Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak wzmocnić zniszczone włosy? 5 sprawdzonych sposobów!

11.02.2022
Pielęgnacja
Jak wzmocnić zniszczone włosy? 5 sprawdzonych sposobów!

Niestety wiele czynników negatywnie wpływa na włosy, powodując ich uszkodzenia. Niewłaściwa pielęgnacja, zbyt agresywna stylizacja i koloryzacja to najczęstsze przyczyny osłabienia, nieestetycznego przesuszenia i zmatowienia oraz nadmiernego wypadania włosów. Jak wzmocnić zniszczone włosy? Jak przywrócić im miękkość i blask?

Zadbaj o dietę i prawidłową suplementację

Pielęgnację włosów należy zacząć od wewnątrz! Dobrze zbilansowana dieta to podstawa! Powinny się w niej znaleźć produkty zawierające takie składniki jak żelazo (jego niedobór sprawia, że włosy są słabe, szorstkie i wypadają), cynk (przyspiesza porost włosów, zapewnia im blask, reguluje produkcję sebum), miedź (jej brak powoduje osłabienie i matowienie włosów, a nawet ich przyspieszone siwienie), krzem (wzmacnia i zwiększa elastyczność włosów, ogranicza ich łamliwość), potas (jego niedobór prowadzi do wypadania włosów), chrom (jego niedobór pogarsza kondycję włosów), kwasy Omega-3 (ograniczają łamliwość włosów), witamina A (poprawia metabolizm cebulek włosów, ogranicza wypadanie włosów), witamina E (jej niedobór powoduje matowienie włosów), witamina C (jest niezbędna dla produkcji kolagenu – budulca włosów) oraz kompleks witamin B!

Jak witaminy z grupy B działają na włosy? Wpływają na procesy rozwoju i wzrostu włosów, wzmacniają ich strukturę, a ponadto zapewniają ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jedna witamina B zasługuje na szczególne wyróżnienie – witamina B7 znana także jako witamina H lub biotyna. Jej niedobór powszechnie utożsamiany jest z nadmiernym wypadaniem włosów, łamliwością włosów i paznokci, a także osłabieniem kondycji skóry. Biotyna – ratunek dla włosów, skóry i paznokci! Nie ma w tym twierdzeniu żadnej przesady, świadczy o tym m.in. fakt, że tabletki z biotyną to najczęściej wybierane w aptekach preparaty na wypadanie włosów. Gdy już kogoś dopadnie wypadanie włosów – kiedy stosować preparaty z biotyną, aby były skuteczne? Najlepiej wybrać lek np. Biotebal z wysoką zawartością biotyny (5mg w jednej tabletce) i przyjmować go przynajmniej przez 3 miesiące!

Dieta dobra dla włosów to głównie warzywa i owoce, wysokiej jakości białko, produkty pełnoziarniste i kasze, orzechy, pestki, siemię lniane, tłuste ryby. Jednak nie wszystkie składniki dobre dla włosów w odpowiednich ilościach można dostarczyć wraz z dietą, dlatego warto przemyśleć wprowadzenie dodatkowej suplementacji. Oprócz wyżej wymienionych składników dobre suplementy diety na mocne włosy powinny zawierać przede wszystkim aminokwasy siarkowe – L-cysteinę i L-metioninę, a także drożdże (doskonałe źródło witamin z grupy B) i drogocenne wyciągi roślinne (z bambusa, pokrzywy, skrzypu polnego).

Włącz do pielęgnacji delikatne szampony

Jednym z czynników, które niszczą włosy, są silne detergenty zawarte w szamponach. Stosowane często i długotrwale przyczyniają się do przesuszenia włosów i skóry głowy, co paradoksalnie może zwiększać produkcję sebum i powodować szybsze przetłuszczanie się włosów. Zaleca się więc wymienić preparaty z SLS (Sodium Lauryl Sulphate) i SLES (Sodium Laureth Sulphate) na łagodniejsze środki myjące. Silne oczyszczenie SLS-em można fundować włosom tylko w wyjątkowych przypadkach! Na co dzień warto postawić na szampony bazujące na delikatnych substancjach myjących, np. Coco-Betaine, Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate i Lauryl Glucoside. Bardzo dobre składy mają kosmetyki Sylveco, wśród oferty marki każdy może znaleźć odpowiedni szampon do swoich potrzeb. Dodatkowym bonusem będzie to, że zarówno szampony, jak i inne kosmetyki naturalne do włosów Sylveco zawierają liczne ekstrakty i oleje roślinne, które doskonale wpływają na kondycję włosów.

Postaw na olejki do włosów

Olejowanie włosów to prosty zabieg, który pozwala zadbać o zniszczone i przesuszone włosy oraz rozdwojone końcówki. Jak prawidłowo olejować włosy? Najważniejsze, aby dobrać odpowiedni olej i aplikować go we właściwej ilości. Jednorazowo należy stosować niewielką ilość olejku – tylko tyle, aby pokryć włosy na całej długości, ale nie tyle, aby włosy były skąpane w tłuszczu. Jaki olejek do włosów wybrać? Na początek warto wypróbować uniwersalne olejki, np. olejek awokado, olej lniany, olej z pestek winogron. Można również kupić specjalne mieszanki, które dedykowane są konkretnym typom włosów, można także samodzielnie tworzyć olejowe kompozycje.

Dzięki olejom włosy są mocniejsze, odżywione, zregenerowane, lśniące i bardziej odporne na uszkodzenia. Kluczem do uzyskania pożądanych efektów jest regularność. Olejowanie włosów zadziała, jeśli będzie wykonywane przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Olej najlepiej nakładać na włosy przed myciem, pozostawiając go minimum na 30-60 minut. Jeśli włosy dobrze tolerują olejowanie, można trzymać olej przez kilka godzin, a nawet przez całą noc. Są różne techniki olejowania – olej można nakładać na suche włosy albo po uprzednim spryskaniu ich wybranym hydrolatem bądź po nałożeniu żelu aloesowego. Po aplikacji oleju na włosy można założyć foliowy czepek, podsuszyć suszarką i założyć ręcznik – ciepło zwiększa efekt pielęgnacyjny. Bardzo ważne jest to, by potem dokładnie zmyć olej delikatnym szamponem i zastosować odżywkę!

Czy można także olejować skórę głowy? Tak, choć nie każdy olej się do tego nada. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie olej rycynowy. Aplikowany bezpośrednio na skórę głowy wpływa na pobudzenie cebulek włosów do wzrostu, reguluje wydzielanie sebum oraz pomaga utrzymać równowagę pH skóry. Właściwości olejku rycynowego są nieocenione, jednak ma on jedną wadę – jest bardzo gęsty, co utrudnia jego nakładanie i zmywanie. Jak sobie z tym poradzić? Oto mały poradnik: olej rycynowy na włosy – jak stosować? Po pierwsze najlepiej „rozcieńczyć” go w innym lżejszym oleju, dzięki czemu będzie łatwiejszy w aplikacji. Po drugie nie należy trzymać go na skórze głowy zbyt długo – maksymalnie godzinę, w innym przypadku będzie obciążał cebulki, co ostatecznie doprowadzi do wypadania włosów. Po trzecie olej rycynowy trzeba dokładnie zmyć ze skalpu, zaleca się dwukrotnie umyć włosy szamponem z mocniejszym detergentem, np. Cocamidopropyl Betaine lub SLS.

Używaj odżywki do włosów po każdym myciu

Pielęgnacja włosów bez dobrej odżywki właściwie nie ma sensu! Odżywki do włosów to podstawowy krok pielęgnacyjny po każdym myciu – zwłaszcza wtedy, gdy włosy są myte, suszone i stylizowane codziennie. Na rynku są setki odżywek, jak wybrać właściwą? Składniki stosowane w odżywkach można podzielić na trzy grupy – proteiny, humektanty i emolienty. Każda z tych grup działa nieco inaczej. Proteiny (m.in. keratyna, jedwab, kolagen, białko pszenicy) pomagają uzupełnić ubytki w strukturze włosa, regenerują i odbudowują uszkodzenia. Głównym zadaniem humektanów (np. kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, aloes, miód) jest nawilżanie i zatrzymywanie wilgoci we włosach. Co zrobić, żeby włosy były miękkie? Do tego będą potrzebne emolienty (oleje i masła roślinne, woski, alkohole tłuszczowe, a także silikony)! To one sprawiają, że włosy są jedwabiste w dotyku i bez problemu się rozczesują. Emolienty pozostawiają na włosach film okluzyjny, który chroni przed utratą wody i przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Aby pielęgnacja włosów przynosiła efekty, należy odpowiednio „żonglować” poszczególnymi składnikami, dzięki czemu włosy dostaną tego, czego potrzebują. W tym wszystkim istotne jest jednak zachowanie tzw. równowagi PEH. Nie jest to wcale proste, równowaga nie oznacza, że proteiny, humektany i emolienty mają mieć równy udział w pielęgnacji. Proporcje trzeba dobrać z uwzględnieniem rodzaju i porowatości włosów i ich aktualnych potrzeb, zwykle odbywa się to metodą prób i błędów. Najważniejsze jest obserwowanie, jak włosy reagują na stosowane preparaty. Jeśli są suche, matowe, puszą się i elektryzują albo są tłuste i przyklapnięte, to znaczy, że równowaga PEH nie jest zachowana. Poszczególne składniki aktywne można stosować naprzemiennie – każdego dnia inny, można również je łączyć. Świadoma pielęgnacja włosów zyskuje coraz więcej zwolenniczek, co za tym idzie, producenci większą uwagę przykładają do tego, aby ich kosmetyki do włosów spełniały oczekiwania włosomaniaczek.

Unikaj chemicznych farb do włosów

Częsta koloryzacja włosów jest jednym z czynników, które niszczą i uszkadzają włosy. Drogeryjne farby do włosów zawierają różne chemiczne środki, które negatywnie wpływają na łodygę włosa. Nie oznacza to jednak, że trzeba koniecznie zrezygnować z koloryzacji. Wystarczy chemiczne preparaty zamienić na naturalne farby do włosów lub hennę. Naturalna koloryzacja zapewnia takie same efekty bez niszczenia, osłabiania i wysuszania włosów, zaś odpowiednia pielęgnacja sprawi, że kolor będzie intensywny i głęboki, a włosy mocne i błyszczące!

Dobrze dobrana pielęgnacja pozwala przywrócić zniszczonym włosom siłę i blask! Wybierając kosmetyki do włosów, należy kierować się ich składem, uwzględniając przy tym potrzeby i rodzaj włosów. Nie w każdym przypadku zmiana preparatów i nawyków przyniesie natychmiastowy efekt, czasem trzeba na niego trochę poczekać, jednak widok pięknych i zdrowych włosów wynagrodzi wszystkie trudy.

Autor: Ewa Krulicka

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane produkty

pixel