Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kosmetyki przeciwsłoneczne dla alergików – na co zwrócić uwagę?

25.06.2024
Pielęgnacja

Latem alergicy mają gorzej niż reszta społeczeństwa, dlaczego? Mimo że wszyscy narażeni są na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, to osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii są obciążone większym ryzykiem oparzeń słonecznych i fotodermatoz. Poza tym ich skóra nie toleruje wielu składników znajdujących się w preparatach z filtrami. Które kosmetyki do opalania są bezpieczne dla alergików? 

Spis treści:

kosmetyki przeciwsłoneczne dla alergików

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna dla alergików? 

Korzyści stosowania kosmetyków z filtrem UV są takie same zarówno dla alergików, jak i dla osób bez skłonności do chorób alergicznych. Kosmetyki do opalania chronią nas przed groźnymi skutkami szkodliwego działania promieniowania słonecznego! Każdy z nas narażony jest na podrażnienia i oparzenia słoneczne, występowanie rumienia, uczucia pieczenia i swędzenia, nadmiernej suchości i łuszczenia skóry, przebarwień i zmian pigmentacyjnych. Takie objawy mogą pojawić się bardzo szybko, gdy przesadzimy ze słońcem i nie zapewnimy skórze odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Problemem może być także alergia na słońce, inaczej określana jako fotodermatoza. 

Ponadto słońce przyczynia się do długofalowych skutków. Promienie UVA uszkadzają kolagen i elastynę w skórze, co przyspiesza proces jej starzenia. Fotostarzenie się skóry widoczne jest w spadku jej elastyczności i sprężystości, jej wiotkości i licznych zmarszczkach. Najgroźniejszą konsekwencją nadmiaru słońca (głównie działania promieni UVB) i nieprawidłowego stosowania kosmetyków z filtrem jest czerniak i inne nowotwory skóry. 

Niestety skutki promieniowania UV dla skóry alergicznej mogą być bardziej dotkliwe. Skóra wrażliwa i alergiczna jest delikatniejsza, a jej bariera ochronna słabsza, przez co jest ona w większym stopniu narażona na wyżej wymienione następstwa ekspozycji na słońce, głównie na oparzenia i rumień. Mimo że to właśnie alergicy powinni szczególnie zabezpieczać skórę przed promieniami UV, to tak naprawdę mają oni ograniczone możliwości. Nie każdy preparat z filtrem się u nich sprawdzi. Ochrona przeciwsłoneczna dla skóry wrażliwej wymaga świadomych zakupów i dokładnego sprawdzania składu kosmetyków. 

Czego unikać w kosmetykach przeciwsłonecznych dla alergików? 

Wybór filtra przeciwsłonecznego dla skóry wrażliwej to kwestia indywidualna. Każdego może uczulać lub podrażniać coś innego, dlatego należy zawsze bardzo dokładnie obserwować reakcję skóry po nałożeniu nowego kremu przeciwsłonecznego. Jednakże można łatwo zawęzić krąg poszukiwań, eliminując składniki o dużym potencjale drażniącym i alergizującym, do jakich zalicza się filtry chemiczne. Zdecydowanie kremy z filtrem dla alergików nie powinny zawierać filtrów chemicznych, zwanych także organicznymi. Jest to bardzo szeroka i zróżnicowana grupa substancji, wśród których jako najbardziej szkodliwe dla skóry wrażliwej i alergicznej uznaje się m.in. pochodne kwasu p-aminobenzoesowego (PABA), Benzophenone-4 i Benzophenone-3 (czyli oksybenzon). 

Najlepsze kremy przeciwsłoneczne dla alergików powinny mieć hipoalergiczną, przetestowaną dermatologicznie formułę. Niepożądanymi składnikami w takich preparatach są przede wszystkim substancje zapachowe, olejki eteryczne, alkohol, oleje mineralne, palmitynian retinylu, sztuczne barwniki, konserwanty i parabeny. 

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki przeciwsłoneczne dla alergików? 

Zatem jakie filtry przeciwsłoneczne będą bezpieczne dla alergików i osób ze skórą wrażliwą? Wskazane są dla nich filtry fizyczne, które nazywa się także nieorganicznymi lub mineralnymi. Na rynku mamy dwa filtry mineralne – tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide) i dwutlenek tytanu (INCI: Titanium Dioxide). Filtry fizyczne są fotostabilne, całkowicie bezpieczne, nietoksyczne i dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą, alergiczną i atopową. Mogą być stosowane u kobiet w ciąży, u niemowląt i dzieci. 

Niestety mineralne filtry przeciwsłoneczne mają kilka wad. Pozostawiają na skórze biały film, trudno się rozprowadzają i mogą zapychać pory skóry, dlatego należy je bardzo dokładnie zmywać. Coraz częściej producenci stosują filtry w postaci nanocząsteczek, co pozwala uniknąć bielenia skóry. Nanocząsteczki budzą pewne kontrowersje dotyczące ich przenikania przez skórę, jednak badania naukowe nie potwierdzają szkodliwego wpływu filtrów fizycznych na organizm człowieka. 

Jako wadę należy też uznać to, że łatwo się ścierają ze skóry, dlatego dla zachowania ochrony trzeba je regularnie reaplikować w ciągu dnia. A jak w ogóle działają filtry przeciwsłoneczne takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu? Tworzą one na powierzchni skóry film ochronny, który odbija promienie UV (tzw. efekt lustra lub ekranu). Co istotne, odbijają zarówno promienie UVB, jak i UVA. Ważne dla użytkowników filtrów mineralnych jest to, że działają fotoprotekcyjnie od razu po aplikacji. 

