Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Krople do oczu bez recepty – co powinny mieć w składzie?

01.04.2025
Porady farmaceuty

Przesuszenie, zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu to częste objawy, z którymi zmaga się wiele osób. Różne czynniki mogą się przyczynić do ich występowania, np. zanieczyszczenia, smog, suche powietrze, alergeny. Negatywny wpływ na kondycję oczu mają godziny spędzane na wpatrywaniu się w ekrany smartfonów i komputerów. Ulgę podrażnionym i suchym oczom mogą przynieść krople do oczu. Jakie krople do oczu bez recepty znajdziemy w aptekach? 

Spis treści:

krople do oczu bez recepty

Rodzaje kropli do oczu dostępnych bez recepty

Jakie krople do oczu bez recepty? Nawilżające, łagodzące, obkurczające naczynka krwionośne, a może przeciwalergiczne? To tylko kilka rodzajów kropli do oczu, jakie można dostać w aptece bez recepty. Różnią się one składem i wskazaniami, pojawia się więc pytanie, kiedy stosować poszczególne preparaty?

Krople nawilżające i sztuczne łzy

Krople do suchych oczu to najpopularniejsze preparaty dooczne. Zespół suchego oka jest częstą przypadłością, objawia się nie tylko suchością i podrażnieniem oczu, ale i uczuciem piasku pod powieką, a nawet nadmiernym łzawieniem. Szybką ulgę w takiej sytuacji mogą przynieść nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym.

Krople nawilżające do oczu często określane są jako sztuczne łzy. Ten rodzaj kropli świetnie sprawdza się do częstego i długotrwałego stosowania. Polecany jest dla osób, które noszą soczewki kontaktowe, osób, które wiele godzin spędzają przed monitorem komputera lub smartfona oraz osób, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w warunkach narażenia na ekspozycję na czynniki wysuszające i drażniące oczy.

Krople przeciwalergiczne

Zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, pieczenie i swędzenie to natomiast główne objawy alergicznego zapalenia spojówek. Takie dolegliwości pojawiają się wskutek ekspozycji na różnego rodzaju alergeny, m.in. pyłki i roztocza kurzu domowego. Jeśli chodzi o krople do oczu przeciwalergiczne, to są to środki z substancjami o działaniu przeciwhistaminowym, np. olopatadyną lub azelastyną. Do wyboru są także krople do oczu na alergię bez recepty zawierające składniki stabilizujące komórki tuczne, np. kromoglikan sodowy.

Krople na przekrwienie oczu

Gdy dochodzi do zaczerwienienia oczu, szybką poprawę mogą przynieść krople obkurczające naczynia krwionośne. Takie działanie zapewniają m.in. preparaty z tetryzoliną. W tym miejscu trzeba jednak dodać, że krople o działaniu obkurczającym naczynia mogą wywoływać tzw. efekt odbicia. Chodzi o to, że po ich odstawieniu zaczerwienienie nie dość, że nawraca, to się nasila. W sytuacji, gdy oczy są zaczerwienione i piekące, można również stosować krople do oczu bez recepty na stan zapalny, np. z alantoiną lub dekspantenolem. A czy są dostępne krople do oczu z rutyną bez recepty? Niestety preparaty z trokserutyną są do kupienia wyłącznie na receptę.

Kiedy należy stosować krople do oczu przeciwzapalne przeciwbakteryjne bez recepty? Są one wskazane w przypadku zakażeń oraz zapalenia spojówek i rogówki. W aptekach dostać można także krople do oczu z jodkiem potasu bez recepty. Jodek potasu wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, jest wskazany jako składnik, który wspomaga leczenie oraz zapobiega wysiękom i krwotokom w oku. Krople do oczu z jodkiem potasu bez recepty zalecane są też w profilaktyce zmętnień ciała szklistego oraz soczewki oka. Do kupienia są też krople do oczu z antybiotykiem bez recepty, choć trzeba przyznać, że większość takich antybiotyków wydawana jest jedynie z zalecenia lekarza.

Najważniejsze składniki w kroplach do oczu

Krople do oczu bez recepty mogą zawierać różne substancje czynne. Od składników nawilżających i łagodzących, przez substancje przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwwirusowe, aż po antybiotyki. W preparatach do oczu można znaleźć m.in. kwas hialuronowy, witaminy, ekstrakty z aloesu lub świetlika, jodek potasu. Jakie właściwości wykazują poszczególne składniki?

