Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie?

16.11.2022
Porady farmaceuty

Piękne dłonie są wizytówką człowieka. Dobre wrażenie mogą jednak zepsuć łamliwe, rozdwajające się paznokcie. Jakie są przyczyny osłabienia i kruchości paznokci? Co zrobić, aby poprawić ich kondycję i wygląd? Jakie substancje powinny zawierać w składzie dobre suplementy diety na paznokcie? 

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie mogą być przyczyny łamliwości paznokci?
  • Co pomoże wzmocnić i zregenerować kruche paznokcie? 

jak wzmocnić łamliwe paznokcie

Dlaczego paznokcie mogą stać się kruche i łamliwe? 

Wszelkie niedoskonałości na paznokciach, ich łamliwość, kruchość i matowość to najczęściej efekt niedoborów składników odżywczych. Jeśli dieta jest uboga w białko, owoce, warzywa, produkty z pełnoziarnistej mąki, nie dostarczamy składników odżywczych, które zapewniałyby wzmocnienie struktury płytki paznokciowej. Dla dobra paznokci trzeba nie tylko jeść zdrowo, ale i zaleca się wyeliminować z diety wysoko przetworzoną żywność, produkty z dużą ilością soli i cukru, dania gotowe, fast foody. 

Pogorszenie stanu paznokci może także być objawem niektórych chorób (np. chorób wątroby, chorób przewodu pokarmowego, cukrzycy) lub po prostu ogólnego osłabienia organizmu związanego np. z przemęczeniem lub długotrwałym stresem. Rozdwajające się i łamliwe paznokcie są też objawem zakażeń grzybiczych. Oprócz czynników wewnętrznych wymienia się również przyczyny zewnętrzne. Łamliwe paznokcie mogą być skutkiem ich nieprawidłowej lub niedostatecznej pielęgnacji oraz braku ochrony podczas kontaktu z detergentami (m.in. płynem do mycia naczyń, środkami do czyszczenia) i podczas długotrwałego moczenia. Niekorzystnie na stan płytki paznokciowej może wpływać zbyt częste malowanie paznokci, przedłużanie paznokci i robienie hybryd (a przede wszystkim ich nieumiejętne zdejmowanie!) oraz stosowanie zmywacza z acetonem. 

Niewłaściwie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne wysuszają i niszczą płytkę, zbyt intensywne ścieranie płytki oraz agresywne piłowanie metalowym pilnikiem może przyczynić się do nadmiernego rozdwajania paznokci. Uszkodzenia mechaniczne (w tym urazy i obgryzanie paznokci) mają wpływ na kondycję płytki – na jej nadmierną łamliwość i zmatowienie, a także na spowolnienie wzrostu paznokcia. 

O jakich niedoborach w organizmie mogą świadczyć łamliwe paznokcie? 

Szereg witamin i minerałów odgrywa ważną rolę w utrzymaniu mocnych, zdrowych paznokci. Przede wszystkim kruche paznokcie są efektem niedoborów takich składników mineralnych jak cynk, krzem, wapń, magnez, żelazo, jod, miedź, selen. Ponadto niedostatek różnych witamin może szybko doprowadzić do tego, że paznokcie będą wyglądały na zaniedbane. Największy udział w utrzymaniu mocnej, wytrzymałej płytki oraz w utrzymaniu jej prawidłowego wzrostu ma: witamina A, witamina B, witamina C, witamina E oraz biotyna i kwas foliowy. Bardzo istotnym składnikiem dla odżywienia paznokci jest wysokiej jakości białko oraz kwasy tłuszczowe Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Rozdwajające się i łamliwe paznokcie to oznaka, że takich składników może brakować w organizmie. 

Co stosować na łamliwe paznokcie? 

Aby przywrócić piękny i zdrowy wygląd paznokciom, trzeba działać kompleksowo. Należy zacząć od „odstawienia” na jakiś czas lakierów, hybryd i doklejania sztucznych paznokci. Trzeba także wyeliminować inne czynniki zewnętrzne, które mogą osłabiać paznokcie. Zaleca się m.in. wymienić metalowy pilnik na delikatniejszy szklany. Należy też zakładać gumowe rękawice podczas zmywania i sprzątania! Kolejnym krokiem powinna być urozmaicona i pełnowartościowa dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste kasze, rośliny strączkowe, ziarna, nasiona i orzechy, a także ryby i chude mięso, mleko i nabiał. To w diecie trzeba szukać cennych witamin, krzemu, wapnia i białka. Należy bowiem pamiętać, że minerały, antyoksydanty i witaminy dostarczane z pożywienia wchłaniają się dużo lepiej niż w postaci tabletek i kapsułek. 

Dodatkowo warto wypracować nawyk picia ziołowych naparów, szczególnie z pokrzywy (zawiera żelazo, krzem, jod, witaminy B, C, A, flawonoidy) i skrzypu polnego (zawiera wapń, magnez, potas, krzem). Dobrze w wewnętrzną pielęgnację paznokci wpasuje się również zielona herbata będąca bombą antyoksydantów, która zawiera też cynk, miedź, wapń oraz witaminy B i E. By zmieścić w codziennej diecie jak najwięcej warzyw i owoców, zaleca się samodzielnie wyciskać soki lub przygotowywać zielone koktajle. 

Osoby, które mają wyjątkowo łamliwe i kruche paznokcie, powinny pomyśleć o specjalnych preparatach witaminowych. Suplementy diety na paznokcie powinny jednak stanowić uzupełnienie dla dobrze zbilansowanej i zróżnicowanej diety, a nie ją zastępować! Które składniki zaleca się dodatkowo suplementować? Na pewno będzie to biotyna. Choć zwykle jej niedobór utożsamia się z wypadaniem włosów, to jej brak oznacza również kruche, łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Dobrym pomysłem na uzupełnienie niedoboru będzie lek Biotebal z wysoką dawką biotyny. Osoby, których dieta z jakichś powodów jest ograniczona, powinny natomiast wybierać suplementy diety na paznokcie o bogatym składzie zawierające m.in.: aminokwasy siarkowe, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (np. z oleju z ogórecznika lekarskiego i wiesiołka dwuletniego), cynk, krzem oraz kompleks witaminowy (m.in. witamina A, witamina B, witamina E) i roślinne wyciągi zwłaszcza z pokrzywy, skrzypu i pędów bambusa. 

Oprócz odżywiania paznokci od środka należy również zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Najpierw warto je obciąć na krótko, co ograniczy ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Kilka razy w ciągu dnia należy wcierać w dłonie, paznokcie i skórki wokół płytki krem nawilżająco-ochronny, raz dziennie należy stosować serum lub odżywki do paznokci. Zamiast gotowych preparatów można też wykorzystywać naturalne olejki. Działają one nawilżająco, natłuszczająco i wzmacniająco, wspierają też procesy regeneracji uszkodzonej płytki paznokciowej. Szczególnie polecany jest olej rycynowy, który sprawia, że paznokcie stają się mocne, twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ponadto oliwa z oliwek, olej jojoba oraz olej arganowy. 

Oleje można stosować samodzielnie lub mieszać i wzbogacać o inne dodatki – dobrze sprawdzi się witamina A lub witamina E (w aptece można kupić specjalne żelatynowe kapsułki), olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego, lawendowy), ekstrakt ze skrzypu polnego, sok z cytryny. Jeśli chodzi o aplikację, oleje można delikatnie wcierać bezpośrednio w płytkę paznokcia i otaczające ją skórki lub przygotowywać dłoniom ciepłą kąpiel. Wystarczy podgrzać np. oliwę z oliwy, a następnie moczyć w niej dłonie przez około 10-20 minut. Takie zabiegi zaleca się wykonywać wieczorem przed pójściem spać. Całe dobro, które się znajdzie na skórze i paznokciach, będzie mogło intensywnie działać przez noc, wystarczy założyć bawełniane rękawiczki, aby nie zabrudzić pościeli. Na skórę rąk i na paznokcie świetnie wpłynie też kąpiel w kisielu przygotowanym z siemienia lnianego oraz smarowanie ich maścią z witaminą A. 

Trzeba pamiętać, że poprawa kondycji paznokci nie nastąpi z dnia na dzień. Suplementacja i zabiegi pielęgnacyjne z użyciem odżywek lub domowych metod muszą być prowadzone przynajmniej przez 2-3 miesiące. Po zakończeniu intensywnej kuracji nie należy porzucać wypracowanych nawyków. Aby utrzymać uzyskany efekt, nadal warto regularnie stosować odżywki i olejki do paznokci, kilka razy dziennie (w tym zawsze po umyciu rąk) należy aplikować krem przeznaczony do dłoni i paznokci. Trzeba unikać kontaktu z substancjami osłabiającymi i wysuszającymi, zaleca się także ograniczyć malowanie paznokci oraz ich przedłużanie. Paznokcie potrzebują odpoczynku i czasu na regenerację, nie mogą być ciągle pokryte lakierem, żelem lub akrylem.

Połamane i rozdwajające się paznokcie nie wyglądają estetycznie. Niestety zbyt wiele czynników prowadzi do ich uszkadzania i wysuszania, przez co utrzymywanie paznokci w dobrej kondycji wymaga sporo pracy. Kruche paznokcie mogą oznaczać niedobory, m.in. cynku lub witaminy A, warto więc zadbać o ich źródła w diecie lub stosować suplementy diety na paznokcie. Dodatkowo trzeba też wzmacniać paznokcie od zewnątrz, np. aplikując na płytkę odżywcze olejki.

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane produkty

pixel