Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Miłorząb japoński nie tylko na pamięć

06.11.2016
Leczenie naturalne

Twoja pamięć czasem szwankuje? Wracając z zakupów, przypominasz sobie, że nie kupiłaś kilku niezbędnych rzeczy? Zadaj sobie pytanie, co wiesz o ginkgo biloba? Pewnie powtarzasz obiegową opinię ?miłorząb japoński na pamięć?? I słusznie, jednak wyciągi z tej rośliny mają znacznie szersze spektrum działania i mogą zawstydzić niejedną syntetyczną substancję leczniczą. Dowiedz się, dlaczego ginkgo biloba to Twój sprzymierzeniec w walce o zdrowy organizm! 

Miłorząb japoński? z Chin? 

Miłorząb japoński, dwuklapowy, dwudzielny oraz ginkgo biloba ? pod tymi nazwami kryje się obfitująca w substancje czynne roślina, od wieków wykorzystywana w medycynie. Jedna z nazw jest bardzo podchwytliwa, ponieważ sugeruje, że miłorząb pochodzi z Japonii. Nic bardziej mylnego! Ginkgo biloba to gatunek endemiczny, zasiedlający pierwotnie południowo-wschodnie obszary Chin, w których nazywany jest ?srebrnym owocem?. Wiesz, co znaczy nazwa ginkgo biloba? Pierwszy jej człon to japoński odpowiednik ?srebrnego owocu?, a drugi to łaciński przymiotnik oznaczający ?dwuklapowy?. Co jeszcze warto wiedzieć o miłorzębie japońskim? Należy do niewielkiego grona przedstawicieli nagonasiennych, które mają liście, a nie igły. W dodatku powiedzieć, że miłorząb dwuklapowy jest drzewem starym, to jakby nic nie powiedzieć. Ta roślina pojawiła się jeszcze przed dinozaurami we wczesnym triasie, znacznie wcześniej niż nastąpił ?złoty wiek? wielkich gadów, a w jurze opanowała ówczesną florę!

Miłorząb: flawonoidy w akcji 

Flawonoidy ? to podstawowa klasa związków o właściwościach przeciwutleniających, które występują w miłorzębie japońskim. Do najważniejszych z nich należą: glikozydy kwercetyny, kemferolu i izoramnetyny. Substancje te likwidują wolne rodniki, które odpowiadają za uszkodzenia struktur komórkowych oraz przyspieszenie procesów starzenia. Antyoksydanty hamują również proces peroksydacji lipidów. Flawonoidy mają także właściwości cytoprotekcyjne oraz przeciwzapalne. Według niektórych badaczy istnieją przesłanki, by przypuszczać, że ginkgo biloba może działać przeciwnowotworowo. Miłorząb: laktony terpenowe 

Ginkgolidy i bilobalidy, określane wspólnym mianem laktonów terpenowych, odpowiadają za korzystny wpływ miłorzębu na parametry krwi. Szczególnie cenną substancją jest ginkgolid B, zapobiegający nadmiernej agregacji płytek krwi, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu zakrzepów. Miłorząb dwuklapowy obniża lepkość krwi, co znacząco poprawia jej przepływ przez różne narządy. Nie można zapomnieć, że działanie laktonów terpenowych nie ogranicza się do usprawnienia pracy układu krążenia! Substancje te wykazują również działanie ochronne względem komórek mózgu oraz właściwości przeciwzapalne. 

Miłorząb japoński na pamięć 

Tej długowiecznej roślinie od setek lat przypisuje się działanie stymulujące pamięć. Dziś mamy już pewność, że tak dzieje się naprawdę. Naukowcy wyróżnili kilka mechanizmów, dzięki którym ginkgo biloba pobudza procesy umysłowe. Do najważniejszych z nich należy wpływ na metabolizm mózgu, w wyniku którego do neuronów dociera więcej życiodajnego tlenu oraz glukozy, która zwiększa zapas energetyczny komórek. Konsekwencją usprawnionego krążenia mózgowego jest poprawienie sprawności umysłowej, a w szczególności zwiększenie wydolności pamięci oraz podniesienie poziomu koncentracji. Co więcej, wyciągi z tej rośliny chronią komórki układu nerwowego i mózgowe naczynia krwionośne przed wolnymi rodnikami. Miłorząb japoński z pomocą laktonów terpenowych strzeże komórek nerwowych, przeciwdziałając uszkodzeniom osłonek mielinowych. Według badań korzystne działanie miłorzębu sięga nawet dalej ? ginkgo biloba może przywrócić neuronom zdolność odbierania i wysyłania sygnału. Właściwości ochronne miłorzębu polegają także na chronieniu komórek przed neurotoksycznym działaniem glutaminianów oraz przed uszkodzeniami w czasie krótkotrwałego niedotlenienia mózgu. Ponadto stosowanie wyciągów z tej rośliny stymuluje aktywność fal alfa we wszystkich rejonach mózgu. Fale te są typowe dla stanu odprężenia i wykorzystywane są w procesach uczenia się! 

