L4 online – co to jest i jak działa?
22.10.2024Zwolnienie lekarskie L4 to dokument świadczący o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Można je uzyskać przy realizacji tradycyjnej wizyty u lekarza w gabinecie lub przychodni. L4 można uzyskać również online - to nowoczesne rozwiązanie, które uzyskuje się również w ramach zdalnej konsultacji. Dowiedz się, co kryje się pod pojęciem “L4 online”, jak działa system e-zwolnień w Polsce, a także kiedy pacjent ma prawo skorzystać z niego skorzystać.
Zwolnienie lekarskie L4 to dokument świadczący o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Można je uzyskać przy realizacji tradycyjnej wizyty u lekarza w gabinecie lub przychodni. L4 można uzyskać również online - to nowoczesne rozwiązanie, które uzyskuje się również w ramach zdalnej konsultacji. Dowiedz się, co kryje się pod pojęciem “L4 online”, jak działa system e-zwolnień w Polsce, a także kiedy pacjent ma prawo skorzystać z niego skorzystać.
Czym jest L4 online?
Zwolnienie lekarskie (L4), dokument wystawiany przez lekarza, który wskazuje na czasową niezdolność człowieka do pracy z powodu choroby. Nieco enigmatyczny skrót L4 pochodzi z czasów, gdy zwolnienia wystawiano na papierowym formularzu oznaczonym wspomnianym symbolem. W chwili obecnej zwolnienia mają wyłącznie formę elektroniczną, mimo tego termin L4 cieszy się dużą popularności, zarówno wśród starszego, jak i młodszego pokolenia.
L4 jest swego rodzaju zaświadczeniem, który po wystawieniu u lekarza zostaje wysłane do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) i pracodawcy. Dodatkowo uprawnia chorego pacjenta do otrzymywania świadczenia, jakim jest zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę lub ZUS (zależnie od rodzaju umowy i czasu trwania L4).
Jak jednak powyższa teoria odnosi się do e-zwolnień lekarskich online?
L4 online to również e-zwolnienie, zatem elektroniczna wersja “tradycyjnego” (bo papierowego) zaświadczenia o niezdolności do pracy. Warto podkreślić fakt, że od 2018 roku, na mocy ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-zwolnień, wszystkie zwolnienia lekarskie są wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Nowelizacja ta wprowadziła obowiązek stosowania cyfrowego systemu e-zwolnień. Zmiana dotychczasowego systemu umożliwia pacjentom uzyskanie e-zwolnienia bez konieczności fizycznej wizyty w gabinecie lekarskim, do czego wystarcza zdalna konsultacja z lekarzem.
Przed wprowadzeniem systemu e-zwolnień pacjenci musieli osobiście dostarczać papierowe zwolnienia lekarskie do swoich pracodawców oraz ZUS, co wiązało się z dodatkowymi formalnościami i ryzykiem opóźnień. Obecnie elektroniczne zwolnienie lekarskie trafia bezpośrednio do ZUS i pracodawcy, eliminując potrzebę dostarczania dokumentów w tradycyjnej formie, najczęściej za pośrednictwem listu poleconego.
Jak działa proces wystawiania e-zwolnień?
Proces uzyskania L4 online jest prosty i dostępny dla każdego pacjenta potrzebującego zwolnienia lekarskiego z powodu choroby. Można je otrzymać zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i zdalnej konsultacji lekarskiej.
Typową ścieżkę postępowania umożliwiającą otrzymanie zwolnienia można opisać w trzech krokach:
- pacjent odbywa konsultację lekarską, np. online podczas której lekarz ocenia stan zdrowia na podstawie wywiadu i decyduje o zasadności L4;
- w przypadku istnienia wskazań, lekarz wystawia pacjentowi e-zwolnienie lekarskie;
- w ramach obowiązującego systemu e-zwolnienie zostaje przesłane do ZUSu i pracodawcy w ramach ZUS PUE.