Kwas hialuronowy i jego działanie

Najczęściej krople do suchych oczu zawierają kwas hialuronowy (hialuronian sodu). Składnik ten wiąże wodę oraz przylega do powierzchni oka, przez co świetnie nawilża oczy oraz stabilizuje film łzowy. Dodatkowo wspomaga gojenie uszkodzeń i regenerację spojówki, powleka oko ochronną warstwą, działa też przeciwzapalnie.

Substancje nawilżające

Co na suche oczy? Nie tylko kwas hialuronowy wykorzystywany jest jako środek nawilżający. Krople do oczu na zmęczone oczy mogą również zawierać takie składniki jak gliceryna, heparyna, trehaloza, ektoina, hydroksypropylometyloceluloza (np. Fabriya krople do oczu z formułą GlicoPro®, czyli wielocząsteczkowym kompleksem na bazie białek, glikozaminoglikanów siarkowych i niesiarkowych zawartych w mucynowej bazie składającej się z hydroksypropylometylocelulozy).

Nawilżająco działają także krople do oczu z witaminami. Wsparcie dla funkcjonowania, nawilżenia i regeneracji oka zapewnią witaminy z grupy B, witamina E, a przede wszystkim witamina A (np. Kerato VitA Maść do oczu).

Składniki pochodzenia naturalnego

Wiele preparatów bazuje na składnikach pochodzenia naturalnego lub wzbogaconych jest o dobroczynne ekstrakty. Popularnością cieszą się m.in. krople do oczu ze świetlikiem. Świetlik lekarski skutecznie łagodzi i przynosi ulgę zmęczonym oczom, zmniejsza zaczerwienienia i świąd. Natomiast krople do oczu z aloesem będą dobrym wyborem dla osób zmagających się z nasilonym przesuszeniem spojówek.

Naturalne krople do oczu zawierają także wyciągi z rumianku, nagietka, miłorzębu dwuklapowego, oczaru lub borówki. Ich działanie polega na nawilżaniu i ochronie oka oraz na stabilizacji filmu łzowego. Ponadto zapewniają ukojenie i odświeżenie.

Konserwanty w kroplach do oczu

Konserwanty w kroplach do oczu często wywołują kontrowersje. Ich zadaniem jest utrzymywanie sterylności roztworu, przedłużenie jego trwałości oraz zapobieganie namnażaniu się bakterii w butelce. Jednakże konserwanty nie są obojętne dla organizmu, u niektórych osób mogą wywoływać działania niepożądane. Co trzeba wiedzieć o substancjach konserwujących wykorzystywanych w kroplach do oczu? Kto powinien wybierać krople do oczu bez konserwantów?

Rodzaje konserwantów

Konserwanty stosowane w kroplach do oczu mogą powodować podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie i suchość oka, a nawet wywoływać reakcje alergiczne i zaostrzać stan zapalny. Do najczęściej wykorzystywanych środków konserwujących w preparatach do oczu zalicza się chlorek benzalkoniowy (BAK), cetrymid, dioctan chlorheksydyny, nadboran sodu, Polyquad, p-hydroksybenzoesan metylu/propylu.

Preparaty bez konserwantów

Coraz częściej w aptekach można kupić krople do oczu bez konserwantów (np. Ektin krople do oczu, czyli krople do oczu z hialuronowym kwasem i ektoiną). Są one głównie polecane dla alergików oraz osób noszących soczewki kontaktowe. Osoby używające szkieł kontaktowych w szczególności muszą sprawdzać składy kropli. Wiele konserwantów wchodzi bowiem w reakcję z materiałem, z którego wykonana jest soczewka, co może powodować jej przebarwienie i mętnienie.

Należy podkreślić, że krople do oczu bez konserwantów mogą być droższe niż te, które zawierają środki konserwujące. Wyższa cena związana jest z tym, że samo opakowanie takiego produktu jest droższe, wykorzystywany jest w nim specjalny system, który ma zabezpieczać przed przedostawaniem się bakterii do wnętrza butelki.

Jak prawidłowo stosować krople do oczu?

Nawet najlepsze krople do oczu nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli będą stosowane w niewłaściwy sposób. Ważne jest, aby przestrzegać zarówno zasad aplikacji, jak i częstotliwości stosowania. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, jak długo można stosować krople, a także tego, jak należy je przechowywać!

