Jak wybrać dobry magnez? Suplement diety czy lek?
04.08.2020Magnez jako suplement, czy magnez jako lek? O co chodzi, czym się różnią te preparaty i czy w ogóle czymś się różnią? Czym grozi niedobór magnezu w organizmie, jak uzupełnić jego deficyt i na co zwracać uwagę wybierając dobry magnez? Sprawdź koniecznie!
i minerałów w organizmie gotowymi produktami: suplementami diety lub lekami. Nie ma w tym nic złego, jednak warto wiedzieć czego unikać, a czego poszukiwać w preparatach magnezu i gdzie je kupować – wybieraj sprawdzone miejsca, takie jak: apteka, sklep zielarsko-medyczny.
Autor: tech.farm. Anna Bawer
Po co nam magnez?
Magnez to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a dlaczego jest aż tak ważny? Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia, wspiera prawidłowe funkcje psychologiczne, jest istotny dla sprawności mięśni oraz dla zachowania równowagi elektrolitowej... Już po tych kilku punktach możemy wywnioskować, że magnez ma faktycznie sporo różnych zadań do wykonania w ludzkim organizmie i rzeczywiście utrzymanie optymalnego poziomu magnezu powinno być priorytetem, w innym przypadku (w przypadku niedoboru) możesz to zaniedbanie przypłacić zdrowiem!Niedobór magnezu – jak rozpoznać?
Na niedobór magnezu w organizmie szczególnie narażone są osoby, które nadużywają kawy oraz ubogo odżywiające się – tu należy podkreślić, że podstawowym i najlepszym źródłem dostarczania magnezu dla organizmu jest dobrze zbilansowana dieta! Poziom magnezu powinni także kontrolować pacjenci przyjmujący leki zmniejszające wchłanianie magnezu np. tabletki antykoncepcyjne, środki uspokajające, niektóre antybiotyk, a także przyspieszające wypłukiwanie magnezu jak np. środki przeczyszczające i moczopędne. Deficyt magnezu u dorosłego człowieka może wpływać na pogorszenie samopoczucia i prowadzić do tak niebezpiecznych dolegliwości, jak np. niedokrwienie mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca. Ludzie, którym brakuje magnezu narażeni są także na problemy z pamięcią i koncentracją, problemy ze spaniem, spadek odporności i ciągłe zmęczenie. Częstym objawem niedoboru magnezu są także bolesne skurcze mięśni.Magnez jak uzupełnić niedobór?
Zanim sięgniemy po preparaty magnezu, dobrze jest przyjrzeć się i przeanalizować codzienny jadłospis. Uzupełnienie diety w produkty bogate w magnez nie jest wcale trudnym zadaniem, a może przynieść imponująco dobry rezultat! Świetnym źródłem magnezu są: wysokozmineralizowane wody z wysoką zawartością magnezu, otręby pszenne, kakao, nasiona słonecznika, migdały, orzechy, kasza gryczana, groch, soczewica, szpinak, maliny, ryby i wiele, wiele innych produktów spożywczych, z których z pewnością stworzysz swój indywidualny jadłospis. Nie każdy jednak ma chęć i czas na urozmaicanie diety i woli uzupełniać braki witamini minerałów w organizmie gotowymi produktami: suplementami diety lub lekami. Nie ma w tym nic złego, jednak warto wiedzieć czego unikać, a czego poszukiwać w preparatach magnezu i gdzie je kupować – wybieraj sprawdzone miejsca, takie jak: apteka, sklep zielarsko-medyczny.
Postaci magnezu, które najlepiej przyswajalne?
Wybierając dobry magnez, trzeba wiedzieć, że w preparatach magnezowych spotkamy kilka postaci magnezu: cytrynian magnezu ok. 90% przyswajalności (Magne B6 Max, Magnefar B6 Forte, Doppelherz Aktiv Magnez-B6 Cytrynian), mleczan magnezu ok. 80% przyswajalności (Magvit B6, Magne B6, Maglek B6), węglan magnezu ok. 30% przyswajalności (Magnezin comfort), asparaginian przyswajalność ok 30% (Asmag, Asmag Forte, Asparaginian extra), chlorek magnezu ok. 16% przyswajalności (Slow-Mag), diglicynian magnezu (Olimp Chela Mag B6) oraz tlenek magnezu. Wybierając dobry magnez, musimy wiedzieć, który jest najlepiej przyswajany przez organizm, który dobrze się rozpuszcza i uwolni więcej jonów magnezu do organizmu. Kolejnym dylematem jest wybór magnezu pomiędzy: magnezem organicznym (cytrynian, mleczan, asparaginian) a nieorganicznym (chlorek magnezu, węglan magnezu). W tej kwestii znów powrócimy do tematu diety, bo to z niej pozyskujemy magnez w formie organicznej, z którą nasz organizm jest zaprzyjaźniony, i z tego też powodu lepiej będzie się przyswajał magnez organiczny. Dobrym wyborem jest sięganie po magnez w połączeniu z witaminą B6, ponieważ pirydoksyna wpływa na lepsze wchłanianie magnezu.Magnez suplement diety czy lek?
Jaka jest różnica pomiędzy magnezem suplementem diety a magnezem lekiem? Wybierając magnez lek mamy pewność, że zawarta w preparacie substancja poddana została szczegółowym badaniom i kontroli na każdym etapie produkcji – co jest udokumentowane, a do opakowania dołączona jest ulotka leku z wyczerpującą informacją dla pacjenta. Nie oznacza to, że obecnie na rynku nie znajdziemy magnezowych suplementów diety bardzo dobrej jakości, i o dobrym składzie! Wielu producentów przestrzega zasad co do jakości preparatów, a suplementy diety niejednokrotnie są tańsze od leków, ważne jest aby sprawdzać jaką postać magnezu zawiera interesujący nas preparat i jaką dawkę w jednej kapsułce lub tabletce oferuje producent.Autor: tech.farm. Anna Bawer
Polecane wpisy
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2020
Polecane produkty
Rekomendowane produkty