Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kosmetyki po opalaniu – jak regenerować skórę po ekspozycji na słońce?

13.06.2024
Pielęgnacja

Latem nie zawsze kontrolujemy ilość czasu spędzanego na słońcu, za co później płacimy wysoką cenę. Skóra jest przesuszona i swędzi. A jeśli naprawdę przesadzimy z opalaniem, pojawia się    zaczerwienienie, podrażnienie, pieczenie, czyli – innymi słowy – poparzenia słoneczne. Można tego uniknąć, odpowiednio dbając o skórę – zarówno przed opalaniem, jak i po opalaniu! Jakie kosmetyki po opalaniu sprawdzą się najlepiej?

Spis treści:

kosmetyki po opalaniu

Dlaczego skóra potrzebuje regeneracji po opalaniu?

Słońce zapewnia nam dawkę witaminy D, która jest niezbędna dla utrzymania zdrowych kości i zębów, prawidłowo funkcjonującej odporności, a także dobrego samopoczucia, w końcu bierze ona udział w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Oczywiście promienie słoneczne nadają też skórze piękną opaleniznę i głównie dlatego większość z nas tak chętnie oddaje się latem kąpielom słonecznym. Umiarkowane i rozważne korzystanie ze słońca to niemalże same korzyści, o ile stosowane są kosmetyki do opalania zapewniające wysoką ochronę UV!

Niestety słońce to również duże zagrożenie dla naszego zdrowia! Szczególnie gdy jest przyjmowane w nadmiarze. Najbardziej niebezpieczne jest dla nas opalanie w godzinach od 11 do 15, to wtedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Jeśli do tego skóra nie jest chroniona, bardzo szybko ulega uszkodzeniom. Warto pamiętać, że podatność skóry na oparzenia słoneczne jest zależna od typu karnacji – im jaśniejsza, tym większe ryzyko pojawienia się negatywnych efektów działania promieni UV. Trzeba przy tym od razu podkreślić, że osoby z ciemną karnacją nie są zwolnione ze stosowania ochrony przeciwsłonecznej, wprawdzie prawdopodobieństwo wystąpienia u nich objawów poparzenia jest niższe, ale nie jest zerowe!

Skutki nadmiernego opalania

Lista negatywnych skutków zbyt intensywnej i za długiej ekspozycji na słońce obejmuje zaczerwienienia, podrażnienia, swędzenie i pieczenie, czyli objawy jasno wskazujące na poparzenia słoneczne. Czasem skóra reaguje bardzo silnie na nadmierną dawkę promieniowania słonecznego, pojawia się rozległy rumień, uciążliwy świąd i rozwija się stan zapalny.

Aby odczuć negatywne skutki opalania, wcale nie trzeba długo siedzieć na słońcu, u osób z jasną karnacją rumień może pojawić się dość szybko. Trzeba też pamiętać, że wszystkie oparzenia słoneczne (zwłaszcza te, które miały miejsce w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym) zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry. Ponadto u niektórych osób może również wystąpić uczulenie na słońce – stan ten wymaga odpowiedniego leczenia.

Niezależnie od typu karnacji skóra jest narażona na odwodnienie i przesuszenie. Słońce niszczy warstwę rogową naskórka i zaburza funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. W efekcie nic nie chroni przed transdermalną utratą wilgoci, czyli po prostu przed odparowywaniem wody z naskórka. Prowadzi to do jego suchości, szorstkości i łuszczenia. Co więcej, przez uszkodzoną barierę hydrolipidową szkodliwe czynniki zewnętrzne łatwiej przenikają, a skóra jest bardziej narażona na podrażnienia.

To jednak nie wszystko! Słońce znacząco przyspiesza proces starzenia się skóry (tzw. fotostarzenie). Odbywa się to na kilku poziomach. Dochodzi do wspomnianego już nadmiernego przesuszenia się skóry, ponadto promienie słoneczne niszczą włókna kolagenowe i elastynowe, co zmniejsza jej elastyczność. Staje się ona wiotka, mało sprężysta, w dodatku pokrywają ją nieestetyczne zmarszczki. Na domiar złego powstają liczne przebarwienia i plamy pigmentacyjne.

Jak często stosować kosmetyki po opalaniu?

