Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Maść cynkowa – 10 zastosowań kultowego preparatu!

23.05.2024
Porady farmaceuty

Oprócz maści ichtiolowej, maści nagietkowej i maści z witaminą A maść cynkowa jest kolejnym hitem z apteki za kilka złotych, który warto poznać! Dzięki unikalnym właściwościom można stosować ją na wiele różnych problemów skórnych. Sprawdzi się ona zarówno u dzieci, jak i u dorosłych! Jak działa maść cynkowa? Czym różni się od pasty cynkowej? 

Spis treści:

maść cynkowa

Czym jest maść cynkowa?

Każdy wie, że cynk jest jednym z niezbędnych mikroelementów, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jego właściwości szczególnie doceniają osoby, które zmagają się z problemami skórnymi lub po prostu chcą zadbać o kondycję swojej skóry, paznokci i włosów. Może być stosowany nie tylko w postaci suplementów diety, ale też zewnętrznie w postaci preparatów z tlenkiem cynku – jako maść cynkowa, ewentualnie pasta cynkowa.

Maść cynkowa ma charakterystyczną gęstą, dość tłustą, tępą konsystencję, jest biała, nie rozpuszcza się w wodzie i trudno się wchłania. Typowe jest też to, że sprawia duże problemy z rozprowadzaniem jej na skórze. W składzie maść cynkowa zawiera maksymalnie 10% tlenku cynku i składniki pomocnicze (np. wazelinę). W aptekach dostępna jest również pasta cynkowa, która różni się od maści cynkowej zawartością tlenku cynku. Zawiera go w stężeniu aż 25%. Ze względu na wyższe stężenie składnika aktywnego pasta cynkowa jest jeszcze gęstsza i niemalże niemożliwa do rozsmarowania, przez co należy ją stosować wyłącznie punktowo. Bardzo często jej skład wzbogaca się o kwas salicylowy (tzw. pasta Lassara lub Lassari). Pasta cynkowa 25% wykazuje silniejsze działanie niż maść cynkowa.

Jak stosować maść cynkową? Najważniejszą zasadą jest zachowanie umiaru. Od razu trzeba powiedzieć, że mimo dobroczynnego działania maść z cynkiem stosowana w nadmiarze, powoduje przesuszenie i podrażnienie skóry! Należy ją aplikować cienką warstwą na czystej, suchej skórze, nie powinno się jej nakładać na duże powierzchnie, tylko raczej miejscowo na zmiany skórne. Zazwyczaj zaleca się stosować ją jeden lub dwa razy dziennie. Najlepiej sprawdza się na noc, gdyż nie wchłania się za dobrze i zostawia na skórze białą warstwę.

Jakie właściwości posiada maść cynkowa?

Właściwości maści cynkowej czynią z niej produkt wszechstronny i uniwersalny. Przede wszystkim maść cynkowa działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Dodatkowo działa osuszająco, ściągająco, przeciwświądowo i ochronnie, jak również wspomaga procesy gojenia się skóry. Warto wspomnieć, że główny składnik maści cynkowej, czyli tlenek cynku bardzo często wykorzystywany jest w branży kosmetycznej. Dzięki swoim właściwościom matującym i kryjącym chętnie stosowany jest w pudrach do twarzy. Ponadto jest on naturalnym filtrem UV, zalicza się go do grupy filtrów mineralnych (fizycznych), dlatego zawiera go wiele dostępnych na rynku kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej – tworzy on na powierzchni skóry warstwę, która odbija promienie słoneczne.

10 zastosowań maści cynkowej, które warto znać!

Zastosowanie maści cynkowej to temat rzeka, my skupimy się tylko na 10 najpowszechniejszych problemach, z którymi produkt ten radzi sobie z łatwością. Warto jeszcze tylko przypomnieć, że przed pierwszym użyciem zaleca się najpierw przeczytać informacje znajdujące się na opakowaniu lub opisane w ulotce, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych w postaci podrażnienia lub przesuszenia, które wynikają z nieprawidłowego stosowania maści z cynkiem. Jest to produkt bezpieczny i skuteczny, który można kupić w aptece bez recepty i stosować bez nadzoru lekarza, jednak w przypadku gdy mimo jego stosowania objawy skórne nie ustępują lub się nasilają, należy się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą! A teraz przejdźmy do tego, kiedy warto używać maści cynkowej:

1. Maść cynkowa na leczenie odparzeń pieluszkowych

Zastosowanie maści cynkowej u dzieci zmagających się z pieluszkowym zapaleniem skóry, to chyba najpopularniejszy sposób wykorzystania tego preparatu. Jak działa maść cynkowa na odparzenia pieluszkowe? Przede wszystkim łagodzi podrażnienia, zmniejsza niewielkie stany zapalne i otarcia, likwiduje też swędzące krostki. Działa antybakteryjnie, osuszająco i ściągająco. Dodatkowo maść cynkową ze względu na jej działanie ochronne można stosować profilaktycznie na miejsca szczególnie narażone na odparzenia, czyli m.in. na wilgotną okolicę pieluszkową.

