Kolejność szczepień na COVID-19
26.01.2021Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 ogłoszony przez rząd, zakłada przeprowadzenie bezpiecznych i sprawnych szczepień wśród obywateli naszego kraju. Ustalona kolejność szczepień na COVID-19, którą poznaliśmy z końcem 2020 roku, nadal jest modyfikowana. Dowiedz się do kogo trafiły pierwsze dawki szczepionki – etap „0” i jaki jest dalszy plan szczepień.
Szczepienie na COVID-19 pierwsze ustalenia
Informacja o tym dla kogo będą przeznaczone pierwsze partie szczepionki na COVID-19 obiegła opinię publiczną już z końcem 2020 roku. W grudniu ogłoszono pierwszą listę i wyszczególniono tzw. grupę „0”, do której zaliczono: pracowników szpitala węzłowego i pozostałych pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą – w tym personel stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracowników domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, farmaceutów i obsługę punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, zatrudnionych na uczelni medycznych i studentów kierunków medycznych, osoby zatrudnione w izbach lekarskich i aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów. W etapie „0” nie uwzględniono żadnych zmian.
Koronawirus – zmiany w kolejności szczepień etap I
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 w etapie I zakładał szczepienie pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu osób ciężko chorych i samotnych. Na liście nie zabrakło także miejsca dla osób po 60. roku życia, a następnie szczepieniu przeciw COVID-19 poddać miano służby mundurowe i nauczycieli. Jednak na konferencji prasowej z 20 stycznia 2021r. Michał Dworczyk, szef KPRM, ogłosił zmiany we wcześniej ustalonym harmonogramie szczepień, które zakładają, że kolejność szczepień na COVID-19 obejmuje osoby przewlekle chore przed służbami mundurowymi.
Etap I szczepień na COVID-19
Zmiany w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19 skorygowały kolejność osób należących do grup objętych I etapem i zapewniły na liście miejsce dla osób przewlekle chorych przed grupą służb mundurowych. Zatem w I etapie szczepień najpierw zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, następnie osoby dotknięte chorobami przewlekłymi – jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk lista chorób przewlekłych uprawniających do szczepienia w etapie I, znajdzie się w tzw. rozporządzeniu epidemicznym. Następni w kolejce ustawią się przedstawiciele służb mundurowych oraz nauczyciele.
Proces rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19
Proces rejestracji osób zainteresowanych szczepionką na COVID-19 ruszył 15 stycznia 2021r. Według podanych informacji można zarejestrować się przez internet, przez specjalnie uruchomioną do tego celu infolinię lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Należy także pamiętać o tym, że mimo że I etap obejmuje szczepienie osób po 60. roku życia, to na ten moment na szczepienia mogą rejestrować się wyłącznie osoby powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia uruchomiona zostanie rejestracja dla osób w wieku powyżej 70 lat. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia o kolejnych etapach rejestracji dla pozostałych grup wiekowych będziemy informowani na bieżąco. Szczepionka przeciw COVID-19 jest darmowa i dobrowolna.