Kosmetyki łagodzące po opalaniu to fantastyczne produkty pielęgnacyjne, które nie tylko eliminują skutki nadmiernej ekspozycji na słońce, ale i poprawiają kondycję oraz wygląd skóry. Można je stosować właściwie bez ograniczeń i nie tylko po opalaniu. Aby jak najlepiej wykorzystać ich kojące działanie, należy je zastosować jak najszybciej po kąpieli słonecznej. Solidną porcję kremu, balsamu lub pianki należy nałożyć na skórę od razu po powrocie do domu po uprzednim umyciu ciała z zanieczyszczeń i pozostałości kremów z filtrem.

Z jaką częstotliwością stosować kosmetyki łagodzące po opalaniu? Aplikację zaleca się powtarzać kilka razy dziennie (przynajmniej dwa razy dziennie) aż do zniknięcia objawów oparzeń słonecznych oraz do przywrócenia prawidłowego nawilżenia skóry. Trzeba zaznaczyć, że najważniejsze jest częste smarowanie skóry po opalaniu w ciągu 24-48 godzin po nadmiernej ekspozycji na słońce, warto wtedy ponawiać aplikację nawet co godzinę! A gdy skóra już dojdzie do siebie, przestanie piec i swędzieć, należy wdrożyć plan naprawczy, czyli wspierać jej regenerację oraz odbudowę bariery hydrolipidowej.

Skóra zmęczona słońcem potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Co zrobić, gdy pod ręką nie ma typowych kosmetyków po opalaniu? Jako środek doraźny, który przyniesie szybkie ukojenie, można wykorzystać okład z maślanki, jogurtu, kefiru lub zsiadłego mleka, plasterki ogórka oraz maseczkę z miodu. Dzięki nim piekąca, czerwona skóra po opalaniu trochę się uspokoi. Jednak domowe sposoby nie są w stanie naprawi
uszkodzeń i zregenerować naskórka. Pielęgnacja skóry po słońcu będzie skuteczniejsza, gdy zostanie uzupełniona o prawidłowe nawadnianie organizmu i spożywanie antyoksydantów!

Czego unikać po opalaniu?

Schłodzenie poparzonej skóry to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy. Trzeba jednak uważać, gdyż lodowata i bardzo zimna woda może tylko zaszkodzić, doprowadzając do szoku termicznego. Należy wziąć prysznic, ale woda powinna być letnia. Trzeba też unikać gorących kąpieli, które mogłyby pogorszyć stan skóry! Podrażniona, czerwona skóra po opalaniu nie zniesie zbyt „ostrego” traktowania. Do jej oczyszczania należy używać delikatnych preparatów myjących, niewskazane są peelingi, zwłaszcza mechaniczne. Ze złuszczaniem należy się wstrzymać do momentu, gdy minie podrażnienie i dyskomfort. Wówczas delikatny peeling pobudzi procesy regeneracyjne i pomoże uniknąć przebarwień. Czego jeszcze trzeba unikać? Drapania skóry oraz mocnego pocierania jej ręcznikiem, jak również stosowania kosmetyków z retinolem oraz kwasami AHA i BHA.

Kluczowe składniki w kosmetykach po opalaniu

Dobre kosmetyki po opalaniu powinny sprawić, że skóra zmęczona słońcem odzyska komfort. W pierwszej kolejności trzeba jej zapewnić działanie łagodzące i kojące, niezbędne jest również nawilżenie skóry po opalaniu. To wszystko od razu przyniesie natychmiastową ulgę. Kiedy objawy oparzenia nie są już tak dokuczliwe, wskazana jest przede wszystkim regeneracja skóry po opalaniu. Nie zaszkodzi także działać na nią zmiękczająco, wygładzająco i uelastyczniająco. Pielęgnacja skóry po słońcu powinna opierać się na takich składnikach jak alantoina, gliceryna, kwas hialuronowy, bisabolol, masło Shea i masło kakaowe, jednak najważniejsze są witaminy – A, C i E oraz panthenol i aloes. Jak działają?

Panthenol – ukojenie i regeneracja skóry

Numer 1, jeśli chodzi o kosmetyki po opalaniu, to oczywiście panthenol. Czerwona skóra po słońcu chłonie go niczym gąbka! Panthenol wykazuje silne działanie łagodzące. Szybko koi oparzenia słoneczne, jednocześnie wiąże wodę w skórze, poprawiając jej nawilżenie. Jest on również prekursorem koenzymu A biorącego udział w syntezie licznych lipidów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej.

Aloes – nawilżenie i łagodzenie skóry

Najskuteczniejsze nawilżenie skóry po opalaniu zapewni aloes. Mając w domu aloes, można urwać łodygę, wycisnąć z niej sok i nim posmarować przesuszoną skórę. Taki naturalny kosmetyk szybko nawilża, koi i łagodzi, zmniejsza zaczerwienienie i podrażnienie, równocześnie przyspiesza gojenie i wspomaga regenerację naskórka. Nie musi to być jednak świeży sok z aloesu, wystarczy żel aloesowy, który można kupić w aptece lub drogerii.

Witaminy A, C, E – ochrona i odbudowa skóry

Kompleks witamin A, C i E zapewni silną ochronę antyoksydacyjną. Jest to niezwykle ważne, gdyż pod wpływem promieniowania słonecznego w skórze wytwarzane są wolne rodniki, czyli główna przyczyna fotostarzenia się skóry. Witamina E oprócz tego, że skutecznie neutralizuje wolne rodniki, to wspiera także regenerację skóry oraz zmniejsza jej suchość i szorstkość. Witamina C również zapewnia ochronę przed stresem oksydacyjnym i wspiera procesy regeneracji, a witamina A działa ochronnie, odbudowująco, kojąco i regenerująco.

Typy kosmetyków po opalaniu

Wybierając kosmetyki łagodzące po opalaniu, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na skład, jednak formuła preparatu także może mieć duże znaczenie. Bezpośrednio po ekspozycji na promienie słoneczne warto wybierać lżejsze konsystencje, które lepiej nawodnią skórę i szybciej zmniejszą dyskomfort. Gdy podrażnienie i zaczerwienienie zostanie wyciszone, warto sięgnąć po nieco treściwsze, bardziej odżywcze formuły. Jakie typy kosmetyków po opalaniu są dostępne?

Kremy łagodzące po opalaniu

Smarowanie skóry po opalaniu kremem jest polecane zwłaszcza przy mocno przesuszonej, szorstkiej, łuszczącej się skórze. Przyjemna kremowa konsystencja otuli uszkodzony naskórek i złagodzi objawy podrażnienia.

Pianki i żele chłodzące po opalaniu

Po ten typ kosmetyków warto sięgać na samym początku pielęgnacji posłonecznej. Natychmiastowe ukojenie i efekt chłodzący rozgrzanej i piekącej skórze zapewnią preparaty z aloesem oraz lekkie pianki z panthenolem. Świetnie sprawdzą się również łagodzące żele Ziaja po opalaniu, które zawierają nie tylko panthenol, ale i alantoinę oraz glukonian wapnia.

Balsamy regenerujące po opalaniu na słońcu

Regeneracja skóry po opalaniu to proces, który można poznać po tym, że skóra „schodzi”. Nie wygląda to estetycznie, ale to naturalna kolej rzeczy po poparzeniach słonecznych. Gdy zaobserwujemy, że do tego doszło, nie należy odrywać schodzącej skóry lub złuszczać jej za pomocą peelingów, podstawowym działaniem powinno być intensywne nawilżanie, natłuszczanie, odżywianie i odbudowa bariery hydrolipidowej. Procesy regeneracyjne będą przebiegały sprawniej, jeśli dostarczymy skórze odpowiednich składników, m.in. mocznika, ceramidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Na dobrze nawilżonej i zregenerowanej skórze opalenizna będzie się lepiej prezentować, a jeśli wybierzemy dodatkowo kosmetyk ze składnikami przedłużającymi efekt opalenizny, będzie się można nią dłużej cieszyć.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa sprzyja przesuszeniu i zwiększa podatność na podrażnienia. Warto więc na co dzień dbać o to, aby prawidłowo nawilżać skórę i wzmacniać płaszcz hydrolipidowy. Takie działanie zmniejszy ryzyko szkód wywołanych nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Na koniec oczywiście trzeba przypomnieć, że najskuteczniejszym sposobem na minimalizowanie oparzeń słonecznych jest ochrona przeciwsłoneczna (najlepiej stosować kosmetyki do opalania z filtrem SPF50 i ochroną szerokopasmową) oraz unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu! Warto też chronić skórę od wewnątrz, spożywając produkty bogate w antyoksydanty i stosując suplementy diety z beta-karotenem i astaksantyną.

 

mgr farm Jarosław Buczarski
Autor wpisu: mgr farm. Jarosław Buczarski Farmaceuta z wykształcenia i zamiłowania, zwolennik rozszerzonej opieki farmaceutycznej. Zainteresowania: medhycyna, chemia leków, zdrowie, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane produkty

pixel