Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Krwawienie dziąseł - co może być przyczyną tej dolegliwości?

23.07.2021
Dolegliwości i choroby
Krwawienie dziąseł - co może być przyczyną tej dolegliwości?

Jeżeli Twoja dziąsła krwawią podczas spożywania posiłków lub szczotkowania absolutnie nie lekceważ tego problemu. Krwawienie z dziąseł może byś spowodowane uszkodzeniem mechanicznym, ale nie tylko! Krew pojawiająca się podczas higieny jamy ustnej może być wynikiem zmian chorobowych w obrębie dziąseł, ale i oznaką, iż w organizmie może dziać się coś niepokojącego.

Krwawienie z dziąseł – co to za choroba?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywoływać krwawienie dziąseł, jednakże najczęściej dolegliwość wywołana jest nieprawidłową higieną jamy ustnej. Występujące w jamie ustnej bakterie łączą się z resztkami jedzenia i śliną, tworząc tzw. płytkę bakteryjną, która umiejscowiona jest na linii dziąseł i zębach. Nieregularne lub nieprawidłowe szczotkowanie może przyczynić się do wystąpienia stanu zapalnego dziąseł – przypadłość dotyczy 98% populacji, włączając do statystyk dzieci.

Przyczyny krwawienia dziąseł

Krwawienie z dziąseł najczęściej wywołane jest nieodpowiednią higieną jamy ustnej, czego skutkiem jest wystąpienia stanów zapalanych dziąseł. Stany zapalne nie wymagają leczenia farmakologicznego – należy jedynie skorzystać z pomocy stomatologa i zastosować odpowiednie środki higieniczne dostępne w aptekach, takie jak: pasta na krwawiące dziąsła czy płyn na krwawiące dziąsła. Zbagatelizowane objawy, takie jak: krwawienie czy nadwrażliwość mogą prowadzić do choroby zapalenia przyzębia, czyli paradontozy. Choroba obejmuje nie tylko dziąsła, ale również tkanki wokół zębów. Wraz z postępem dolegliwości odsłaniają się szyjki zębowe, a brak wprowadzenia odpowiedniego leczenia może skutkować nawet rozchwianiem czy utratą zębów.

Krew pojawiająca się na dziąsłach podczas szczotkowania zębów, zarówno u osób dorosłych, jak
i dzieci może być spowodowana niewystarczającą ilością dostarczanych do organizmu witamin. Mowa to głównie o braku witaminy C, K, D czy żelaza. Krwawienie z dziąseł może świadczyć również o innych chorobach, takich jak: anemia, cukrzyca, małopłytkowość czy dolegliwościach ze strony wątroby. Bywają również przypadki, gdzie krwawienie dziąseł wywołane jest zażywanymi lekami lub predyspozycjami genetycznymi.

Krwawienie, jak i nadwrażliwość dziąseł bardzo często dotyka kobiet w ciąży, spowodowane jest to zwiększeniem się poziomu progesteronu. Hormon sprzyja wzrostowi przepływu krwi poprzez tkankę dziąseł, co sprawia, że stają się one opuchnięte, bardziej tkliwe i podatne na krwawienie podczas szczotkowania czy nitkowania zębów.

Do wystąpienia krwawienia dziąseł przyczynić się może również palenie tytoniu (dym podrażania dziąsła) oraz stres, który osłabia układ immunologiczny, zwiększając tym samym podatność organizmu na wystąpienie infekcji.

Leczenie krwawienia z dziąseł

W leczeniu krwawienia z dziąseł kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej i kontrole stomatologiczne. W przypadku wystąpienia dolegliwości, takich: krwawienie czy nadwrażliwość dziąseł niezwykle ważnym aspektem jest stosowanie odpowiednich środków higieny, czyli szczoteczki z miękkim włosiem oraz specjalistycznych preparatów jak środki na ból dziąseł i krwawienia.

Pasta na krwawiące dziąsła, między innymi: Elgydium pasta na podrażnione dziąsła, Parodontax Fluoride czy Elmex Sensitive Profesional działa łagodząco, zmniejsza także krwawienie dziąseł oraz przyczynia się do poprawy ich kondycji, zmniejszając tym samym nadwrażliwość. Do codziennej higieny jamy ustnej podczas wystąpienia stanów zapalnych warto również wprowadzić płyn na krwawiące, np. Baikadent płyn miętowy, który zawiera w składzie liczne substancje czynne pozyskane z tarczycy bajkalskiej, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące. Płyn na krwawiące dziąsła Baikadent łagodzi również podrażnienia oraz ogranicza nadwrażliwość objętych stanem zapalnym szyjek zębowych. Warto też skorzystać z  takich preparatów jak: żele i pasty na nadwrażliwość zębów i dziąseł.

W przypadku wystąpienia silnych stanów zapalnych konieczne może być przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych uzależnionych od przyczyny wystąpienia krwawienia oraz innych dolegliwości związanych z dziąsłami. Do stosowanych przez stomatologów rozwiązań zalicza się między innymi: skaling (usunięcie złogów nazębnych), piaskowanie (oczyszczanie za pomocą specjalnie preparowanego piasku, pod wysokim ciśnieniem), kieretaż lub szynowanie zębów.

Krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu i nitkowaniu zębów

Powtarzające się krwawienie z dziąseł podczas nitkowania czy szczotkowania nie jest naturalne, dlatego też po skonsultowaniu przypadłości ze stomatologiem należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej, gdzie skuteczne okażą się nie tylko odpowiednio dobrane preparaty, czyli specjalistyczna pasta na krwawiące dziąsła, ale także technika szczotkowania zębów, dzięki której ryzyko krwawienia będzie mniejsze.

Niezwykle ważnym aspektem jest regularność, zęby należy szczotkować dwa razy dziennie przez dwie minuty – pozwoli to na usunięcie bakterii płytki nazębnej oraz pozostałości jedzenia, które mogą wywołać podrażnienie dziąseł.

Podczas codziennej higieny jamy ustnej należy zadbać o to, aby szczoteczka dotarła w trudno dostępne przestrzenie między zębami, mogą przydać się do tego specjalne szczoteczki międzyzębowa np. Elgydium Clinic Trio Compact.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane produkty

pixel