Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jakie produkty na alergię warto mieć w domowej apteczce?

19.06.2024
Porady farmaceuty

Alergia potrafi zaatakować znienacka, warto więc mieć pod ręką odpowiedni zestaw leków. Apteczka alergika powinna być zindywidualizowana, na rynku mamy przeróżne leki na alergię i nie u każdego działają one równie skutecznie. Z tego względu należy mieć zapas preparatów, które faktycznie na nas działają! Leki, z jakich grup powinna zawierać domowa apteczka alergika? 

Spis treści:

apteczka na alergię

Dlaczego warto mieć domową apteczkę na alergię?

Każdy, kto choć raz dostał nagłego ataku kataru siennego lub wstrząsu anafilaktycznego, wie, że dobrze zaopatrzona apteczka alergika potrafi dosłownie uratować życie. Oczywiście obecnie dostęp do leków jest bardzo dobry, mimo to nocą lub w weekendy trzeba się bardzo natrudzić, aby znaleźć otwartą placówkę apteczną. W przypadku objawów alergii lekarstwa należy podać jak najszybciej, dlatego odpowiednie leki na alergię warto mieć pod ręką. Wystarczy zaledwie kilka podstawowych produktów, na szczęście większość z nich to środki na alergię bez recepty, więc zapasy można uzupełnić, robiąc zakupy w aptece internetowej bez wychodzenia z domu.

Podstawowe produkty na alergię dla alergika

Zawartość apteczki powinna być zróżnicowana, ale niezbyt rozbudowana. Powinny się w niej znaleźć produkty na alergię, których faktycznie używamy i które na nas działają. Przede wszystkim trzeba mieć w domu tabletki na alergię, jest to najbardziej uniwersalny lek przeciwalergiczny. Dodatkowo przydatne będą preparaty wskazane do stosowania na konkretne objawy. Dla osób z alergiami wziewnymi polecane są zarówno krople do oczu, jak i krople do nosa na alergię.

Jeśli w domu jest mały alergik, zamiast tabletek lepsze będą syropy na alergię. W apteczce nie może zabraknąć preparatów do miejscowego stosowania na skórę. Maści przeciwhistaminowe lub maści sterydowe bez recepty przydadzą się każdemu, nie tylko osobom uczulonym. Szybko przyniosą ukojenie w przypadku ukąszeń owadów i oparzeń słonecznych.

Bardzo ważnym lekiem, który musi się znaleźć w domu alergików, u których występuje zwiększone ryzyko wstrząsu anafilaktycznego (np. u osób, które mają za sobą taki epizod), jest ampułka z adrenaliną. Jest to lek przeciwalergiczny, który trzeba podać osobie od razu po wystąpieniu objawów wstrząsu anafilaktycznego! Szybkie podanie adrenaliny pozwala uniknąć wielu groźnych powikłań, a nawet może komuś uratować życie!

Oto krótkie zestawienie, jakie leki na alergię warto mieć w domowej apteczce:

Tabletki dla alergika

Doustne leki przeciwhistaminowe to jedne z najpopularniejszych środków na alergię. Obecnie najpopularniejsze są leki antyhistaminowe drugiej i trzeciej generacji. Cechują się bardzo wysoką skutecznością i niskim ryzykiem występowania działań niepożądanych. Alergicy najchętniej sięgają po tabletki na alergię z cetyryzyną, lewocetyryzyną, feksofenadyną, loratadyną i desloratadyną. Niektóre z nich są dostępne w postaci tradycyjnych tabletek, a inne w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.

Krople do nosa dla alergika

W przypadku kataru siennego potrzebne są nie tylko tabletki na alergię, ale i preparaty stosowane miejscowo do nosa. Niezbędne więc będą krople do nosa na alergię. Do wyboru są produkty na alergię z różnymi substancjami leczniczymi, które nieco inaczej działają, choć dają ten sam efekt, czyli zmniejszają takie objawy jak kichanie, nadmiar wydzieliny i swędzenie nosa.

Mechanizm działania preparatów z chlorowodorkiem ksylometazoliny polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych w jamie nosowej i zmniejszaniu obrzęku śluzówki, co ułatwia oddychanie. Natomiast spraye i krople dla alergika z substancjami przeciwhistaminowymi (np. azelastyną) hamują uwalnianie histaminy. Jeszcze innym rodzajem aerozoli do nosa są te z furoinianem  mometazonu, czyli kortykosteroidem, który łagodzi podrażnienie i obrzęk śluzówki nosa, redukuje kichanie, zmniejsza świąd i ogranicza ilość wydzieliny.

Krople do oczu dla alergika

Oprócz objawów ze strony nosa podczas alergii wziewnej niezwykle dotkliwe są też dolegliwości ze strony oczu. W wyniku kontaktu z alergenem pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie i łzawienie. Krople do oczu na alergię mogą zawierać leki przeciwhistaminowe takie jak olopatadyna i azelastyna, dostępne są również preparaty z kromoglikanem sodu. Ponadto polecane są krople dla alergika z ektoiną, fukoidyną, hialuronianem sodu i ekstraktem z pachnotki zwyczajnej. Wprawdzie nie zwalczają one objawów alergicznych, ale działają nawilżająco, łagodząco i regenerująco, zwiększając przy tym komfort oczu.

