Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak wygląda leczenie kanałowe zębów?

20.08.2024

Kto nie dba o swoje zęby, ten powinien wiedzieć, że wcześniej lub później może go czekać leczenie kanałowe! Już sama ta nazwa budzi grozę i skojarzenia ze średniowiecznymi torturami, ale czy faktycznie trzeba się bać takiego zabiegu? Jak wygląda leczenie kanałowe zębów? 

Spis treści:

Czym jest leczenie kanałowe zębów? 

Leczenie kanałowe (endodontyczne) to metoda leczenia zębów, których miazga jest zainfekowana lub uległa już nieodwracalnym uszkodzeniom. Zasadniczym celem zabiegu jest ratowanie chorego zęba – leczenie kanałowe zęba pozwala uniknąć jego ekstrakcji, czyli wyrwania. Trzeba jednak pamiętać, że po przeprowadzeniu takiej procedury ząb jest martwy, usuwa się bowiem z niego miazgę odpowiedzialną za jego odżywienie. Oznacza to, że z czasem może on ciemnieć. 

Warto od razu powiedzieć, że nowoczesne technologie, którymi dysponują obecnie stomatolodzy, w niczym nie przypominają metod, których używało się dawniej. Kiedyś zatruwało się zęba, co było niezwykle bolesne i dopiero po tym usuwało się miazgę, teraz leczenie kanałowe zęba polega po prostu na oczyszczeniu zęba z uszkodzonych tkanek, a powstałą w tym miejscu przestrzeń zabezpiecza się, wypełniając ją specjalnym materiałem. Kanałowo leczy się głównie zęby stałe, ale możliwe jest to również w przypadku zębów mlecznych. 

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba? 

Ząb zbudowany jest z korony i korzenia. Korona to widoczna część zęba, na którą składa się szkliwo, zębina i miazga. Miazga znajdująca się pod zębiną jest silnie unaczynioną i unerwioną miękką tkanką, która dostarcza do zęba tlen i składniki odżywcze. Niestety może ona ulec zakażeniu, dochodzi do tego najczęściej wskutek działania bakterii znajdujących się w ubytku próchnicowym. 

Po czym poznać, że miazga jest chora? Świadczy o tym dokuczliwy ból, który nasila się podczas gryzienia lub spożywania zimnych i gorących napojów, a także podczas leżenia, przez co czasem uniemożliwia sen. Dodatkowo może się również pojawić opuchlizna dziąsła przy bolącym zębie, guz na dziąśle lub ropień. Takie dolegliwości wymagają jak najszybszej wizyty w gabinecie dentystycznym! 

Leczenie kanałowe zębów stosuje się nie tylko przy infekcjach miazgi związanych z głęboką próchnicą, ale także w innych sytuacjach, gdy doszło do jej uszkodzenia i rozwoju w jej obrębie stanu zapalnego. Ma to miejsce m.in. w przypadku pęknięć lub urazów zęba, w wyniku których korona została złamana, a miazga odsłonięta. 

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba? 

Zanim stomatolog wywierci dziurę w zębie, musi zdiagnozować problem, z którym się mierzy. Najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje zdjęcie rentgenowskie uzębienia, które pozwala ocenić, jak wyglądają kanały korzeniowe zębów, czego nie da się stwierdzić gołym okiem. Ponadto badania obrazowe umożliwiają zlokalizowanie ewentualnych zmian zapalnych wokół korzeni (tzw. zmian okołowierzchołkowych). 

Gdy diagnoza zostanie postawiona, lekarz podaje znieczulenie miejscowe i zaczyna się właściwe leczenie kanałowe zęba. Na początku stomatolog otwiera ząb, usuwa zmiany próchnicowe i tworzy dojście do kanału korzenia. Ważnym etapem zabiegu jest założenie koferdamu, czyli gumowej osłony służącej do tego, aby podczas leczenia izolować wnętrze zęba od śliny i bakterii. 

Po odpowiednim przygotowaniu zęba lekarz przechodzi do kolejnego etapu, czyli usuwania miazgi za pomocą narzędzia endodontycznego. Kluczowe jest usunięcie całej miazgi i dokładne oczyszczenie kanałów korzeni – od tego zależy powodzenie leczenia. Konieczne jest też uformowanie kanałów, aby przygotować je do wypełnienia. Po ich oczyszczeniu trzeba je zdezynfekować, przepłukując np. roztworem podchlorynu sodu, który usuwa resztki miazgi, zanieczyszczenia oraz bakterie. 

