Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Mezoterapia igłowa – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zabiegu?

11.12.2022

Jesień i zima to najlepszy czas na korzystanie z wszelkiego rodzaju zabiegów na twarz. Wśród bogatej oferty gabinetów kosmetycznych i gabinetów medycyny estetycznej prym wiedzie od lat mezoterapia igłowa. Głównym celem mezoterapii jest znacząca poprawa kondycji skóry poprzez wprowadzanie w jej głąb różnych substancji, przede wszystkim kwasu hialuronowego lub osocza bogatopłytkowego. Jakie efekty daje mezoterapia igłowa? Kto nie powinien wykonywać tego zabiegu?

Mezoterapia igłowa 

Choć mezoterapia igłowa kojarzy się głównie z zabiegiem wykonywanym na twarz w celu poprawy kondycji i odmłodzenia skóry, tak naprawdę ma ona zdecydowanie większe spektrum zastosowania niż w dermatologii i medycynie estetycznej. Przede wszystkim zabieg można wykonywać nie tylko na twarz, szyję i dekolt, ale i na całe ciało – doskonale sprawdza się w przypadku skóry z rozstępami i cellulitem. Mało tego, można wykorzystywać go w leczeniu i profilaktyce łysienia, a nawet w leczeniu dolegliwości bólowych, chorób neurologicznych i otyłości. Oprócz mezoterapii igłowej robi się również mezoterapię mikroigłową, bezigłową i laserową. 

Na czym polega mezoterapia igłowa? 

Mezoterapia igłowa trwa około 30-60 minut i polega na podawaniu różnych substancji leczniczych, regeneracyjnych i odżywczych drogą mikroiniekcji podskórnych. O tym, jakie składniki aktywne będą użyte i jaką dokładnie metodą, decyduje lekarz. Zależy to między innymi od tego, w jakim celu procedura jest wykonywana i jakie efekty są oczekiwane. Dlatego też zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską ze szczegółowym wywiadem. Mezoterapię igłową wykonuje się jednorazowymi strzykawkami z bardzo cienką, precyzyjną igłą, specjalnym pistoletem do iniekcji z funkcją automatycznego regulowania głębokości wkłucia i dozowania substancji lub też multiiniektorami do jednoczesnego wprowadzania substancji w kilku miejscach. Jakie substancje wprowadza się w skórę podczas mezoterapii? Najczęściej wstrzykuje się osocze bogatopłytkowe lub koktajle witaminowe, kwas hialuronowy, kompleks aminokwasowy, mikroelementy i peptydy biomimetyczne. 

Coraz popularniejsza staje się też mezoterapia mikroigłowa, którą wykonuje się za pomocą urządzenia Dermapen. Metoda ta wykorzystuje zjawisko frakcjonowania mikroigłowego. Na głowicy urządzenia znajdują się igły o niewielkiej średnicy, które pulsacyjnie nakłuwają skórę z bardzo dużą częstotliwością, co powoduje mikrouszkodzenia. Dla skóry jest to sygnał do uruchomienia mechanizmów naprawczych i regeneracyjnych. Rozpoczyna się proces wytwarzania nowego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, inaczej mówiąc, skóra jest mobilizowana do naturalnej odnowy. Ponadto przez powstałe podczas zabiegu mikrokanaliki głębiej przenikają składniki aktywne. 

Mezoterapia igłowa jest metodą mało inwazyjną, obarczoną minimalnym ryzykiem powikłań. Zasadniczo jest to zabieg bezbolesny (odczuwany jest niewielki dyskomfort), choć u osób wrażliwych na ból, stosuje się specjalny krem znieczulający. Nakłucia nie są zbyt głębokie (zwykle około 0,25-4mm w zależności od miejsca iniekcji i problemu, z którym mezoterapia ma walczyć), jednak już samo ominięcie bariery naskórkowej skutkuje tym, że wprowadzane w ten sposób składniki docierają głębiej niż składniki dostarczane w kosmetykach, dlatego mogą działać skuteczniej, zapewniając zdecydowanie lepsze efekty. 

Jak wygląda skóra bezpośrednio po mezoterapii igłowej? Skóra, co oczywiste, jest zaczerwieniona i lekko opuchnięta, ponadto w niektórych przypadkach mogą pojawiać się niewielkie krwiaki i siniaki. Zaczerwienienie i opuchlizna najczęściej znikają na drugi dzień, siniaki w ciągu kilku dni. Ze względu na fakt, że podczas zabiegu naruszana jest ciągłość skóry, mezoterapię powinien wykonywać doświadczony lekarz, ponadto po zabiegu należy przestrzegać jego zaleceń w kwestii higieny i pielęgnacji skóry. Ponadto po mezoterapii igłowej zaleca się stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną, trzeba także na pewien czas zrezygnować z basenu, sauny i solarium. 

Należy również dodać, że mezoterapia igłowa nie da długotrwałych rezultatów, jeśli zostanie wykonana jednorazowo. Oczywiście różnica w poprawie wyglądu skóry będzie wyraźna już po pierwszym zabiegu, jednak dla spektakularnych i długotrwałych efektów wskazane jest wykonywanie serii kilku zabiegów, zazwyczaj są to cztery zabiegi w 1-2 tygodniowych odstępach, a następnie raz na pół roku zabieg przypominający. 

Efekty po mezoterapii igłowej 

Mówi się, że mezoterapia igłowa to najlepszy sposób na poprawę wyglądu i kondycji skóry, co dokładnie to znaczy? Trzeba zacząć od tego, że zabieg działa dwustopniowo – efekty przynosi już samo nakłuwanie skóry, a do tego unikalne działanie zapewniają użyte preparaty z substancjami aktywnymi. Najważniejszym rezultatem mezoterapii igłowej jest pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny. Przyczynia się to do spłycenia zmarszczek oraz przywrócenia skórze gęstości, jędrności i elastyczności, a także zwiększa jej napięcie. 

Co więcej, mezoterapia igłowa pobudza metabolizm komórek i mikrokrążenie w tkance podskórnej, dzięki czemu skóra jest bardziej odżywiona, nawilżona, zregenerowana i zrewitalizowana. Po zabiegu zaobserwować można również rozjaśnienie skóry oraz mniejszą ilość przebarwień i blizn potrądzikowych. To wszystko sprawia, że skóra wygląda młodziej i zdrowiej. 

Dla kogo mezoterapia igłowa? 

W medycznie estetycznej mezoterapia igłowa jest rekomendowanym zabiegiem w przypadku zwiotczenia skóry, utraty jędrności, zmarszczek, a także w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Będzie pomocna przy takich defektach kosmetycznych jak obręcze na szyi i dekolcie oraz przebarwienia (np. posłoneczne) i nadprodukcja sebum. Często polecana jest do poprawy wyglądu ziemistej, nadmiernie przesuszonej cery (zwiększa jej nawilżenie i poprawia koloryt), a także do poprawy kondycji skóry wokół oczu (niweluje cienie i worki pod oczami oraz wiotkość skóry dolnych powiek). 

Mezoterapia igłowa skóry głowy jest wskazana w przypadku nadmiernego wypadania włosów, a także w leczeniu łysienia androgenowego (przyczynia się do zahamowania wypadania włosów, ich wzmocnienia i stymulacji wzrostu). Z tego zabiegu mogą również skorzystać osoby zmagające się z cellulitem i rozstępami na udach, pośladkach i brzuchu, ze zwiotczałą skórą na wewnętrznej stronie ramion oraz z bliznami różnego rodzaju (np. potrądzikowymi i pourazowymi). 

Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej 

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem mało inwazyjnym, jednak nie każdy może z niego skorzystać. Na pewno przeciwwskazaniem jest ciąża oraz okres karmienia piersią, aktywne stany zapalne skóry, niewyrównana cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby autoimmunologiczne i choroby nowotworowe. Z mezoterapii igłowej muszą zrezygnować również osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi, osoby ze skórą naczyniową i skłonnością do występowania zwłóknień i bliznowców oraz osoby z alergią na składniki podawanych preparatów. 

Osoby, które nie są zadowolone z efektów, jakie uzyskują dzięki codziennej pielęgnacji, zdecydowanie powinny postawić na mezoterapię igłową. Jest to mało inwazyjny zabieg, który daje natychmiastowe rezultaty. Skóra jest napięta, ujędrniona, rozjaśniona, a kontur twarzy poprawiny. Niestety zabieg nie należy do najtańszych, w dodatku dla długotrwałego efektu konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane produkty

pixel