Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leczenie glistnicy bez recepty

15.07.2020
Dolegliwości i choroby
Leczenie glistnicy bez recepty

Glistnica to popularna choroba układu pokarmowego, wywoływana przez bytującą w organizmie człowieka glistę ludzką. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny, takich jak: mycie rąk po wyjściu z toalety czy spożywanie niemytych warzyw i owoców. Jak podają dane statystyczne zarażenie nicieniem jelitowym jest najpowszechniejszym schorzeniem na całym świecie – jakie są objawy zarażenia i jak przebiega leczenie glistnicy?

Co to jest glista ludzka i jak dochodzi do zakażenia?

Glista ludzka to duży nicień jelitowy o cielistej barwie pasożytujący w jelicie cienkim człowieka.  Pasożyt ma cylindryczny kształt i ciało zwężone na obydwóch końcach – samice i samce różnią się wielkością i wyglądem. Dorosłe samice glisty ludzkiej mogą osiągnąć rozmiary od 20 do nawet 50 cm długości, samce natomiast są mniejsze i osiągają maksymalnie 32 cm długości. Ciało glisty ludzkiej pokryte jest oskórkiem, który chroni pasożyta przed strawieniem, w związku z czym bardzo ważne jest dobranie odpowiednich preparatów, które ułatwią leczenie glistnicy. Samica składa około 250 tysięcy jaj na dobę – są one owalne i odporne na niskie temperatury. Zapłodnione jaja glisty ludzkiej, które zawierają niedojrzałą larwę wydalane są z kałem – dalszy ich rozwój możliwy jest w środowisku zewnętrznym. Osiągnięcie larwy zdolnej do zakażenia innego żywiciela możliwe jest w temperaturze od 12°C do 36°C, odpowiedniej wilgotności oraz dostępu do tlenu.

Do zakażenia glistą ludzką dochodzi poprzez połknięcie jaj z larwami pasożyta, przyczynić może się do tego: spożywanie nieumytych warzyw i owoców, wypicie wody zanieczyszczonej larwami glisty ludzkiej, nieodpowiednia higiena (niemycie rąk po skorzystaniu z toalety) oraz w przypadku dzieci poprzez włożenie do buzi brudnych palców, np. podczas zabawy w piaskownicy.

Objawy glistnicy

Objawy glistnicy nasilają się wraz ze wzrostem ilości pasożytów bytujących w organizmie człowieka. Postępowy charakter rozprzestrzenia się glisty ludzkiej może wywoływać różne objawy – w zależności od etapu inwazji w organizmie. Podczas wędrówki larw glistnica może wywoływać objawy skórne, między innymi: pokrzywka, świąd skóry, zapalenie spojówek, łzawienie, suchy kaszel oraz uporczywe duszności. W momencie, gdy larwa przedostanie się do płuc mogą pojawić się objawy w postaci zapalenia oskrzeli, odoskrzelowego zapalenia płuc, podwyższona temperatura czy dreszcze. Po upływie około dwóch lub trzech miesięcy od zakażenia glistnicą, kiedy to w jelitach pojawią się już dojrzałe pasożyty mogą wystąpić: nudności, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia czy wymioty. Oprócz wymienionych objawów mogą pojawić się również problemy o podłożu neurologicznym, takie jak: bezsenność, uczucie pobudzenia, bóle głowy lub dolegliwości na tle alergicznym: nieżyt nosa, napady astmy, obrzęki czy zapalenie spojówek. Przedstawione objawy spowodowane są działaniem toksycznych substancji, które wydzielane są przez pasożyty.

Leczenie glistnicy

W celu zdiagnozowania glistnicy należy przeprowadzić badanie kału potwierdzające lub wykluczające obecność pasożyta w organizmie. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego należy niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie glistnicy. Tutaj niezbędne okażą się leki bez przypisu lekarza, między innymi: Pyrantelum krople i Pyrantelum tabletki. Terapia przedstawionymi lekami polega na podaniu jednorazowej dawki (według informacji podanych w ulotce) – zastosowane leki, tj. Pyrantelum krople lub Pyrantelum tabletki powodują obumarcie bytującego w organizmie pasożyta i wydaleniu go z kałem. Jak podaje producent leczenie należy powtórzyć po około 2-3 tygodniach od zażycia pierwszej dawki w celu profilaktycznym. Lek przeznaczony jest do stosowania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – zaleca się jego stosowanie w przypadku zakażenia robakami obłymi, między innymi: glista ludzka czy owsiki.

Leczenie glistnicy – naturalne sposoby

Farmakologiczne leczenie glistnicy mogą wspomóc również domowe, naturalne metody na pasożyty bytujące w organizmie. W tym przypadku warto wzbogacić swoją codzienną dietę o składniki, traktowane są jako SPRZYMIERZEŃCY W WALCE Z PASOŻYTAMI! Do takich produktów zaliczamy między innymi: pestki dyni, czosnek, sok z czerwonych buraków, sok z kiszonej kapusty. Kluczową rolę odrywają również odpowiednio dobrane przeprawy, takie jak: szałwia, imbir, chrzan, koper włoski, pieprz kajeński czy goździki. Podczas leczenia glistnicy i terapii naturalnymi środkami, dieta powinna być bogata w produkty bogate w błonnik, a w czasie jej trwania warto zrezygnować z przyjmowania cukru i mleka.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel