Maść nagietkowa – 10 sprawdzonych zastosowań!
29.10.2023Nagietek lekarski to roślina o żółtych i pomarańczowych kwiatach. Jego piękno zewnętrzne nijak ma się jednak do jego piękna wewnętrznego. Nagietek kryje w sobie całe bogactwo substancji i związków aktywnych. Kwiaty nagietka z powodzeniem wykorzystuje się w kosmetyce, farmaceutyce i ziołolecznictwie. Od lat jednym z największych hitów aptecznych jest maść nagietkowa. Jak działa i kiedy warto ją stosować?
Spis treści:
- Maść nagietkowa – czym się charakteryzuje i jakie wykazuje właściwości?
- Maść nagietkowa na oparzenia
- Maść nagietkowa na odmrożenia
- Maść nagietkowa na drobne rany
- Maść nagietkowa na suche i pękające usta
- Maść nagietkowa na suchą skórę stóp i dłoni
- Maść nagietkowa na trądzik
- Maść nagietkowa na hemoroidy
- Maść nagietkowa na blizny
- Maść nagietkowa na rozstępy
- Maść nagietkowa na żylaki
Maść nagietkowa – czym się charakteryzuje i jakie wykazuje właściwości?
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych. Jest przepiękny, ma żółte i pomarańczowe kwiaty, więc bardzo chętnie uprawiany jest jako roślina ozdobna w przydomowych ogródkach. Jednak to w ziołolecznictwie, przemyśle farmaceutycznym i kosmetyce jest prawdziwym królem cenionym ze względu na swoje liczne dobroczynne właściwości. Często stosowany jest w postaci naparów polecanych w przypadku nieżytu żołądka i jelit, wrzodów, stanów zapalnych wątroby i dróg żółciowych oraz bolesnych miesiączek. Nagietek lekarski jest też surowcem wykorzystywanym do wyrobu kosmetyków np. do przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry, a przede wszystkim do wyrobu maści nagietkowej.
Co takiego niezwykłego kryje w sobie nagietek? Jest on bogatym źródłem saponin triterpenowych (m.in. kalendulozydu), które działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Zawiera także triterpenowe alkohole i ich estry, które zapewniają działanie przeciwzapalne i ściągające. Ponadto dzięki flawonoidom (m.in. kwercetynie i rutynie) nagietek działa antyoksydacyjnie, czyli neutralizuje aktywność wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia się skóry. Karotenoidy (ksantofil i likopen) nadają kwiatom intensywną żółto-pomarańczowo barwę oraz działają przeciwoksydacyjnie, podobnie jak flawonoidy. Nagietek lekarski zawiera również olejki eteryczne, pochodne kwasu oleanolowego, sterole, kumarynę, polisacharydy, śluzy, związki siarki, sole mineralne i witaminę C.
Maść nagietkowa to preparat o prostym składzie i szerokim spektrum zastosowania przeznaczony do użytku zewnętrznego – miejscowo na skórę twarzy i ciała. Oprócz wyciągu z nagietka lekarskiego w składzie zwykle można znaleźć wazelinę lub lanolinę. Liczne zastosowania maści nagietkowej wynikają z tego, że wykazuje ona wielokierunkowe działanie i sprawdza się w przypadku wielu problemów skórnych. Działa łagodząco na wszelkie stany zapalne i podrażnienia, działa bakteriobójczo, przeciwwirusowo, grzybobójczo, przeciwobrzękowo i ściągająco, ponadto przyspiesza gojenie się drobnych ran, regeneruje uszkodzone tkanki, działa nawilżająco, antyoksydacyjnie, przeciwzmarszczkowo oraz zmniejsza przebarwienia. Zaleca się ją stosować zawsze w sytuacjach, gdy skóra swędzi, piecze i boli!
Mimo że maść nagietkowa jest uniwersalnym środkiem o wysokim profilu bezpieczeństwa, nie każdy może jej używać. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na nagietka lekarskiego i inne rośliny z rodziny astrowatych oraz nadwrażliwość na poszczególne składniki pomocnicze zawarte w maści. Bez konsultacji z lekarzem nie powinny jej stosować kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią, przede wszystkim nie jest wskazane aplikowanie maści nagietkowej na zmienione zapalnie brodawki sutkowe u kobiet karmiących piersią. Nie wolno też stosować jej na mocno uszkodzoną skórę i otwarte rany. Warto również pamiętać, że maść nagietkowa może wywołać działania niepożądane, zwykle są to odczyny alergiczne. Osoby ze skłonnością do alergii powinny więc zachować ostrożność.
Gdzie można kupić maść nagietkową? Leki z wyciągiem z nagietka dostaniemy w każdej aptece bez recepty. Ich koszt jest niewielki – kilka, maksymalnie kilkanaście złotych w zależności od marki i pojemności. Najchętniej wybieranymi są takie produkty jak np. Maść nagietkowa Ziaja, Maść nagietkowa Elissa, Maść nagietkowa Farmina, Nagietex maść nagietkowa. Preparaty te są wskazane w leczeniu m.in. pęknięć, podrażnień, otarć, stanów zapalnych skóry, odparzeń, oparzeń, odmrożeń, wyprysków. Należy pamiętać, że maść nagietkowa jest lekiem, a to oznacza, że przed użyciem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania!
Maść nagietkowa na oparzenia
Łagodne podrażnienia powstałe w wyniku oparzeń pierwszego stopnia (również oparzeń słonecznych) są wskazaniem do zastosowania maści nagietkowej. Działa ona kojąco i regenerująco, równocześnie przeciwdziała powstawaniu blizn. Niewielką ilość preparatu zaleca się stosować na lekko zagojone oparzenia.
Maść nagietkowa na odmrożenia
Nie tylko oparzenia można koić za pomocą maści nagietkowej. Będzie ona pomocna także w przypadku powierzchownych odmrożeń, skutecznie przyspieszając proces gojenia uszkodzonych tkanek.
Maść nagietkowa na drobne rany
Maść nagietkowa jest polecana w przypadku niewielkich otarć, zadrapań, zranień i skaleczeń skóry oraz ukąszeń owadów. Zmniejsza stan zapalny, działa odkażająco, przyspiesza gojenie ran i uszkodzeń naskórka oraz wspiera regenerację skóry. Preparat nadaje się do stosowania przy niewielkich urazach, krwiakach i stłuczeniach – przynosi ulgę i redukuje obrzęki, a ponadto przy powierzchownych podrażnieniach, odparzeniach i odleżynach oraz niewielkich owrzodzeniach.
Maść nagietkowa na suche i pękające usta
Nagietek lekarski pomoże poprawić stan skóry ust. Jest szczególnie rekomendowany, gdy usta są przesuszone, spierzchnięte i popękane. Szybko poprawia poziom ich nawilżenia, działa zmiękczająco i wspiera utrzymanie prawidłowej bariery hydrolipidowej.
Maść nagietkowa na suchą skórę stóp i dłoni
Maść nagietkowa ma gęstą, tłustą konsystencję oraz silnie nawilżające i regenerujące właściwości, co czyni ją idealnym produktem do walki z suchością i szorstkością skóry. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry dłoni i stóp. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując ją 2-3 razy dziennie.
Maść nagietkowa na trądzik
Maść nagietkowa polecana jest do zwalczania zmian trądzikowych i nieestetycznych wyprysków. Skutecznie zmniejsza stan zapalny i wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Dodatkowo wspiera gojenie się ran. Nagietek lekarski sprawdzi się również jako środek rozjaśniający przebarwienia potrądzikowe. Można go stosować na łagodne zmiany skórne i różnego rodzaju wysypki.
Maść nagietkowa na hemoroidy
Hemoroidy to wstydliwa dolegliwość, z którą zmaga się coraz więcej osób. Maść nagietkowa polecana jest do stosowania miejscowego na hemoroidy zewnętrzne. Pomaga zmniejszać krwawienie i stan zapalny, łagodzi podrażnienia, ograniczając dyskomfort.
Maść nagietkowa na blizny
Stosowana na zagojone rany maść nagietkowa przyspiesza proces zabliźniania się zranionej skóry. Dzięki temu, że działa pobudzająco na produkcję kolagenu, pomaga zmniejszać widoczność starszych blizn. Ponadto działa m.in. nawilżająco, zmiękczająco i regenerująco, poprawiając kondycję skóry.
Maść nagietkowa na rozstępy
Nagietek lekarski zapobiega rozstępom, a także pomaga je redukować. Każda kobieta będzie zadowolona z takiego zastosowania maści nagietkowej! Podobnie jak w przypadku blizn również w walce z rozstępami kluczowe jest nawilżające, regenerujące, wygładzające i uelastyczniające działanie preparatu.
Maść nagietkowa na żylaki
Jeśli chodzi o zastosowania maści nagietkowej, to jednym z podstawowych jest używanie jej na żylaki i popękane naczynka. Zawarte w maści flawonoidy korzystnie wpływają bowiem na krążenie krwi, ponadto preparat działa przeciwzapalnie i obkurczająco. Polecany jest on przy łagodnych zmianach żylakowych, a także profilaktycznie u osób, które mają skłonność do odczuwania ciężkości nóg i tworzenia się pajączków.
Zastosowania maści nagietkowej są bardzo różnorodne, dlatego w każdej domowej apteczce powinno się znaleźć opakowanie tego fantastycznego produktu. Maść nagietkowa działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia, regeneruje i przyspiesza proces gojenia się skóry. Z powodzeniem można aplikować ją na zmiany trądzikowe, otarcia, oparzenia i hemoroidy!