Jaki ciśnieniomierz kupić?
05.03.2020
Który ciśnieniomierz wybrać? Elektroniczny czy zegarowy? Naramienny czy nadgarstkowy? Oto jest pytanie! Zapewne wiele osób decydując się na kupno urządzenia, staje przed tym dylematem i zadaje sobie właśnie pytanie jaki ciśnieniomierz kupić, aby być z niego zadowolonym?
Zanim kupimy ciśnieniomierz warto zrobić drobny rekonesans w temacie i zorientować się czym tak naprawdę różnią się od siebie poszczególne urządzenia. Na obecną chwilę jesteśmy w stanie podzielić ciśnieniomierze ze względu na ich mechanizm działania na trzy główne kategorie tj. rtęciowe, zegarowe oraz elektroniczne. Oprócz powyższego ciśnieniomierze możemy podzielić również ze względu na miejsce umieszczania mankietu, a także udział pacjenta w pomiarze ciśnienia – jednak podział ten dotyczy wyłącznie ciśnieniomierzy elektronicznych.
Ciśnieniomierz rtęciowy
Klasyk w diagnostyce nadciśnienia tętniczego. Elementem równoważącym ciśnienie w mankiecie jest rtęć. Poprzez odczyt wysokości słupa rtęci dokonywany jest pomiar ciśnienia. Niestety ze względu na toksyczność rtęci został wycofany z rynku.
Zalety ciśnieniomierza rtęciowego
- najlepsza metoda diagnostyki ciśnienia
- nie wymagają kalibracji
Wady ciśnieniomierza rtęciowego
- zawiera toksyczną rtęć
- duży rozmiar i ciężar
- ciśnieniomierz podczas pomiaru musi stań na stabilnym podłożu
Wbrew swoim wadom ciśnieniomierz ten nadal cieszy się dużą popularnością wśród lekarzy, właśnie ze względu na swoją dokładność.
Ciśnieniomierz zegarowy
Aparat składający się z zazwyczaj z czterech części: pompki, zegara, mankietu i stetoskopu. Do pomiaru ciśnienia wykorzystuje on mechanizm aneroidowy, który zamienia wartość ciśnienia na odpowiednie ustawienie wskazówki mechanizmu manometru – zegara. Do przeprowadzenia pomiaru wykorzystywana jest metoda tradycyjna - osłuchowa tzw. metoda Korotkoffa przy użyciu stetoskopu. Poprzez pompowanie mankietu następuje zamknięcie tętnicy ramiennej. W chwili spuszczania z mankietu powietrza następuje wznowienie przepływu krwi, co powoduje spadek ciśnienia. Wówczas za pomocą stetoskopu usłyszymy pierwsze uderzenie tętna, które stanowić będzie wartość ciśnienia skurczowego. Wraz z obniżaniem się w mankiecie ciśnienia, słyszalny dźwięk łagodnieje, aż do całkowitego ustania, wówczas ostatni ton tętna wyznaczy wartość ciśnienia rozkurczowego. Ze względu na szeroką skalę pomiarową, metoda osłuchowa to najdokładniejsza metoda pomiaru ciśnienia krwi.
Zalety ciśnieniomierza zegarowego
- nie zawiera rtęci
- dokładny pomiar manualny, dzięki wykorzystaniu przy badaniu stetoskopu
- nie zajmuje dużo miejsca
- brak źródła zasilania
Wady ciśnieniomierza zegarowego
- wymagają kalibracji
Ciśnieniomierz elektroniczny
Najbardziej popularna i najczęściej wybierana wersja ciśnieniomierza na rynku. Aparat wykorzystujący metodę oscylometryczną i nie wymagają używania stetoskopu. Niezwykle proste w obsłudze urządzenia, wyposażone w duży i czytelny ekran. Jak już wspomniano wyżej można je podzielić na kilka rodzajów. Sprzedawane są w wersji półautomatycznej lub automatycznej, a także naramiennej lub nadgarstkowej. Więc jaki ciśnieniomierz kupić? Decydując się na zakup sprzętu, musimy zadać sobie dwa pytania. Po pierwsze czy chcemy sami napompować mankiet, czy ma to za nas zrobić urządzenie? Po drugie jakie miejsce pomiaru wybieramy – ramię czy nadgarstek? Przy wyborze półautomatu, osoba badająca będzie musiała sama napompować mankiet celem zmierzenia ciśnienia. Z kolei przy wyborze automatu wystarczy tylko nacisnąć przycisk i całe pompowanie mankietu wykona za nas ciśnieniomierz.
Takie unowocześnienie przydatne jest zwłaszcza osobą starszym, a także tym, które nie mogą liczyć podczas wykonywania pomiaru na pomoc drugiego człowieka. Niezwykle ważne przy doborze aparatu jest podjęcie decyzji odnośnie tego, w którym miejscu ma być dokonywany pomiar. Wyróżnić tu możemy ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe. Te pierwsze ze względu na bardziej precyzyjne pomiary są najczęściej rekomendowane przez lekarzy osobom starszym lub chorującym na miażdżycę bądź nadciśnienie. Jeżeli chodzi o ciśnieniomierze nadgarstkowe, są one z kolei polecane przede wszystkim osobom otyłym, gdyż dołączone do aparatów naramiennych są mankiety w rozmiarze uniwersalnym, czyli do 32 cm. Zarówno ciśnieniomierze nadgarstkowe jak i naramienne, oprócz pomiaru ciśnienia krwi zapewniają również pomiar tętna.
Zalety ciśnieniomierza elektronicznego
- łatwe w użytkowaniu, ze względu na automatyczny pomiar nadają się do samodzielnej kontroli bez pomocy drugiej osoby
- nie wymagają kalibracji
- w trakcie badania nie wymagają stabilnego podłoża
Wady ciśnieniomierza elektronicznego
- konieczność stosowania baterii lub zasilacza
Jak wybrać mankiet ciśnieniomierza?
Kupując ciśnieniomierz należy również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór mankietu, gdyż ma to ogromny wpływ na wiarygodność pomiaru. Zbyt wąski bądź za krótki mankiet będzie zawyżał pomiar, a z kolei zbyt szeroki lub zbyt długi będzie go zaniżał. Ze względu na rozmiar mankiet możemy podzielić na: uniwersalny (20-32 cm), dla osób otyłych ( powyżej 32 cm) oraz dla noworodków, niemowląt i dzieci.
Jak widać z powyższej analizy, najbardziej rozsądnym wyborem będzie ciśnieniomierz elektroniczny, gdyż jest on poręczny i bardzo łatwy w obsłudze.
Autor: tech.farm. Karolina Słowik