stawowej, utrzymuje jej elastyczność i wytrzymałość, zapewnia prawidłową ruchomość stawów. Jest też potrzebny do produkcji mazi stawowej. W przypadku kości zwiększa ich gęstość oraz je wzmacnia. Kolagen na stawy i kości warto stosować jako element profilaktyki osteoporozy i chorób stawów.

Działanie na skórę i włosy

Kolagen jest ważnym składnikiem dla utrzymania nawilżenia, jędrności i elastyczności skóry. Jest pomocny w kuracji przeciwstarzeniowej, wspiera od wewnątrz walkę ze zmarszczkami i wygładza skórę. Ponadto kolagen może zmniejszać widoczność cellulitu. Na suplementację powinny się zdecydować także osoby, które chcą zadbać o włosy i paznokcie. Kolagen rybi do picia sprawdzi się, gdy borykamy się m.in. z nadmierną suchością skóry, osłabieniem włosów oraz łamliwością paznokci.

Kiedy widoczne są pierwsze efekty kolagenu do picia?

Jak długo trzeba czekać na efekty kolagenu do picia? Wiele zależy od tego, czy preparat jest stosowany regularnie i w odpowiedniej dawce. Kluczowa jest także indywidualna reakcja organizmu. Zazwyczaj jednak 1-2 miesiące codziennej suplementacji pozwalają zaobserwować różnicę w kondycji skóry, włosów i paznokci. Nieco więcej czasu potrzeba, aby odczuć poprawę w funkcjonowaniu stawów.

Zasady przyjmowania kolagenu do picia

Jak każdy suplement diety również kolagen do picia musi być stosowany we właściwy sposób. Trzeba mieć też świadomość, że suplementacja wymaga czasu! Efekty kolagenu do picia nie pojawią się w ciągu nocy! Jednocześnie należy pamiętać, że zakupiony kolagen musi być przechowywany w odpowiednich warunkach, aby utrzymał swoje unikalne właściwości.

Przechowywanie preparatów

Wilgoć, wysoka temperatura i światło słoneczne mogą negatywnie wpływać na kolagen, dlatego preparaty zawierające ten składnik należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Najczęstsze błędy w stosowaniu

Nie zawsze suplementacja daje oczekiwane efekty. Dlaczego? Dzieje się tak, gdyż wiele osób popełnia błędy w stosowaniu kolagenu do picia. Jednym z podstawowych błędów jest nieprzestrzeganie zaleceń producenta, czyli stosowanie zbyt małej dziennej dawki, a także brak regularności. Kluczem do uzyskania pożądanych rezultatów jest regularne stosowanie takich preparatów!

Należy także zwrócić uwagę na to, że niektórzy oczekują natychmiastowych wyników i przerywają suplementację, gdy te nie pojawią się w ciągu kilkunastu dni. Na efekty kolagenu do picia trzeba jednak poczekać – suplementacja powinna trwać minimum 3 miesiące. Błędem jest również wybór produktu niskiej jakości oraz traktowanie kolagenu do picia jako jedynego środka wspomagającego dobrą kondycję skóry i stawów.

Łączenie z dietą i stylem życia

Suplementacja powinna stanowić uzupełnienie dla właściwie skomponowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. Te trzy elementy działają synergicznie, co pozwala zmaksymalizować efekty. Ponadto trzeba pamiętać, że dla utrzymania prawidłowej syntezy kolagenu w organizmie potrzebna jest witamina C, a to oznacza, że w codziennej diecie nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw! Co więcej, istotne jest, aby unikać czynników, które osłabiają proces jego produkcji, np. palenia papierosów. Włókna kolagenowe w skórze szybko ulegają degeneracji pod wpływem promieniowania UV, dlatego też nie powinno się długo przebywać na słońcu, trzeba również przez cały rok stosować kosmetyki z filtrami.

Wybór odpowiedniego kolagenu

Na rynku jest szeroka oferta preparatów z kolagenem. Kolagen do picia może mieć postać płynu, ampułek (shotów) lub proszku do rozpuszczania w wodzie. Forma preparatu nie jest jednak najważniejsza, większe znaczenie ma to, co jest zawarte w składzie. Jak wybrać kolagen do picia?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Należy najpierw zdecydować, który rodzaj kolagenu chcemy wybrać. Czy interesuje nas kolagen rybi, wołowy czy też wieprzowy? Jest to istotne nie tylko z uwagi na stopień wchłaniania kolagenu, ale i na preferencje dietetyczne i ewentualne alergie pokarmowe. Oczywiście należy też zastanowić się, jaki jest cel suplementacji. Gdy potrzebujemy czegoś, co wzmocni włosy, paznokcie i skórę, wówczas odpowiedni będzie kolagen typu I. Jeśli natomiast chcemy zadbać o stawy, to powinniśmy wybrać kolagen typu II.

Różnice w jakości preparatów

Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów do picia z kolagenem, które mogą w mniejszym lub większym stopniu różnić się od siebie. Oczywiście ich jakość zależy w głównej mierze od jakości zawartego w nich kolagenu. Dobry kolagen do picia powinien posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego jakość i bezpieczeństwo, np. GMP, ISO, NSF. Powinien mieć także czysty skład – bez zbędnych dodatków takich jak sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty. Znaczenie ma również to, jakie składniki oprócz kolagenu są w produkcie. Szczególnie ważna jest witamina C, która jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu produkcji kolagenu. Ciekawą opcją jest ponadto kolagen z kwasem hialuronowym do picia.

Przeciwwskazania do stosowania

Kolagen do picia nie może być stosowany przez wszystkich. Istnieje kilka przeciwwskazań do jego przyjmowania. Po pierwsze jest to nadwrażliwość na składniki preparatu lub na ryby i skorupiaki (gdy chcemy kupić kolagen rybi do picia). Po drugie przeciwwskazaniem jest ciąża i laktacja. Po trzecie kolagen do picia nie jest wskazany w przypadku niektórych chorób, dlatego osoby ze schorzeniami przewlekłymi powinny się skonsultować z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Czy kolagen do picia jest bezpieczny? Suplementacja kolagenem jest uznawana za bezpieczną i nie powoduje poważnych działań niepożądanych. Jako skutki uboczne kolagenu do picia wymienia się m.in. problemy żołądkowe. Niestrawność, wzdęcia, biegunka, nudności mogą występować przy spożywaniu dużych ilości kolagenu. U osób uczulonych na produkty pochodzenia zwierzęcego, z których pochodzi kolagen, mogą wystąpić objawy reakcji alergicznych, np. obrzęk ust i języka, swędzenie skóry i wysypka.

Kolagen do picia jest skuteczny i bezpieczny, a kiedy jest najbardziej zalecany? Po 25. roku życia zaczyna zwalniać produkcja kolagenu, jednocześnie degradacji ulegają włókna kolagenowe, dlatego też już wtedy można pomyśleć o suplementacji. Wskazaniem są pierwsze zmarszczki i utrata jędrności skóry, a także choroby stawów i kości. O suplementach z kolagenem powinny pamiętać osoby aktywne fizycznie i sportowcy.

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2024

Polecane produkty

pixel