Syropy dla alergika

Syropy dla alergika to alternatywa dla tabletek, dostępne są preparaty m.in. z desloratadyną lub cetyryzyną. Lek przeciwalergiczny w takiej formie jest przede wszystkim polecany dla dzieci, chociaż mogą go stosować również osoby dorosłe.

Produkty dodatkowe wspierające leczenie alergii

Tabletki i syropy na alergię oraz krople dla alergików to nie jest jedyny sposób na to, jak radzić sobie z alergią. Jest wiele dodatkowych preparatów, które wspomagają walkę z objawami alergii. Są to zarówno różne środki do stosowania np. na skórę, jak i specjalne urządzenia. Oto kilka z nich:

Maści i kremy na alergię skórną

Alergia skórna objawia się m.in. silnym świądem, suchością, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Miejscowe preparaty w postaci kremów i maści łagodzą dolegliwości związane z wypryskiem alergicznym i atopowym zapaleniem skóry – działają przeciwzapalnie i zmniejszają objawy alergii. Domowa apteczka na alergię powinna zawierać produkty ze sterydami, np. kremy z hydrokortyzonem (są to środki na alergię bez recepty) lub leki na receptę z mometazonem, flutykazonem lub betametazonem, a także preparaty o działaniu łagodzącym, nawilżającym, natłuszczającym i regenerującym, np. z alantoiną, D-panthenolem i emolientami.

Inhalatory i spraye dla alergika

Alergicy często zmagają się z trudnościami w oddychaniu i z dusznościami, u wielu z czasem rozwija się także astma. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest dobrej jakości inhalator, a dokładniej nebulizator. Jest to urządzenie, które pozwala podawać leki drogą wziewną. Ponadto można robić z jego pomocą codzienne inhalacje z soli fizjologicznej, które znacząco poprawiają komfort oddychania.

Wsparciem w sezonie nasilenia objawów alergii wziewnej będą też spraye do nosa na bazie wody morskiej. Ich najważniejszym zadaniem jest oczyszczanie nosa z zanieczyszczeń i alergenów, a także z nadmiaru wydzieliny, dzięki czemu udrażniają nos i przywracają swobodne oddychanie. Dodatkowo nawilżają śluzówkę nosa.

Oczyszczacze powietrza dla alergika

Oczyszczacz powietrza dla alergika to już zdecydowanie większy wydatek, jednak warto w niego zainwestować. Z łatwością eliminuje z pomieszczeń alergeny wziewne takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pleśnie, zarodniki grzybów oraz alergeny odzwierzęce, a bez alergenów unoszących się w powietrzu ryzyko wystąpienia objawów uczulenia jest minimalne. Osoby, nie tylko te z alergią, które korzystają z oczyszczaczy, odczuwają ogromną różnicę w komforcie oddychania! 

Jak przechowywać leki na alergię, by zachowały swoją skuteczność?

Jeśli chodzi o przechowywanie leków, to tu sprawa jest prosta – należy sprawdzić na ulotce zalecenia producenta. Większość leków takich jak tabletki na alergię lub syropy na alergię należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Ważne jest, żeby unikać wilgoci i bezpośredniego działania promieni słonecznych. Oznacza to, że apteczka alergika ulokowana w jakieś szafce lub szufladzie będzie dobrym miejscem dla większości leków. Jedynie wybrane preparaty trzeba przechowywać w lodówce (np. niektóre krople do oczu na alergię), ale taka informacja zawsze jest zawarta w ulotce.

Należy również zwrócić uwagę na to, że domowa apteczka alergika powinna być regularnie przeglądana. W ten sposób można na bieżąco weryfikować daty ważności wszystkich leków. To, czego nie można robić i przed czym przestrzegamy, to stosowanie przeterminowanych leków! Warto też przypomnieć o tym, że produkty na alergię w płynie, maści i kremy mają określony czas przydatności po otwarciu. Trzeba więc pilnować tych terminów. Dobrym sposobem na to, aby nie zapomnieć, do kiedy można stosować dany lek, jest zapisywanie daty pierwszego otwarcia na opakowaniu.

Objawy alergiczne są bardzo uciążliwe, w dodatku mogą pojawić się zupełnie niespodziewanie. Męki te może szybko zakończyć lek przeciwalergiczny, wystarczy tylko, że jest gdzieś pod ręką. Najlepiej w szafce, w której znajduje się domowa apteczka alergika. Warto w niej trzymać sprawdzone leki i preparaty, które przyniosą natychmiastową ulgę w nagłej potrzebie! 

mgr farm Jarosław Buczarski
Autor wpisu: mgr farm. Jarosław Buczarski Farmaceuta z wykształcenia i zamiłowania, zwolennik rozszerzonej opieki farmaceutycznej. Zainteresowania: medhycyna, chemia leków, zdrowie, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane produkty

pixel