Maść arnikowa - 6 zastosowań, które musisz znać!
18.12.2023Maść arnikowa jest naturalnym produktem o szerokim spektrum zastosowania. Można jej używać zarówno leczniczo do zmniejszania obrzęków i siniaków, jak również jako kosmetyk do pielęgnacji skóry naczynkowej i cery z trądzikiem. Za liczne dobroczynne właściwości odpowiadają zawarte w arnice flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, olejki eteryczne, saponiny, kwasy organiczne, witaminy i sole mineralne. Kiedy warto stosować maść z arniką?
Spis treści:
- Maść arnikowa na siniaki i obrzęki
- Maść arnikowa na zmiany trądzikowe
- Maść arnikowa na ukąszenia owadów
- Maść arnikowa do pielęgnacji skóry naczynkowej
- Maść arnikowa pod oczy
- Maść arnikowa na usta
Maść arnikowa na siniaki i obrzęki
Arnika górska (Arnica Montana L.) inaczej zwana kupalnikiem górskim jest wieloletnią rośliną o pięknych żółto-pomarańczowych kwiatach (w Polsce jest ona pod ochroną). Roślina ta jest bogatym źródłem wyjątkowych substancji aktywnych. Arnika w szczególności ceniona jest za silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe oraz za działanie wzmacniające naczynka krwionośne. W dostępnych w aptekach preparatach wykorzystuje się wyciągi nie tylko z arniki górskiej, ale i z arniki łąkowej (Arnica chamissonis L.).
Maść arnikowa to jeden z najlepszych sposobów na siniaki i obrzęki powstające zwykle w wyniku tępych urazów takich jak stłuczenia i zwichnięcia. Maść z arniką przyspiesza wchłanianie wysięku, zapewniając wspomniane wcześniej działanie przeciwobrzękowe. Laktony seskwiterpenowe, do których zaliczana jest znajdująca się w arnice helenalina, przyspieszają wchłanianie wybroczyn i krwiaków oraz zmniejszają obrzęki. Helenalina to również substancja o niezwykle silnym działaniu przeciwzapalnym!
Arnika zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, obkurcza je i wzmacnia ich ściany, pobudza mikrokrążenie krwi w skórze i działa przeciwzakrzepowo. Takie właściwości maści arnikowej nadają jej głównie związki flawonowe. Maść z arniką docenią szczególnie osoby aktywne fizycznie, które są narażone na różne urazy, a także osoby z obniżoną krzepliwością krwi, u których występuje duża skłonność do tworzenia się siniaków.
W leczeniu krwiaków, stłuczeń, obrzęków i stanów zapalnych (m.in. skóry, żył powierzchniowych, stawów) przydatne są również przeciwbólowe właściwości arniki. Maść arnikowa pomoże łagodzić dolegliwości związane z bólem stawów i mięśni oraz ze schorzeniami reumatycznymi. Trzeba także dodać, że arnika wspiera gojenie i regenerację uszkodzonych tkanek. W przypadku urazów i stłuczeń warto wybrać preparat będący lekiem OTC, może to być np. Maść arnikowa 10 g marki Elissa. Natomiast do codziennej pielęgnacji skóry ze skłonnością do obrzęków i siniaków można stosować kosmetyki z arniką, które często wzbogacane są o dodatkowe ekstrakty m.in. z nagietka lekarskiego, np. Maść arnikowa 130 ml marki Gorvita.
Maść arnikowa na zmiany trądzikowe
Tymol, który znajduje się w arnice, sprawia, że maść arnikowa działa dezynfekująco i antybakteryjnie. Dodatkowo laktony seskwiterpenowe łagodzą stany zapalne i ograniczają rozwój drobnoustrojów, wykazują także silne działanie antyseptyczne. Działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne zwiększają garbniki, a witamina A działa kojąco i łagodząco, ponadto wygładza i ujędrnia skórę. Maść z arniką zaleca się aplikować miejscowo na zmiany trądzikowe, co przyspieszy ich ustępowanie, pozwoli też rozjaśnić pojawiające się po wypryskach przebarwienia i blizny.
Maść arnikowa na ukąszenia owadów
Ukąszenia owadów (m.in. komarów i meszek) powodują powstawanie niewielkiego stanu zapalnego i obrzęku. Objawy te pomoże złagodzić maść arnikowa. Taki efekt zapewni jej silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Arnika zmniejsza też towarzyszące ukąszeniom uczucie świądu oraz działa antyseptycznie.
Maść arnikowa do pielęgnacji skóry naczynkowej
Z wyjątkowych właściwości arniki mogą korzystać osoby ze skórą naczynkową. Dzięki dużej zawartości flawonoidów wzmacnia ona oraz uszczelnia ścianki naczyń włosowatych, dzięki czemu zmniejsza ich skłonność do pękania. Regularnie stosowana maść arnikowa przyczynia się do tego, że popękane naczynka, tzw. pajączki, są mniej widoczne. Warto jednak pamiętać, że maść z arniką ma tłustą konsystencję (w składzie oprócz wyciągu z arniki znajduje się zwykle wazelina), przez co nie u każdego sprawdzi się ona w codziennej pielęgnacji. Alternatywą mogą być naturalne kosmetyki zawierające arnikę.
Maść arnikowa pod oczy
Maść arnikowa może być doraźnym rozwiązaniem w przypadku sińców i worków pod oczami. Jest to możliwe dzięki jej działaniu przeciwobrzękowemu oraz wzmacniającemu, uszczelniającemu i obkurczającemu naczynka krwionośne. Dodatkowo flawonoidy, polifenole i karotenoidy neutralizują wolne rodniki, a fitosterole ujędrniają skórę, co pozwala zadbać o jej młody wygląd. Nie należy jednak tłustej maści arnikowej stosować regularnie w tym celu, gdyż może nazbyt obciążać delikatną okolicę oka. Na co dzień lepiej wybrać krem pod oczy z arniką lub lekki żel z arniką.
Maść arnikowa na usta
Coraz częściej maść arnikowa znajduje zastosowanie jako preparat na usta. Zazwyczaj jest ona zalecana kobietom po zabiegach wypełniania ust, gdy w wyniku uszkodzenia naczynka krwionośnego pojawia się siniak. Można ją również aplikować na podrażnione usta lub jako zamiennik pomadki ochronnej, ze względu na zawartość wazeliny zapewnia bowiem działanie okluzyjne. Należy jednak zachować ostrożność, stosując maść z arniką na usta. Trzeba uważać na to, aby jej „ nie zjeść”. Zawarta w arnice helenalina jest silnie toksyczna (głównie na wątrobę), jeśli stosowana jest wewnętrznie! Arnika przeznaczona jest głównie do stosowania zewnętrznego, wyjątek stanowią doustne leki homeopatyczne w postaci granulek podjęzykowych, które zawierają silnie rozcieńczony surowiec roślinny.
Mimo że maść z arniką jest powszechnie rekomendowana jako środek leczniczy i pielęgnacyjny, to trzeba pamiętać, że są sytuacje, gdy jej stosowanie jest przeciwwskazane. Nie mogą jej używać osoby uczulone na arnikę i pozostałe rośliny z rodziny astrowatych, a także uczulone na inne składniki zawarte w maści (objawami reakcji alergicznej może być m.in. zaczerwienienie, wypryski i pęcherze). Nie powinno się także aplikować maści z arniki na duże obszary ciała, znacznie uszkodzoną skórę, otwarte rany oraz na rozległe oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, ponadto nie jest wskazane stosowanie jej u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią – zwłaszcza na stan zapalny brodawek sutkowych.