Podgląd do wystawionego zwolnienia jest dostępny przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Dodatkowo pacjent ma możliwość pobrania L4 w ramach pliku PDF – popularnym formacie, który jest łatwy do odczytania i wydrukowania.
Podczas trwania „wizyty”, w razie takiej potrzeby, mogą zostać wydane: zwolnienie lekarskie (L4, również na chore dziecko), a także e-recepta.
Zalety korzystania z L4 online
E-zwolnienie L4 otrzymywane drogą online to forma, która ułatwia życie pacjentom unieruchomionym w domu z powodu stanu zdrowia.
Osoby, które z nich korzystają, podkreślają również ich:
- wygodę, np. brak konieczności przesyłania L4 do pracodawcy (gwarantuje to system e-zwolnień);
- dostępność, np. ze względu na platformy oferujące konsultacje online z lekarzami różnych specjalizacji.
Warto również podkreślić, że proces uzyskania e-zwolnienia online jest bezpieczny dla pacjenta.
Kto może skorzystać z elektronicznego zwolnienia lekarskiego?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie to rodzaj dokumenty, do którego uprawnieni są ubezpieczeni dorośli wykazujący czasową niezdolność do pracy. Do ich wystawienia są uprawnieni lekarze w przypadku:
- choroby własnej dorosłego pacjenta,
- choroby dziecka (szczególnie typowe schorzenia wieku dziecięcego, np. ospa wietrzna, świnka, szkarlatyna, zapalenie ucha środkowego) lub innego członka rodziny w ramach opieki.
Najczęstsze jednostki chorobowe, dla których lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie podczas teleporady:
- Infekcje dróg oddechowych: przeziębienie, grypa, zapalenie gardła, krtani, oskrzeli COVID-19 (po ocenie objawów), alergiczny nieżyt nosa (jeśli objawy są nasilone).
- Choroby zakaźne: zakażenia wirusowe, takie jak rotawirusy, norowirusy, biegunki zakaźne (po zgłoszeniu objawów i ocenie stanu zdrowia).
- Migreny i bóle głowy: ciężkie napady migrenowe mogą uzasadniać krótkoterminowe zwolnienie, jeśli pacjent zgłasza charakterystyczne objawy (silny ból głowy, nadwrażliwość na światło, nudności).
- Choroby układu pokarmowego: zapalenie żołądka, refluks, zaostrzenia zespołu jelita drażliwego (IBS) biegunki, wymioty lub inne objawy ze strony układu pokarmowego, które mogą wymagać odpoczynku i leczenia.
- Problemy psychiczne i emocjonalne: depresja, stany lękowe (jeśli pacjent ma rozpoznanie i zgłasza pogorszenie stanu) Przewlekły stres, wypalenie zawodowe zaburzenia snu, które wpływają na zdolność do pracy.
- Zaostrzenia chorób przewlekłych: astma, POChP – jeśli pacjent zgłasza zaostrzenie objawów, cukrzyca – np. w przypadku problemów z kontrolą poziomu glukozy lub związanych z powikłaniami, nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza gdy jest związane z pogorszeniem ogólnego samopoczucia lub brakiem kontroli nad chorobą.
- Choroby dermatologiczne: ciężkie reakcje alergiczne skórne (np. wyprysk kontaktowy, pokrzywka) mogą wymagać zwolnienia z pracy, szczególnie jeśli pacjent zgłasza nasilenie objawów.
Pacjentki mogą ubiegać się również o L4 w okresie ciąży, szczególnie powikłanej i/lub ciąży zagrożonej, gdy dalsza praca mogłaby zagrozić zdrowiu matki lub dziecka.
Jak L4 online wpływa na pracodawcę i ZUS?
L4 online stanowi uproszczenie zarówno dla pracownika, pracodawcy, jak i ZUS-u. Wynika to m.in ze spójności systemu i możliwości monitorowania kończącego się zwolnienia, a także sytuacji, gdy L4 jest kontynuowane. To również ułatwienie ze względu na redukcję formalności dla każdej ze stron i eliminację zwolnień papierowych, które w dobie cyfryzacji stały się reliktem przeszłości.