Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Koenzym Q10 - witamina młodości?

04.12.2014
Porady farmaceuty

O koenzymie Q10 mówiło się kiedyś bardzo dużo. Minęła już fala reklam i zachwytu nad nim. Czy to oznacza, że koenzym Q10 nie działa i że nie warto go zażywać? Sprawdźmy zapomniane ale prawdziwe teorie na temat jego działania i oceńmy, czy jest nam potrzebny.

O koenzymie Q10 wiadomo już od 1957 roku, kiedy to został odkryty. Nie jest to więc jakaś nowość. Na jego temat przeprowadzonych zostało już wiele badań i dyskusji. Z czego więc słynie ta określana przez niektórych ,,witamina młodości? ?

Koenzym Q 10 (ubichinon) jako witamina młodości
Koenzym Q10 zasłynął w dziedzinie urody, odmładzania dzięki temu, że jest jednym z najsilniej działających antyutleniaczy. Zabija więc wolne rodniki, które postarzają naszą skórę, ciało, poprzez wywoływanie tzw. stresu oksydacyjnego komórek. Ilość koenzymu Q10 zmniejsza się zbiegiem lat - maksymalne stężenie występuje w wieku 19-20 lat. Wyraźne niedobory koenzymu stwierdza się również u osób po przebytych chorobach, walczących z nowotworami, chorujących na serce, Parkinsona, przyzębicę. Dlatego też sądzi się, że jego niedobór odgrywa istotną rolę w procesie starzenia się organizmu.

Przykładowe produkty zawierające w swoim składzie koenzym Q10: Flawomix, Olimp Bio-Silica 40+, Laboteq Skin, Belissa Intense 40+, Agelimit.

Koenzym Q10 znajduje się również w preparatach, które kierowane są do mężczyzn, w celu poprawy jakości nasienia np. Proxeed Plus, FertilMan.

Koenzym Q10 jako wewnętrzny agregat produkujący energię
Dzięki uszczestnictwie w procesach energetycznych komórek zapewnia on prawidłowe funkcjonowanie tkanek, narządów, stabilizuje błony komórkowe. Każdy, kto jest ospały, ciągle zmęczony, osłabiony, bez życia, energii powinien suplementować koenzym Q10.

Koenzym w chorobach serca i wątroby
Jednym z miejsc w naszym organizmie, gdzie znajduje się największa koncentracja koenzymu Q10 jest serce i wątroba. Dziej się tak, gdyż właśnie w tych organach występuje w sposób naturalny najwięcej mitochondriów - to takie małe elektrownie, w których produkowana jest energia.

Jednym z najważniejszych działań koenzymu jest uczestnictwo w procesie powstawania tzw. ATP. ATP to adenozynotrójfosforam, który służy jakoby paliwo do przeprowadzania większości procesów biochemicznych w naszym ciele. Nie może go więc zabraknąć, a co za tym idzie nie może zabraknąć w naszym organizmie koenzymu Q10, który jest jednym z nieodzownych składników w procesie powstawania ATP.

Koenzym Q10 poprawia ukrwienie serca oraz zmniejsza jego zapotrzebowanie  na tlen. Istotnym działaniem koenzymu Q10 jest również obniżanie poziomu złego cholesterolu LDL.

Udowodniono, że leki, które pacjenci przyjmują na obniżenie poziomu lipidów m.in: simvasatinum, lovastatinum przyczyniają się równocześnie do zmniejszenia ilości koenzymu Q10 , a co za tym idzie następuje spadek jego efektywności. Dlatego też zaleca się pacjentom, aby przyjmując leki na obniżenie poziomu lipidów suplementowali też koenzym Q10, przez co praca ich serca oraz wątroby będzie prawidłowa. Przykładowe produkty obniżające cholesterol i wpływające korzystnie na pracę serca z zawartością koenzymu Q10: Nutricardin Cholesterol, Armolipid, Lipiforma Plus.

Koenzym O10 w parodontozie
Ciekawym jest, że udowodniono zbawienny wpływ suplementacji koenzymu Q10 u osób zmagających się z parodontozą. Okazało się bowiem, że u osób z parodontozą dochodzi do niedoboru tego składnika. Przykładowym preparatem jest Q10 Dental Vita Care.

Koenzym Q10 a choroba Parkinsona
Dr. Shultsa, Richarda Haasa (Cornell University) przeprowadzili badania, które potwierdzają fakt, iż u osób cierpiących na chorobę Parkinsona odnotowuje się drastycznie małą ilość koenzymu Q10. Poprzez to zaburzona jest praca mitochondriów, co ma wpływ na pracę mózgu. Suplementacja koenymu Q10 może więc nas uchronić przed chorobą Parkinsona lub opóźnić jej rozwój we wczesnym stadium.

Żywność bogata w koenzym Q10
Niestety  nasz organizm produkuje tylko nieznaczną ilość koenzymu Q10. Resztę musimy mu dostarczyć z posiłkiem. Zywność, która zawiera go najwięcej to zdecydowanie nieprzetworzone, niemrożone, świeże i surowe produkty zwierzęce : jajka, makrela, podroby tj.serca, wątroby. Wśród warzyw najwięcej koenzymu Q10 ma: szpinak, brokuły, orzeszki ziemne.

Koenzym Q10  z apteki
Najwygodniejszą postacią, w jakiej można kupić koenzym Q10 są kapsułki. Sposób zażycia określa producent w zależności od zawartości koenzymu w jednej kapsułce. Można zażywać nawet do kilkuset miligramów w ciągu doby, ba jest to wręcz zalecane! Z tej ilości miligramów koenzymu Q10, którą spożyjemy wchłonie się zaledwie 15-20%, to ze względu na jego dość trudną przyswajalność. Chcąc wykorzystać w pełni działanie suplementowanego przez nas koenzymu Q10 warto więc zwrócić na to uwagę.

Przykładowe preparaty o działaniu ogólnym zawierające w swoim składzie koenzym Q10: Swanson Koenzym Q10 100mg, Swanson Koenzym Q10 30mg, Koenzym Q10 30mg Walmark, Koenzym Q10 30mg Naturcaps, Koenzym Q10 Max 30mg Oleofarm.

Niezwykle istotna jest również zasada przyjmowania koenzymu Q10 razem z posiłkiem bogatym w tłuszcze, gdyż jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach właśnie. Dlatego też zaleca się spożywanie go np. z kapsułkami zawierającymi kwasy Omega 3. Nie wolno przyjmować koenzymu Q10 na pusty żołądek! Jednym z wyjątków jest suplement Swanson Ubiquinol. Zawiera on bowiem zredukowaną formę koenzymu Q10 - ubichinol - wynalezioną przez japońską firmę Kaneka Nutriton. Dzięki temu, że ubichinol nie musi się już w nic przekształcać w organizmie oraz, że zamkniętogo w specjalnych tłuszczowych kapsułkach uzyskano dużo lepszą wchłanialność i biodostępność niż w innych preparatach zwierających niezredukowaną formę koenzymu Q10 (ubichinon). Sprawia to, że ubichinol może być przyjmowany o każdej porze dnia i w mniejszej ilości. Zazwyczaj wystarczy jedna kapsułka dziennie zawierająca 50mg ubichinolu.

Niestety w większości preparatów dostępnych na rynku znajduje się ubichinon (koenzym Q10), który chcąc wywołać jakikolwiek efekt w organizmie i tak musi się przekształcić do formy zredukowanej, czyli ubichinolu. To również należy wziąć pod uwagę kupując suplement z koenzymem Q10.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2014

Polecane produkty

pixel