Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Maść ichtiolowa. Jak stosować? Na co pomaga?

22.03.2023
Porady farmaceuty

O takich produktach jak maść ichtiolowa często mówi się, że to hit z apteki za kilka złotych. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady, gdyż faktycznie maść ichtiolowa jest tania i ma szeroki zakres zastosowań. Sprawdzi się przy poważniejszych dolegliwościach jak zastrzał lub czyraki, a także jako środek na pryszcze i kaszaki. Czym właściwie jest maść ichtiolowa i jak ją stosować?

Spis treści:

maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa – co to?

Maść ichtiolowa to lek do miejscowego stosowania na skórę, dostępny bez recepty w każdej aptece za kilka złotych. Substancją czynną produktu leczniczego jest ichtiol (ichtammol, amonowy sulfobituminian) w stężeniu 10% (kiedyś w produktach farmaceutycznych stosowano ichtiol pochodzący z sulfonowanego destylatu łupków bitumicznych, obecnie częściej wykorzystuje się ichtiol syntetyczny). Dodatkowo w składzie preparatu znajdują się takie substancje pomocnicze jak lanolina i wazelina żółta. Lek ma postać maści o ciemnobrunatnej barwie i niezbyt przyjemnym zapachu (przypominającym zapach rozgrzanego asfaltu lub smoły) zwykle zamkniętej w niewielkiej aluminiowej tubce. Jej wadą, oprócz brzydkiego zapachu, jest to, że silnie barwi, więc ciężko ją zmyć ze skóry, a także sprać plamy po niej z ubrań i pościeli.

Jak działa maść ichtiolowa? Wykazuje działanie ściągające i przeciwbakteryjne, a także słabo odkażające, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz miejscowo rozgrzewające. Maść ichtiolowa jest wskazana do stosowania przy różnych problemach skórnych. Przede wszystkim stosowana jest jako środek bakteriostatyczny i ułatwiający odchodzenie ropy w leczeniu czyraczności, ropnych wyprysków podskórnych i trądziku. Wspomagająco sprawdzi się również w przebiegu zakażenia okołomieszkowego spowodowanego przez gronkowce, łojotokowego zapalenia skóry, owrzodzeń, odmrożeń, łuszczycy oraz zastrzałów.

Jak stosować maść ichtiolową?

Maść ichtiolowa to produkt leczniczy wyłącznie do stosowania zewnętrznego, aplikuje się go cienką warstwą na miejsca zmienione chorobowo na czystej, suchej skórze. Zwykle zaleca się stosować maść ichtiolową 1-2 razy dziennie. Miejsce aplikacji można zakleić plastrem, co przyspieszy jej działanie oraz uchroni pościel i ubrania przed zabrudzeniem. Zawsze po nałożeniu leku na skórę należy dokładnie umyć ręce, trzeba również uważać, aby preparat nie dostał się do oczu! Nie należy go też stosować na uszkodzoną skórę i otwarte rany. Przeciwwskazaniem jest ponadto nadwrażliwość na ichtiol lub substancje pomocnicze.

Jak w przypadku każdego leku, tak i podczas stosowania maści ichtiolowej mogą pojawić się pewne skutki uboczne. W sytuacji, gdy wystąpią objawy podrażnienia skóry lub miejscowej reakcji alergicznej należy zaprzestać stosowania leku. Ważne jest również to, aby najpierw skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku u dzieci poniżej 12. roku życia oraz u kobiet w ciąży i u matek karmiących piersią.

Maść ichtiolowa na pryszcze i trądzik

Maść ichtiolowa na pryszcze to prawdziwy killer! Najlepiej sprawdza się w przypadku podskórnych, bolących gul bez wykształconego białego czubka. Jak działa maść ichtiolowa na trądzik? Wystarczy posmarować pryszcza maścią, najlepiej zrobić to na noc i przylepić plasterek. Maść ichtiolowa umożliwia szybsze odchodzenie ropy, co za tym idzie, już po kilku godzinach wyciąga treść ropną, dzięki czemu rano na zmianie pojawia się ujście ropy, a czasem samoistnie wycieka ona i wsiąka w plaster. Zmiana szybko się goi i nie pozostawia śladów.

Maść ichtiolowa na czyraki (ropnie)

Czyraki to bolesne zmiany ropne w postaci twardego, czerwono-fioletowego guzka z czopem ropnym i rosnącym w środku włosem. Tworzące się na skórze ropnie fachowo określane są jako bakteryjne zapalenie mieszka włosowego i najczęściej wywołuje je gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Zwykle czyraki występują na twarzy i karku, a także na klatce piersiowej, w przewodzie słuchowym zewnętrznym, pod pachami i na pośladkach. Jak działa maść ichtiolowa na ropnie? Warto przypomnieć, że czyraki samoistnie pękają i się oczyszczają (pod żadnym pozorem nie należy jednak ich wyciskać, nakłuwać i przecinać!). Można ten proces w bezpieczny sposób przyspieszyć i pomaga w tym właśnie maść ichtiolowa. Lek zastosowany we wczesnej fazie tworzenia się czyraka wspomaga uformowanie się ropnego czopu oraz przyspiesza wydostanie się ropy na zewnątrz. Po pęknięciu i opróżnieniu się czyraka należy miejsce zmienione chorobowo zdezynfekować i założyć na nie jałowy opatrunek.

Maść ichtiolowa na kaszaki

Kaszakiem nazywa się torbiel tworzącą się w okolicy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Zwykle zmiany pojawiają się na twarzy, szyi i tułowi. Podskórny kaszak (wypukłość na skórze w kolorze cielistym, najczęściej o średnicy do kilkunastu milimetrów) jest objawem zaczopowania ujścia mieszka włosowego, w wyniku czego gromadzi się w tym miejscu łój i złuszczony naskórek. Ponadto na guzku można zaobserwować czarny punkcik, czyli zapchany mieszek włosowy. Zwykle kaszaki nie stanowią żadnego zagrożenia, chociaż w sytuacji, gdy są bardzo duże i po usunięciu nawracają, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badania histopatologicznego. Wyróżnia się kaszaki prawdziwe o podłożu genetycznym oraz rzekome związane z niewłaściwą higieną. Jak działa maść ichtiolowa na kaszaki? Ze względu na swoje unikalne właściwości ichtiol ułatwia pozbycie się ropy, a tym samym wspomaga usuwanie kaszaków.

Maść ichtiolowa na zastrzał

Zastrzał występuje na powierzchni dłoniowej palców ręki (najczęściej w okolicy opuszków palców), znacznie rzadziej zastrzał pojawia się na palcach stóp. Jest to ropne zapalenie skóry lub tkanki podskórnej o podłożu bakteryjnym. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest miejscowy obrzęk i zaczerwienienie oraz pulsujący, silny ból. Zastrzał jest zazwyczaj konsekwencją przebytego niewielkiego urazu lub zranienia (np. podczas obcinania paznokci i obgryzania skórek lub w trakcie pracy w ogrodzie bez rękawiczek), po którym doszło do zakażenia bakteryjnego, m.in. gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) lub paciorkowcem (Streptococcus pyogenes).

Jak działa maść ichtiolowa na zastrzały? Wystarczy zaaplikować lek na rozwijającą się zmianę i założyć opatrunek. Maść ichtiolowa wyciąga ropę i hamuje rozwój bakterii. Przy zastrzałach o łagodnym przebiegu takie postępowanie jest wystarczające. Niestety zdarza się, że zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, ścięgna, stawy i kości, a to wymaga specjalistycznego leczenia obejmującego antybiotykoterapię oraz zabiegi chirurgiczne.

Tania i skuteczna – oto maść ichtiolowa! Jest to lek do miejscowego stosowania na skórze, który działa ściągająco i przeciwbakteryjnie. Maść ichtiolowa na czyraki to najlepszy sposób, aby pozbyć się tych bolesnych ropnych gul. Ponadto świetnie radzi sobie z podskórnymi pryszczami, kaszakami i zastrzałami. Osoby, które mają skłonność do powstawania tego typu zmian, powinny jak najszybciej zaopatrzyć swoją domową apteczkę w tę maść.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
MAŚĆ Ichtiolowa 10% 20g

MAŚĆ Ichtiolowa 10% 20g

4,80 zł
MAŚĆ ICHTIOLOWA 20g

MAŚĆ ICHTIOLOWA 20g

5,83 zł
Maść ichtiolowa 20g

Maść ichtiolowa 20g

5,59 zł
pixel