Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jakie tabletki na alergię wybrać?

12.05.2020
Dolegliwości i choroby
Jakie tabletki na alergię wybrać?
Alergia traktowana jest jako jedna z najpowszechniejszych chorób XXI wieku. Według danych statystycznych jej objawy odczuwa około 40% alergików, a w głowie każdego z nich rodzi się jedno pytanie: jakie tabletki na alergię wybrać, aby pozbyć się dokuczliwych dolegliwości i odetchnąć z ulgą? W aptekach znajdziecie wiele preparatów na alergię, między innymi: żele, krople do oczu na alergię, krople do nosa na alergię, syropy na alergię oraz najbardziej popularne wśród pacjentów tabletki – jednakże zanim sięgniecie po dostępne leki na alergię bez przypisu lekarza zapoznajcie się z ich składem oraz działaniem, aby preparat przyniósł zadowalające rezultaty.

Tabletki na alergie – substancje czynne

Osoby borykające się z objawami alergii mają możliwość wyboru wśród wielu specyfików dostępnych w aptekach, lecz czy każdy z nich okaże się skuteczny i pozwoli uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak: katar sienny, kichanie, pieczenie i łzawienie oczu? Podczas wyboru skutecznego preparatu na alergię, warto zastosować się do kilku wytycznych, dzięki czemu istnieje prawdopodobieństwo, iż wybrane leki na alergie okażą się strzałem w dziesiątkę!

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe, które potocznie nazywane są lekami przeciwalergicznymi (np. takie jak Hitaxa Fast) stosowane są w przypadku alergii różnego pochodzenia, między innymi: alergie sezonowe, całoroczny nieżyt górnych dróg oddechowych, astma sienna, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, alergiczne zapalenie spojówek czy obrzęki alergiczne. Przeciwhistaminowe leki na alergię przeciwdziałają nadmiarowi uwalnianej przez organizm histaminy, która jest reakcją na kontakt organizmu z alergenem. Leki przeciwhistaminowe bazują na co najmniej kilkunasta substancjach czynnych, między innymi: cetyryzynie, feksofenadynie, lewocetyryzynie, desloratadynie oraz loratydynie – ze względu na to podzielono są na tzw. generacje. Różnice między nimi polegają między innymi na szybkości i długości działania oraz nasileniu efektów ubocznych.

Leki przeciwhistaminowe I generacji

Leki przeciwhistaminowe I generacji zostały wprowadzone do obiegu aptecznego w latach 70 – działają one na receptory histaminowe w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz w innych częściach ciała. Poza działaniem na receptory histaminowe wpływają one również na inne receptory, stąd też szereg możliwych działań niepożądanych. Przeciwhistaminowe leki na alergię I generacji stosowane są w przypadku alergii oraz innych schorzeń, takich jak: problemy ze snem, stany lękowe czy choroba lokomocyjna – mogą upośledzać sprawność psychiczną, przez co nie zaleca się ich stosowania podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz podczas obsługi maszyn. Do grupy leków na alergię pierwszej generacji zalicza się preparaty zawierające w składzie pochodne: etanoloaminy, piperydyny, fenotiazyny, etylenodiaminy – znajdziemy je między innymi w lekach na receptę: Phenazolinum, Clemastin, Hydroxizinum oraz w leku dostępnym bez recepty – Fenistil (występuje on w formie żelu - Fenistil żel i kropli doustnych). Leki na alergię I generacji stosuje się przede wszystkim w zwalczaniu gwałtownych reakcji alergicznych, takich jak: pokrzywka z dużym świądem, zapalenie spojówek, nieżycie nosa oraz pomocniczo we wstrząsie anafilaktycznym.

Leki przeciwhistaminowe II generacji

Leki na alergię II generacji nie stanowią jednolitej grupy leków pod względem budowy chemicznej – w odróżnieniu od preparatów I generacji nie wywołują tak wielu działań niepożądanych oraz w mniejszym stopniu wpływają na inne receptory. Leki bazują najczęściej na loratydynie, cyteryzynie oraz feksofenadynie – obecnie wiele preparatów bazujących na danych substancjach można zakupić w aptece bez przypisu lekarza.
Leki na alergię II generacji nie wykazują działania usypiającego i upośledzającego zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, dzięki czemu mogą być stosowane profilaktycznie w okresie pylenia roślin.

Leki przeciwhistaminowe III generacji

Leki na alergię III generacji charakteryzują się znikomą liczbą interakcji z innymi lekami.
W skład tej grupy leków wchodzi: feksofenadyna, lewocetyryzyna oraz desloratadyna, które są metabolitami lub bardziej aktywnymi formami substancji leczniczych zaliczanych do leków drugiej generacji. Substancje te wykazują najmniejszą ilość działań niepożądanych.

Tabletki na alergię – jakie wybrać?

Trudno jest jednoznacznie określić konkretne zasady wyboru leków na alergię, jednakże warto zwrócić uwagę na wiek osoby oraz wpływ leku na inne choroby towarzyszące, a nawet zawód jaki wykonuje – kierowca nie powinien stosować leków przeciwhistaminowych I generacji! W grupie preparatów, które cieszą się dużą popularnością w leczeniu alergii, znajdują się między innymi tabletki na alergię Zyrtec – jest to lek II generacji, który może być stosowany u dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Lek łagodzi objawy alergii dotykające okolice oczu i nosa – producent zaleca szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leku oraz spożywaniu alkoholu. Dodatkowym przeciwwskazaniem do stosowania Zyrtec jest ciąża i okres karmienia piersią. Zyrtec wydawany jest jedynie przy okazaniu recepty wystawionej przez lekarza – występuje on w formie kropli, syropu oraz tabletek. W aptekach stacjonarnych można zakupić również wersję OTC, czyli bez przypisu lekarza – Zyrtec UCB. Produkt leczniczy zawiera w składzie cetyryzyny dichlorowodorek. Lek wskazany jest do stosowania w celu złagodzenia objawów związanych z sezonowym i przewlekłym zapaleniem śluzówki nosa oraz w łagodzeniu objawów pokrzywki.

Wśród leków dostępnych w aptekach bez przypisu lekarza znajdziemy również tabletki na alergię bazujące na innych substancjach czynnych, takie jak:

Allegra (feksofenadyna) – lek działa przez 24 godziny i niweluje dokuczliwe objawy towarzyszące alergii, takie jak: kichanie, świąd nosa, katar oraz łzawienie oczu.

Aleric Deslo Active (desloratadyna) – lek w postaci samoczynnie rozpuszczających się w ustach tabletek. Lek wpływa łagodzące na towarzyszące objawy alergii: kichanie, świąd nosa i oczu, zmniejsza ilość wydzieliny z nosa oraz zaczerwienienie oczu i łzawienie, a także świąd skóry. Tabletki na alergię Aleric Deslo Active występuje w dwóch dawkach: 2,5mg oraz 5mg.

Allertec WZF (dichlorowodorek) – lek zawiera substancję czynną wykazującą działanie łagodzące reakcje alergiczne. Preparat leczniczy wskazany jest w przebiegu alergicznego zapalenia błon śluzowych nosa, spojówek oraz w pokrzywce idiopatycznej.

Contrahist Allergy (lewocetyryzyny dichlorowodorek) – lek należy stosować w łagodzeniu objawów alergii, takich jak: alergiczny nieżyt nosa oraz pokrzywka.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
ZYRTEC UCB x 10 tabletek

ZYRTEC UCB x 10 tabletek

16,08 zł
ALLERTEC WZF 10mg x 7 tabletek

ALLERTEC WZF 10mg x 7 tabletek

14,96 zł
ALLEGRA 120mg x 10 tabletek

ALLEGRA 120mg x 10 tabletek

17,90 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel