Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Myć zęby przed, czy po śniadaniu?

29.09.2021
Porady farmaceuty
Myć zęby przed, czy po śniadaniu?

Dobra pasta do zębów, wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz utrzymanie dyscypliny higienicznej tj. regularne szczotkowanie, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie, pozwala na uniknięcie poważnych problemów stomatologicznych. Czy zdarza się Wam rozstrzygać dylemat: myć zęby przed, czy po śniadaniu? Ta wiedza może okazać się bezcenna, a my spróbujemy Wam wyjaśnić, dlaczego kolejność ma znaczenie!

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Dlaczego na rynku mamy aż tak dużo różnych rodzajów szczoteczek do zębów? Przypominasz sobie sytuacje, kiedy pozornie prosty wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, przysporzył Ci nie lada kłopotu?

Szczoteczki do zębów dzielimy ze względu na: wiek użytkownika, stopień twardości włosia, ułożenia włókien, a także elastyczność główki szczoteczki. Można oczywiście rozszerzyć ten wybór o wiele innych „bajerów”, ale wówczas okazałoby się, że stawiamy na wygląd szczoteczki, a nie na jej funkcjonalność.

Ważne jest także jakiego rodzaju szczoteczki użyjemy tzn. czy będzie to szczoteczka manualna, czy szczoteczka elektryczna do mycia zębów. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów nie powinien być przypadkowy, a dobrze dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i wieku.

Prawidłowy wybór pasty do zębów

Załóżmy, że wybór tej właściwej szczoteczki do zębów mamy już za sobą. Natomiast co nam po szczoteczce bez pasty do zębów? Dobra pasta do zębów, czyli jaka? Pasta do zębów musi mieć odpowiedni skład i właściwości odpowiadające indywidualnym potrzebom użytkownika. Oczywiste jest, że inną pastę wybierzemy dla dziecka, a inną dla dorosłych – a w obu grupach wiekowych wybór jest ogromny!

Pasty z fluorem, bez fluoru, smakowe, kolorowe, zawierające składniki naturalne, odpowiednie dla wegan, wybielające, delikatne dla szkliwa itp. Moglibyśmy wymieniać bez końca, ale to Ty musisz wybrać i odpowiedzieć sobie na pytanie, która pasta do zębów sprosta Twoim wymaganiom. Podpowiemy tylko, że wybór możesz także skonsultować ze swoim stomatologiem, który wskaże, które działanie składników pasty będzie dla Ciebie najlepsze – zgodnie ze stanem zdrowia Twojego uzębienia i całej jamy ustnej.

Jak dobrze myć zęby?

Jak prawidłowo myć zęby? Nic trudnego, wystarczy myć je dokładnie, a żeby tak było, należy zastosować odpowiednią technikę mycia zębów. Szczoteczka manualna będzie wymagała sprawności, większej staranności i więcej czasu, natomiast szczoteczka elektryczna do mycia zębów, wykonuje zdecydowanie więcej ruchów w czasie szczotkowania, pozwala na dokładniejsze wyczyszczenie zębów i dzięki temu mycie zębów z jej użyciem jest po prostu łatwiejsze!

Ile minut myć zęby? Oto jest pytanie! Zakłada się, że minimalny czas szczotkowania zębów powinien wynosić nie mniej niż 2 minuty. Czas ten powinien zostać podzielony na szczotkowanie każdej z 4 części jamy ustnej: górna część szczęki z lewej i z prawej strony oraz dolna część szczęki z lewej i z prawej strony. Jeśli używasz szczoteczki bez timera, warto ustawić czas np. na stoperze.

To, z jaką starannością wykonujemy zabieg higieniczny, ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia zębów, ale i dziąseł dlatego warto szczotkować zęby sumiennie i regularnie.

Mycie zębów - przed czy po śniadaniu?

Wstajesz rano i co robisz najpierw? Myjesz zęby, czy zaczynasz dzień od kawy i śniadania, a dopiero po posiłku szczotkujesz zęby? Kolejność ta ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia całej jamy ustnej!

Dobrze wiemy, że zaraz po przebudzeniu nasz oddech nie pachnie fiołkami... Możemy najstaranniej jak potrafimy wyszczotkować zęby przed pójściem spać, a to i tak nie przechytrzy procesów fizjologicznych, które zachodzą w jamie ustnej podczas snu. Z czym to ma związek?

Otóż po spoczynku nocnym jama ustna jest pełna bakterii! Dzieje się tak, ponieważ produkcja śliny w tym czasie ubożeje i wydzielina ta nie ma możliwości tak dobrze chronić zdrowia jamy ustnej, jak w ciągu dnia. Dowodem na to jest charakterystyczny niesmak i nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, które doświadczamy zaraz po przebudzeniu.

Idąc tym tropem odpowiedź na pytanie, kiedy myć zęby, przed czy po śniadaniu, nasuwa się sama... Umycie zębów zaraz po przebudzeniu, zdecydowanie pomoże usunąć z ich powierzchni szkodliwy osad i groźne bakterie. Jeśli natomiast najpierw zjemy śniadanie, to bakterie nagromadzone w jamie ustnej mają wspaniały podkład do zaatakowania zębów i dziąseł.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane produkty

pixel