Kwas hialuronowy - właściwości, źródła
13.04.2021Kwas hialuronowy to substancja, która w ostatnich latach znalazła szczególnie uznanie w branży kosmetycznej. Czym dokładnie jest kwas hialuronowy i czemu zawdzięcza swoją sławę?
Kwas hialuronowy – czym jest?
Kwas hialuronowy jest częstym składnikiem kremów, maseczek, koncentratów i serów do twarzy, co wynika głównie z jego doskonałych właściwości nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Czym dokładnie jest kwas hialuronowy? Wspomniana substancja to polisacharyd należący do grupy glikozoaminoglikanów, który znajduje się we wszystkich organizmach. Co ciekawe, posiada on taką samą budowę zarówno u bakterii, jak i ssaków. Kwas hialuronowy w ludzkim ciele jest odpowiedzialny m.in. za:
- wiązanie wody w skórze właściwej,
- zapewnienie lepkości mazi stawowej,
- odżywianie chrząstki stawowej,
- chronienie komórek stawowych przed zgniataniem.
Ponadto kwas hialuronowy znajduje się w nerkach, strunach głosowych, płynach ustrojowych, ścianach naczyń krwionośnych oraz ciałku szklistym oka. Kwas hialuronowy jest naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm, jednak wraz z wiekiem jego produkcja stopniowo spada, czego skutkiem jest m.in. powstawanie zmarszczek i przesuszanie skóry.
Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego
Kluczową właściwością tego kwasu jest zdolność do wiązania dużych ilości wody. Szacuje się, że 1 gram tej substancji jest w stanie związać do 6 litrów wody. Dzięki tej cesze kwas hialuronowy znalazł swoje szerokie zastosowanie w wielu obszarach medycyny, takich jak np. okulistyka, ginekologia, reumatologia czy dermatologia. Krople na bazie kwasu hialuronowego idealnie nadają się do leczenia zespołu suchego oka, natomiast maści i żele znacznie przyspieszają gojenie się ran. Dzięki temu kwasowi możliwe jest skuteczne leczenie chorób stawów, regeneracja strun głosowych czy korygowanie kształtu ust.
Kwas hialuronowy, podobnie jak kwas salicylowy, jest obecnie jednym z najpopularniejszych składników, jakie można znaleźć w preparatach kosmetycznych. Kwas salicylowy swoją sławę uzyskał dzięki właściwościom oczyszczającym i przeciwbakteryjnym, okazując się ratunkiem dla skóry tłustej i trądzikowej. Zbawiennie może okazać się stosowanie żelu do mycia twarzy z kwasem salicylowym oraz kremu z kwasem hialuronowym, co pozwoli na jednoczesne oczyszczanie i nawilżanie skóry.
Źródła kwasu hialuronowego
W celu zapewnienia sobie odpowiednio wysokiego poziomu kwasu hialuronowego w organizmie należy stosować dietę, która sprzyja jego wytwarzaniu. Największymi wrogami kwasu hialuronowego są wolne rodniki, których można się pozbyć za pomocą antyoksydantów znajdujących się m.in. w zielonych warzywach oraz czerwonych owocach. Do syntezy kwasu hialuronowego niezbędne są białka proste, których źródłem jest chude mięso.
Pierwiastkami wspierającymi produkcję substancji są przede wszystkim magnez i krzem. Pierwszy z nich występuje m.in. w ciemnym pieczywie, pestkach dyni i gorzkiej czekoladzie, natomiast drugi w otrębach, skrzypie polnym i pokrzywie. Na rynku dostępne są także tabletki i kapsułki z kwasem hialuronowym, które pozwalają na bezpośrednie uzupełnienie jego poziomu w organizmie. Wybierając apteczne preparaty właśnie z tym kwasem, warto zwrócić uwagę na ilość substancji w jednej dawce oraz jej pochodzenie. Zdecydowanie lepszy jest kwas pozyskiwany z naturalnej fermentacji roślinnej niż ten otrzymywany w laboratorium.