2. Maść cynkowa na trądzik

Każdy, kto zmagał się w młodości z trądzikiem, miał z pewnością styczność z maścią lub pastą cynkową. Ten tani kosmetyk pozwala szybko radzić sobie z wypryskami. Kluczowe w tym przypadku jest działanie przeciwzapalne, wysuszające, odkażające i antybakteryjne tlenku cynku. Maść cynkowa na trądzik nakładana punktowo łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza widoczność zmian trądzikowych i przyspiesza ich gojenie oraz redukuje ryzyko powstawania przebarwień potrądzikowych. Pasta cynkowa z kwasem salicylowym, choć trudniejsza w aplikacji, jeszcze skuteczniej walczy z wypryskami na twarzy.

3. Maść cynkowa na opryszczkę

Pasta cynkowa z dodatkiem kwasu salicylowego lub maść cynkowa na opryszczkę to doskonała alternatywa dla produktów na opryszczkę z substancjami przeciwwirusowymi takimi jak acyklowir. Preparaty z cynkiem zmniejszają uczucie swędzenia i mrowienia oraz wysuszają zmianę na ustach.

4. Maść cynkowa na drobne skaleczenie i zadrapania

Nie można też pominąć faktu, że maść cynkowa doskonale sprawdza się również do stosowania jako środek przyspieszający gojenie się drobnych ranek takich jak otarcia i zadrapania naskórka. Wspiera też regenerację i odnowę tkanek.

5. Maść cynkowa na leczenie oparzeń słonecznych

Oprócz tego, że tlenek cynku jest skutecznym filtrem przeciwsłonecznym, to będzie też przydatny w sytuacji, gdy skóra otrzyma za dużą dawkę promieniowania UV. Stosowanie maści cynkowej jest polecane, gdy na skórze pojawią się objawy oparzeń słonecznych takie jak zaczerwienienie, świąd i podrażnienie. Maść cynkowa na oparzenia słoneczne przyniesie ukojenie i złagodzi pojawiający się niewielki stan zapalny.

6. Maść cynkowa na egzemę

Egzema jest stanem zapalnym skóry zwykle o podłożu alergicznym objawiającym się m.in. zaczerwienieniem, obrzękiem i świądem, a także drobnymi grudkami i pęcherzykami wypełnionymi płynem surowiczym. Przeciwświądowe właściwości maści cynkowej złagodzą uciążliwe swędzenie, przynosząc ulgę, a osuszające przyspieszą gojenie się pęcherzyków. Dodatkowo maść z cynkiem działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

7. Maść cynkowa na łuszczycę

Maść z cynkiem sprawdzi się nie tylko w łagodzeniu objawów egzemy, ale i innych dermatoz, w tym łuszczycy. Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, w przebiegu której na skórze pojawiają się zmiany związane z nadmiernym rogowaceniem naskórka i z zaburzonym procesem jego regeneracji. Preparat jest pomocny ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Maść cynkowa lub pasta cynkowa z kwasem salicylowym to produkty polecane również w przypadku łuszczycy paznokci.

8. Maść cynkowa na zajady

Dzięki działaniu osuszającemu, ściągającemu, antyseptycznemu i przeciwzapalnemu maść z cynkiem można aplikować na zajady, czyli na stan zapalny rozwijający się w kącikach ust. Ponadto przyspiesza ona gojenie się pękających kącików ust.

9. Maść cynkowa na liszaje

Liszaj płaski objawia się typowymi zmianami skórnymi, którym towarzyszy silny świąd. Maść cynkowa pomoże zmniejszyć swędzenie, złagodzi stan zapalny i przyspieszy gojenie. Trzeba jednak pamiętać, że należy ją traktować tylko jako środek pomocniczy – w leczeniu tej choroby trzeba stosować leki zlecone przez lekarza.

10. Maść cynkowa na podrażnienia wywołane kontaktem z roślinami

Maść z cynkiem łagodzi podrażnienia i działa przeciwświądowo, warto ją aplikować na miejsca, gdzie wystąpiło podrażnienie po kontakcie z niektórymi roślinami. W przypadku, gdy pojawią się pęcherzyki, preparat dodatkowo przyspieszy ich osuszanie.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej?

Maść cynkowa jest produktem bezpiecznym, który można stosować nawet u niemowląt. Warto jednak wiedzieć, że w kilku przypadkach nie powinno się jej używać. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest uczulenie na tlenek cynku i na inne składniki znajdujące się w preparacie. Nie można jej też nakładać na otwarte i sączące się rany, na silnie uszkodzoną skórę oraz w przypadku ostrych stanów zapalnych. Nie jest wskazane stosowanie maści cynkowej na okolice oczu.

Więcej przeciwwskazań do stosowania wymienia się w przypadku pasty cynkowej. Bardzo często zawiera ona kwas salicylowy, a nie jest to składnik polecany do aplikowania na skórze niemowląt i dzieci do 2. roku życia. Możliwość stosowania pasty cynkowej u dzieci poniżej 12. roku życia należy skonsultować z lekarzem. Czy można używać produktów z tlenkiem cynku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią? Stan ten nie jest przeciwwskazaniem, jednak zaleca się najpierw omówić to ze swoim lekarzem.

I jak tu nie lubić maści cynkowej? Jest tania (kosztuje kilka złotych), bezpieczna oraz skutecznie i szybko radzi sobie z wieloma problemami skórnymi, a to dzięki temu, że działa wysuszająco, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Maść cynkowa to produkt ratunkowy w przypadku m.in. trądziku, opryszczki, odparzeń i drobnych skaleczeń. W dodatku stosowana zgodnie z zaleceniami, czyli z umiarem, nie powoduje żadnych działań niepożądanych!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane produkty

pixel