Rekomendowana jest oczywiście bardzo wysoka, szerokopasmowa ochrona przeciwsłoneczna dla skóry wrażliwej. Co to znaczy? Najlepsze kremy przeciwsłoneczne dla alergików to preparaty SPF50+ (ten symbol oznacza stopień ochrony przed UVB), które posiadają również oznaczenia takie jak UVA w kółeczku, PA z plusami, PPD lub Broad Spectrum, co wskazuje, że kosmetyk zabezpiecza też przed promieniami UVA. Niektóre preparaty chronią ponadto przed promieniowaniem podczerwonym (IR) i przed światłem niebieskim (HEV) emitowanym przez ekrany smartfonów i laptopów. 

Co oprócz filtrów UV powinny zawierać kosmetyki przeciwsłoneczne dla alergików? Wskazane są substancje o działaniu kojącym, łagodzącym, antyoksydacyjnym i regenerującym. Dzięki nim kosmetyki będą nie tylko chronić skórę, ale i ją pielęgnować. Dla cery alergicznej szczególnie polecane są takie składniki jak witamina E, aloes, alantoina, pantenol, kwas hialuronowy, ceramidy, oleje i masła roślinne o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Jak prawidłowo stosować kosmetyki przeciwsłoneczne? 

Niezależnie od tego, jakie kosmetyki przeciwsłoneczne dla alergików będą stosowane, trzeba zachować zasady prawidłowej aplikacji takich preparatów. Mimo że produkty SPF z filtrem mineralnym zaczynają działać bezpośrednio po aplikacji, zaleca się je nakładać około 15 minut przed ekspozycją na słońce. Ważne jest, aby stosować je obficie, dokładnie i równomiernie pokrywając całą powierzchnię odsłoniętej skóry ciała i twarzy. 

Ochrona przeciwsłoneczna zostanie utrzymana na deklarowanym przez producenta poziomie tylko pod warunkiem, że w ciągu dnia będą dokładane kolejne warstwy preparatu. Aplikację należy ponawiać co dwie godziny, jak również każdorazowo po tym, jak filtr zostanie starty ze skóry – po spoceniu oraz po wytarciu skóry i po kąpieli. Jednocześnie trzeba przypomnieć, że żaden krem z filtrem nie zapewnia 100% ochrony, dlatego też eksperci zalecają, aby unikać długotrwałego korzystania z promieni UV, szczególnie zaleca się unikać ekspozycji na słońce w godzinach od 10 do 15. 

Polecane kosmetyki przeciwsłoneczne dla alergików 

Gdzie można dostać produkty SPF z filtrem mineralnym? Dostępne są one w drogeriach i aptekach, jednakże zdecydowanie alergikom rekomendowane są marki apteczne, które oferują produkty hipoalergiczne, tworzone z myślą o potrzebach skóry wrażliwej, alergicznej i atopowej. Jednym z najbardziej polecanych preparatów jest mineralny krem ochronny Emolium Suncare SPF 50+. W składzie zawiera on kompleks fotostabilnych filtrów mineralnych. Sprawdzi się on nie tylko u osób ze skórą wrażliwą i atopową oraz osób z alergią na filtry chemiczne, ale i u dzieci – krem można stosować już od 1. dnia życia! Mineralne filtry przeciwsłoneczne w preparacie odbijają promienie UVA i UVB, dodatkowo krem zabezpiecza przed promieniowaniem IR. 

Mineralny krem ochronny Emolium Suncare SPF 50+ zawiera też innowacyjny filtr immunologiczny – złotą algę, który wspomaga równowagę hydrolipidową skóry. Ponad połowę składu tworzą składniki emoliencyjne. Dzięki nim kosmetyk intensywnie i długotrwale nawilża, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry, zmniejsza też jej szorstkość. Należy dodać, że produkt został przebadany dermatologicznie oraz okulistycznie. Ma wodoodporną formułę. 

Z tej samej marki godną polecenia propozycją jest mineralny spray ochronny Emolium Suncare SPF 50+. Preparat także jest wodoodporny i opiera się na kompozycji filtrów mineralnych oraz zawiera aż 65% składników emoliencyjnych. Taki skład gwarantuje ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB oraz IR, chroni przed zaczerwienieniem i podrażnieniem, poza tym działa nawilżająco i regenerująco. Podobnie jak poprzednik zapewnia bardzo wysoki stopień ochrony przeciwsłonecznej. Ogromną zaletą sprayu jest jego wygodna postać aplikacji. Preparat można stosować od 1. dnia życia. 

Mineralna emulsja ochronna Bioliq SPF 50 bazuje na fotostabilnych filtrach mineralnych, mówiąc dokładniej, zawiera dwutlenek tytanu o większych cząsteczkach. Chroni on przed promieniami UVA, UVB, IR oraz HEV. Emulsję można stosować u dzieci powyżej 1. roku życia oraz u osób z cerą wrażliwą, alergiczną i naczynkową. Oprócz filtra UV mamy tu przeciwutleniacze, które zapobiegają fotostarzeniu, ograniczając uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. W składzie zawarto olej jojoba, który intensywnie nawilża i chroni przed utratą wilgoci podczas opalania. Olej migdałowy i masło Shea działają odżywczo, natłuszczająco oraz przyspieszają regenerację skóry. 

Skóra wrażliwa i alergiczna musi być bardzo starannie chroniona przed promieniami słonecznymi. Jest ona dużo bardziej narażona na oparzenia słoneczne i inne negatywne skutki nadmiernego opalania. Brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej jest więc proszeniem się o kłopoty! Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy kosmetyk z filtrem będzie odpowiedni dla alergika. Ważne jest, aby unikać filtrów chemicznych oraz substancji drażniących. Najlepsze kremy przeciwsłoneczne dla alergików powinny zawierać 100% filtrów mineralnych oraz mieć łagodną, hipoalergiczną formułę.

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane produkty

pixel