Zasady aplikacji

Niezależnie od tego, czy stosujemy sztuczne łzy, czy krople do oczu z antybiotykiem bez recepty, zawsze przed ich użyciem należy zapoznać się z ulotką lub instrukcją. Jeśli chodzi o podstawowe zasady prawidłowej aplikacji kropli do oczu, to należy zacząć od tego, że przed ich zastosowaniem trzeba dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Aby ułatwić sobie wkroplenie preparatu, należy delikatnie odchylić głowę do tyłu, a także lekko odciągnąć dolną powiekę. Trzymając buteleczkę pionowo do góry nogami, należy wypuścić odpowiednią liczbę kropli do worka spojówkowego – zwykle 1-2 krople. Następnie trzeba kilka razy zamknąć oko, aby równomiernie rozprowadzić krople na jego powierzchni.

Należy pilnować, aby nie dotykać końcówką kroplomierza powierzchni oka, rzęs, dłoni oraz innych powierzchni. Po zastosowaniu preparatu należy go dokładnie zamknąć. Jeszcze jedna ważna kwestia – w sytuacji, gdy w tym samym czasie stosuje się kilka preparatów do oka, trzeba zachować przynajmniej 15 minut przerwy między kolejnymi aplikacjami.

Częstotliwość stosowania

To, jak często można stosować krople do oczu bez recepty, zależy od tego, w jakim celu są one używane. Zazwyczaj nawilżające krople do oczu bez konserwantów można aplikować w razie potrzeby – nawet kilka razy dziennie. Ponadto nadają się one do długotrwałego stosowania. Więcej obostrzeń dotyczy preparatów z substancjami leczniczymi jak np. krople do oczu przeciwalergiczne lub krople do oczu przeciwwirusowe bez recepty.

Przechowywanie kropli

Wszystkie krople do oczu należy przechowywać w suchym miejscu, w sposób niedostępny dla dzieci i zwierząt domowych. Należy unikać ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ponadto niektóre preparaty wymagają przechowywania w lodówce. Bardzo istotne jest to, że krople do oczu mają jasno określony czas użyteczności po pierwszym otwarciu opakowania, czasem jest to kilka tygodni, czasem kilka miesięcy. Aby dopilnować tego terminu, warto na opakowaniu zapisać datę otwarcia.

Wybór odpowiednich kropli do oczu

Jak wybrać krople do oczu? Zakup kropli do oczu wcale nie jest taki prosty, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Trzeba się przede wszystkim zastanowić nad tym, po co są nam potrzebne krople do oczu i jak często będziemy je stosować. Jeśli nie potrafimy się zdecydować lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto po prostu poprosić o radę farmaceutę. A jakie krople do oczu dla dzieci bez recepty? Wiele dostępnych preparatów można stosować u dorosłych i u dzieci. O najlepsze krople do oczu dla najmłodszych można dopytać w aptece.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podczas podejmowania decyzji należy się kierować także tym, czy nosimy soczewki kontaktowe. Nie wszystkie krople do oczu bez recepty można stosować wraz z soczewkami. Jeśli zależy nam na nawilżaniu oczu bez zdejmowania szkieł, trzeba szukać preparatów, które nie zawierają konserwantów lub zawierają konserwanty bezpieczne dla soczewek. Większość producentów umieszcza na opakowaniu informację o tym, że produkt można stosować z soczewkami.

Przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania kropli do oczu jest nadwrażliwość na składniki danego preparatu. Ponadto niektórych preparatów nie można podawać w sytuacji, gdy rogówka jest uszkodzona, a także w przypadku infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych, w przypadku owrzodzeń lub nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Dokładne informacje dotyczące przeciwwskazań są zawsze ujęte w ulotce.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli suchość lub podrażnienie nie ustępują mimo stosowania nawilżających kropli do oczu, należy się skonsultować z lekarzem. Możliwe, że przyczyna tych objawów jest poważniejsza i konieczne będzie włączenie leków doocznych dostępnych na receptę. Na wizytę trzeba się też zgłosić, gdy w oku znajduje się jakieś ciało obce lub doszło do zaburzeń widzenia!

Krople do oczu na zmęczone oczy pomogą złagodzić takie objawy jak zaczerwienienie, podrażnienie i suchość. W aptekach można kupić też krople do oczu na alergię bez recepty, które przyniosą ukojenie, gdy narażeni jesteśmy na ekspozycję na alergeny. Krople do oczu bez recepty przynoszą doskonałe efekty, należy jednak pamiętać, że trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami!

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2025

Polecane produkty

pixel