Oczyszczone i zdezynfekowane kanały należy osuszyć, a następnie szczelnie wypełnić biokompatybilnym materiałem, tzw. gutaperką. Pozwala to zapobiec ponownej infekcji. Po zakończeniu leczenia kanałowego odbudowuje się ząb z pomocą tradycyjnego wypełnienia lub uzupełnienia protetycznego – metodę dostosowuje się do tego, jak bardzo ząb został zniszczony przez próchnicę lub podczas zabiegu. Efekt leczenia można sprawdzić, wykonując kontrolne zdjęcie RTG. 

Trudności związane z leczeniem kanałowym zębów 

Leczenie kanałowe zębów jest dość skomplikowaną procedurą wymagającą dokładności i staranności. Główną przeszkodą jest to, że kanały korzeniowe często są zagięte lub zakręcone, a to sprawia, że ich prawidłowe oczyszczenie nie jest wcale takie proste! Dodatkowo w zależności od tego, który ząb jest leczony, może on mieć od jednego do kilku kanałów (najwięcej mają zęby trzonowe i przedtrzonowe). Dlatego też dentyści wykonujący leczenie kanałowe zębów często sięgają po mikroskop endodontyczny, który daje lepszy obraz opracowywanej powierzchni. Niestety nie każdy gabinet jest w niego wyposażony, ponadto jego użycie zwiększa koszt usługi. 

Jak przygotować się do zabiegu? 

Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do leczenia kanałowego. Właściwie zaleca się jedynie zjeść lekki posiłek przed wizytą, gdyż po zabiegu trzeba się wstrzymać z jedzeniem przez kilka godzin. Jak długo trwa leczenie kanałowe zębów? Trudno jest to określić, na czas zabiegu wpływa wiele czynników, ale zwykle zajmuje on od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin! Trzeba jednak mieć świadomość, że czasem konieczna może być więcej niż jedna wizyta. 

Czy leczenie kanałowe zębów boli? 

Procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, nie jest więc bolesna. Jednakże ból i dyskomfort mogą się pojawić, gdy znieczulenie ustąpi. Jest to całkowicie normalne, pomocne wtedy są środki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem, przy silniejszym bólu lekarz może przepisać leki na receptę. Nieprzyjemne dolegliwości można także łagodzić, stosując zimne okłady lub płukanki z rumianku i szałwii. Ważne jest to, aby oszczędzać obszar leczenia, należy też unikać spożywania zbyt gorących i twardych pokarmów oraz picia alkoholu i palenia papierosów. 

Jednocześnie trzeba być wyczulonym na potencjalne ryzyko rozwoju infekcji pozabiegowej. Jeśli silny ból się utrzymuje lub nasila, pojawia się duży obrzęk i wysoka gorączka, może to oznaczać, że zabieg nie został przeprowadzony prawidłowo (np. nie usunięto całkowicie miazgi, pękł korzeń, powstała przetoka kanału, nie wypełniono szczelnie kanału korzenia lub podczas zabiegu w kanale korzeniowym złamało się narzędzie endodontyczne) i doszło do zakażenia. Wtedy wymagane jest ponowne leczenie kanałowe zęba. Taka procedura jest zwykle bardziej skomplikowana i obciążona wyższym ryzykiem powikłań. Czasem powtórny zabieg nie jest możliwy do wykonania, pozostaje więc usunięcie zęba. 

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów? 

Większość osób stresuje się na samą myśl o wizycie u dentysty. Jest to związane nie tylko z lękiem przed bólem, ale i ze strachem przed wysokością rachunku. Od razu trzeba powiedzieć, że leczenie kanałowe zębów nie jest tanie! Ostateczny koszt uzależniony jest m.in. od tego, który ząb jest leczony, ile ma kanałów, jakie materiały i narzędzia są używane, a także od kwalifikacji lekarza i miejscowości, w której przyjmuje. Trzeba być przygotowanym na to, że leczenie kanałowe zęba może kosztować kilkaset złotych, a nawet ponad tysiąc! Warto więc przed wizytą sprawdzić swoje opcje, w tym celu można skorzystać z porównywarki medcena.pl. 

Leczenie kanałowe zęba to w wielu przypadkach jedyna szansa na to, aby go ocalić. Na szczęście teraz stomatolodzy korzystają z innowacyjnych metod i nowoczesnych urządzeń, dzięki czemu nie ma konieczności bolesnego zatruwania zębów, a sam zabieg usuwania miazgi można wykonać w ciągu jednej wizyty. Jedyne co może zaboleć, to cena, dlatego warto poszukać najkorzystniejszych ofert na medcena.pl!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane produkty

pixel