Leczenie naturalne: szafran
03.01.2020Najdroższa przyprawa świata – to popularne określenie dotyczące szafranu! Nie sposób się z nim nie zgodzić! Jednak szafran to znacznie więcej niż barwiący dodatek do ryżu! Od tysięcy lat te z trudem pozyskiwane pomarańczowo-czerwone niteczki wykorzystywane są w lecznictwie i pielęgnacji ciała! Co dobrego dla naszego zdrowia i urody robi szafran?
Szafran – piękny i drogi
Szafran znany jest na całym świecie już od niemal 5000 lat. Wykorzystuje się go jako przyprawę kuchenną, a także w produkcji leków, suplementów diety oraz kosmetyków! Surowiec pozyskuje się z wysuszonych znamion słupka kwiatu szafranu uprawnego (łac. Crocus sativus). Szafran nazywany jest najdroższą przyprawą świata, kilogram może kosztować nawet 40 tys. zł. Dlaczego aż tyle? Ponieważ do uzyskania takiej masy potrzeba aż 150 tys. znamion, a zarówno zbiór, jak i przetwarzanie surowca wykonuje się ręcznie!
Szafran: co zawiera?
Szafran jest doskonałym źródłem polifenoli. Największym zainteresowaniem lekarzy i naukowców cieszy się krocyna, krocetyna oraz safranal! Ponadto szafran jest źródłem witamin (A, B1, B2, B3, B6, C, kwas foliowy), minerałów (żelazo, wapń, magnez, cynk, potas, fosfor, sód) oraz szafranowych olejków lotnych.
Szafran: właściwości i zastosowanie
Ze względu na intensywny, korzenny, lekko ostry smak szafran z powodzeniem wykorzystywany jest w wielu kuchniach świata, doskonale komponuje się z daniami mięsnymi, rybnymi i warzywnymi, sprawdza się również jako dodatek do słodkości. Ale szafran to również ważny składnik w ziołolecznictwie, szeroki zakres zastosowania bezpośrednio wynika z jego leczniczych i prozdrowotnych właściwości. W Chinach od tysiącleci wykorzystywany był jako środek uspokajający oraz poprawiający krążenie, natomiast w Tybecie stosowany był w chorobach serca i układu krążenia oraz układu nerwowego. Szafran działa tonizująco, przeciwbólowo, antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, wykrztuśnie, antynowotworowo, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi! Polecany jest np. w leczeniu przeziębienia, astmy, ospy wietrznej, a wspomagająco przy reumatyzmie, migrenie oraz obturacyjnej chorobie płuc.
Szafran kontra depresja
Choć szafran od lat był uznawany za skuteczny środek na melancholię, dopiero od niedawna prowadzone są badania naukowe analizujące działanie szafranu pod tym właśnie kątem! Wynika z nich, że przeciwdepresyjne właściwości szafranu polegają na zwiększaniu poziomu dopaminy i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, w wyniku czego następuje poprawa nastroju. Badania wykazały, że szafran działa porównywalnie z lekami przeciwdepresyjnymi (fluoksetyna, imipramina), nie wywołując jednak tak silnych skutków ubocznych, a to oznacza, że preparaty na bazie szafranu można stosować w przypadku łagodnych lub umiarkowanych objawów depresji (np. Depresanum).
Szafran leczy niepłodność?
Według naukowców ekstrakt z szafranu daje obiecujące efekty w leczeniu niepłodności u mężczyzn. Szacuje się, że w ponad 40% przypadków przyczynę niepłodności stanowią uszkodzenia plemników, będące skutkiem szkodliwej działalności wolnych rodników. Szafran jako składnik o silnych właściwościach antyoksydacyjnych może im przeciwdziałać, a tym samym zwiększać szansę na zapłodnienie. Atutem szafranu jest to, że jest dobrze tolerowany przez organizm, a ewentualne objawy niepożądane są zazwyczaj łagodne.
Szafran w leczeniu innych schorzeń
Antyoksydacyjne działanie szafranu może przynieść wiele korzyści u osób zmagających się z wrzodami żołądka. Badania na zwierzętach wykazały, że powoduje on redukcję stanu zapalnego oraz ogranicza nasilenie stresu oksydacyjnego. Oprócz tego preparaty z szafranem łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (np. Saffrin). Ponadto szafran tradycyjnie wykorzystywany był jako afrodyzjak, a obecnie jest cenionym wsparciem dla mężczyzn dotkniętych problemami z potencją (np. Braveran, Clavin). Preparaty z szafranem polecane są także jako środek o działaniu uspokajającym i nasennym (np. Szafraceum, Nervocol Complex, Positivum, Olimp Forsen).
Szafran na odchudzanie
Badania dowodzą, że szafran przyczynia się do ograniczenia podjadania między posiłkami i tzw. zajadania stresu, które w dużej mierze odpowiadają za problemy z utrzymaniem wagi. Wywiera on wpływ na zmniejszenie apetytu i odczuwanie głodu, co związane jest z jego korzystnym wpływem na produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Szafran stanowi także naturalne wsparcie dla procesów trawienia, dodatkowo wzmacnia żołądek.
Szafran w kosmetykach
Kosmetyki z szafranem to przykład bardzo skutecznej pielęgnacji przeciwstarzeniowej! Szafran działa antyoksydacyjnie, oznacza to, że neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników na komórki skóry. Ponadto sprzyja redukcji zmian trądzikowych oraz nieestetycznych ciemnych podkówek pod oczami. Pięknie rozświetla cerę, przez co wygląda ona młodziej i zdrowiej. Ekstrakty z szafranem znajdziemy w kosmetykach marki Orientana (m.in. Olejek do twarzy Róża Japońska i Szafran, Hydrokuracja z szafranem) oraz Nuxe (m.in. Nuxuriance Ultra Serum i Nuxuriance Gold Rozświetlający balsam pod oczy).
Szafran: przeciwwskazania
Ze względu na zwiększone ryzyko poronienia na szafran powinny uważać kobiety w ciąży, a ponadto dzieci. W tych grupach nie zaleca się stosować preparatów z szafranem bez konsultacji z lekarzem! Niebezpieczne dla zdrowia jest przedawkowanie szafranu, za dawkę śmiertelną uznaje się jednorazowe spożycie 20g tego składnika! Warto przypomnieć również, że szafran jest łagodnym alergenem!
Antyoksydacyjna bomba, jaką jest szafran, to doskonałe wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak wiadomo, wolne rodniki stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowych komórek i są przyczyną wielu schorzeń, wprowadzenie szafranu do codziennej diety (np. Swanson Full Spectrum Szafran) przyniesie więc korzyść w postaci wzmocnienia antyoksydacyjnej ochrony organizmu!