Miłorząb ? pamięć to nie wszystko! 

Ginkgo biloba to roślina często niedoceniana, a jej pozytywny wpływ na organizm ogranicza się do tego, że stymuluje procesy pamięciowe. Nic bardziej mylnego! Miłorząb dwuklapowy pomaga złagodzić uporczywe szumy w uszach oraz zawroty głowy. Uszczelnia naczynia włosowate oraz wspomaga krążenie obwodowe, dzięki czemu także inne niż mózg części ciała są dotlenione i odżywione. Wyciągi z tego drzewa wspierają metabolizm tkankowy i hamują zmiany morfologiczne związane ze starzeniem się mitochondriów. Warto także pamiętać, że miłorząb japoński przydatny jest w łagodzeniu artretyzmu, wrzodów, objawów menopauzy, a nawet dysfunkcji erekcji. Może również obniżać ryzyko wystąpienia udarów. Wyciągi z miłorzębu wspaniale sprawdzają się w pielęgnacji skóry naczynkowej oraz w walce z cellulitem! Ze względu na hamowanie aktywności niektórych enzymów, głównie kolagenozy i hialuronidazy, spowalniają starzenie się skóry. Wciąż w fazie badań in vitro jest jeszcze jedna ich cecha ? zdolność do blokowania apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórki.

Miłorząb japoński w herbatach, sokach i nalewkach 

Miłorząb japoński to doskonała baza pod różne preparaty. W aptekach stacjonarnych i internetowych można znaleźć bogatą ofertę kapsułek wspomagających koncentrację i pamięć. Aby nie być gołosłownym, można wymienić choćby Ginkofar Forte firmy Biofarm, Miłorząb japoński firmy Solgar, Bilofar Max czy złożony suplement diety Polotropin. Na aptecznych półkach znajdują się także płynne wyciągi z tej rośliny ? Miłorząb japoński sok czy nalewka Tinctura Ginkgo bilobae. Jeśli poszukujesz czegoś na cholesterol, na uwagę zasługuje preparat ziołowy Lipobon. Warto także zainwestować w kosmetyki i maści z dodatkiem ginkgo biloba, np. Redblocker krem do skóry naczynkowej na noc, Be Organic masło naturalne do ciała, maska z naturalnego jedwabiu Orientana czy klasyczna już Maść końska, np. marki Herbamedicus. Jeśli zaś jesteś miłośnikiem gorących, ziołowych naparów, postaw na produkty wysokiej jakości takie jak: Miłorząb japoński herbata ziołowa Aura Herbals lub Herbatka fix z miłorzębem z Herbapolu. 

Miłorząb nie bez wad 

Wydaje się, że miłorząb to roślina idealna, w końcu nie bez kozery przetrwała w niemal niezmienionej formie przez miliony lat. Jednak oprócz wszystkich korzystnych dla zdrowia substancji znajdują się w niej także składniki o działaniu alergizującym, mutagennym i neurotoksycznym, czyli kwasy ginkgolowe. Ich zawartość w preparatach nie może przekraczać 0,0005%. Ze względu na obecność kwasów miłorzębu powinny unikać m.in. kobiety w ciąży. Najlepiej, jeśli decyzję o przyjmowaniu preparatów z miłorzębem skonsultujesz z lekarzem, w ten sposób upewnisz się, czy ginkgo biloba jest dla Ciebie! 

Nie da się ukryć, że miłorząb japoński jest niezwykłym surowcem leczniczym, pomocnym w terapii wielu schorzeń. Medycyna chińska korzysta z tego dobrodziejstwa natury już od stuleci, a dziś Ty masz szansę wzbogacić swoją dietę w różne preparaty z ginkgo biloba. Pamiętaj jednak, że dopiero ich długotrwałe stosowanie pozwala osiągnąć rezultaty, które zaprocentują w przyszłości!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
GINKOFAR Forte x 60 tabletek

GINKOFAR Forte x 60 tabletek

45,49 zł
Ginkofar Extra x 60 tabletek

Ginkofar Extra x 60 tabletek

85,91 zł
Ginkofar Intense x 30 tabletek

Ginkofar Intense x 30 tabletek

31,18 zł
LIPOBON KAPS.*60

LIPOBON KAPS.*60

49,79 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel