Nalot na języku - dlaczego się pojawia i o czym może świadczyć?
20.10.2021Dzięki językowi jesteśmy w stanie rzuć oraz rozdrabniać pokarm, odczuwać smaki spożywanych potraw, a przede wszystkim prawidłowo mówić. Język zbudowany jest z mięśni poprzecznie prążkowanych, a jego powierzchnia pokryta jest błoną śluzową, która u zdrowego człowieka powinna być wilgotna i różowa – nie powinny wystąpić na nim żadne zmiany. Biały nalot na języku, obrzmienie języka czy nadmierne pieczenie może świadczyć o rozwijającej się infekcji jamy ustnej bądź o innych chorobach.
Nalot na języku – czy zawsze jest powodem do niepokoju?
Zmiany w obrębie języka dla wielu osób są powodem do niepokoju, bowiem mogą wskazywać na rozwijającą się infekcję jamy ustnej, bądź inne, poważniejsze choroby drobnoustrojowe.
W momencie wystąpienia objawów towarzyszących, takich jak: owrzodzenie, pieczenie czy też dyskomfort podczas spożywania posiłków, należy skorzystać z pomocy specjalisty, który ustali przyczynę wystąpienia dolegliwości oraz wdroży odpowiednie leczenie.
Gdy zmianom na języku nie towarzyszą inne, niepokojące objawy, najprawdopodobniej nalot nie jest skutkiem zmian chorobowych, lecz nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zmiany w wyglądzie błony śluzowej języka mogą powstać również na skutek nadmiernego spożywania kawy i herbaty czy też palenia papierosów.
Biały nalot na języku
Biały nalot na języku, któremu nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe, nie powinien budzić niepokoju. Objawiające się w ten sposób zmiany na języku, mogą wskazywać na niedostateczne nawodnienie organizmu lub wspomnianą wcześniej nieprawidłową higienę jamy ustnej.
Niepokój jednak wzbudzić powinien intensywny biały nalot na języku, którego powierzchnia rozprzestrzenia się także na gardło i podniebienie. W przypadku, gdy zmianom błony śluzowej towarzyszą dolegliwości, takie jak: ból w obrębie błony śluzowej czy owrzodzenie, należy udać się do specjalisty. Przedstawione objawy mogą wskazywać na wystąpienie grzybicy jamy ustnej, na którą narażone są szczególnie osoby cierpiące na cukrzycę czy niewydolność ze strony układu odpornościowego.
Biały nalot na języku wywołany może być również chorobami drobnoustrojowymi, takimi jak: leukoplakia czy liszaj płaski, który objawia się przyrostem białych prążków w jamie gębowej oraz bólem dziąseł. Wśród innych chorób, które mogą charakteryzować się zmianami błony śluzowej języka, wyróżnić można: anemię, dolegliwości ze strony gardła, kiłę, szkarlatynę czy dur brzuszny.
Jak pozbyć się białego nalotu na języku?
Bez względu na przyczynę wystąpienia białego nalotu na języku, zwykle towarzyszy mu nieświeży oddech, którego winowajcą są występujące w nadmiernych ilościach bakterie. Nieprzyjemny zapach oraz w wielu przypadkach biały nalot na języku można zwalczyć w prosty sposób, a jaki konkretnie? Odpowiedź jest banalna: prawidłowa higiena jamy ustnej! W przypadku wystąpienia zmian w obrębie błony śluzowej języka, której nie towarzyszą inne dolegliwości chorobowe w kosmetyczce nie powinno zabraknąć podstawowych środków higieny jamy ustnej, takich jak: nici dentystyczne, specjalistyczne szczoteczki do zębów, pasty do zębów czy płyny do płukania jamy ustnej. Preparaty do płukania jamy ustnej nie tylko zniwelują nieprzyjemny zapach z ust, ale również wspierają zdrowie flory jamy ustnej, działają antybakteryjnie oraz przeciwpróchniczo.
W celu przeprowadzenia prawidłowej higieny jamy ustnej należy pamiętać, aby przynajmniej dwa razy dziennie szczotkować zęby. Warto używać szczoteczki, która czyści nie tylko zęby, ale również język, dziąsła i wewnętrzną część policzków. W aptekach nabyć można specjalne szczoteczki do zębów np. ELGYDIUM Diffusion szczoteczka do zębów Soft, które poza delikatnymi włóknami do czyszczenia zębów, posiadają również specjalną powierzchnię do czyszczenia języka. Aby przeprowadzić staranną higienę języka, na którym pojawił się biały nalot można skorzystać dodatkowo z czyścika do języka, np. Czyścik do języka w blistrze C-A, który ułatwi usunięcie bakteryjnego nalotu i resztek jedzenia.
Żółty nalot na języku
Najczęściej osad pokrywający język jest biały, lecz co w przypadku gdy zauważymy żółty nalot na języku? Przyczyną wystąpienia może być spożycie pokarmów barwiących, takich jak: curry, kurkuma czy słodycze lub spożywanie dużej ilości kawy i herbaty. Dodatkowo powstawaniu żółtego nalotu na języku sprzyja niewystarczająca higiena jamy ustnej oraz palenie papierosów. Żółty osad na języku może być również spowodowany przyjmowaniem antybiotyków.
Zdarzają się również sytuacje, że żółty nalot na języku towarzyszy rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. W związku z tym, że chory oddycha wtedy przez usta, zwiększa się możliwość namnażania bakterii, które między innymi odpowiadają za wystąpienie nalotu na języku.
Dodatkowym czynnikiem chorobotwórczym, który może wywoływać żółty nalot na języku jest kandydoza, czyli grzybica jamy ustnej, której towarzyszą inne objawy, takie jak: pieczenie w jamie ustnej, zaburzenia odczuwania smaku czy uczucie suchości w jamie ustnej.
Zmiana koloru języka na żółty może również wskazywać na rozwój tzw. języka włochatego, który jest skutkiem nadmiernego rogowacenia i wydłużenia brodawek nitkowych, które przypominają włoski. Dodatkowo żółty nalot na języku może być powiązany z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, chorobami wątroby czy pęcherzyka żółciowego.
Zielony nalot na języku
Zielony nalot na języku to bardzo rzadka przypadłość, lecz jeśli towarzyszą mu dodatkowe symptomy może wskazywać na poważne schorzenia. Tak jak w przypadku wcześniej opisywanych zmian na języku może być on skutkiem wystąpienia leukoplakii, włochatego języka czy infekcji górnych dróg oddechowych. Jedną z najpoważniejszych przyczyn wystąpienia zielonego nalotu na języku może być wystąpienia nowotworu jamy ustnej, który objawia się dodatkowo: bolesnymi, niegojącymi się ranami, pęknięciami błony śluzowej, stałym bólem języka oraz gardła, mrowieniem w jamie ustnej oraz często występującym krwawieniem dziąseł.
Brązowy nalot na języku
Brązowy nalot na języku pojawić się może w przypadku nieżytu żołądka, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz przy kamieniach w pęcherzyku żółciowym. Warto mieć na uwadze, że brązowy osad na języku nigdy nie jest jedynym objawem tych schorzeń. Najczęściej odczuwany jest ból w nadbrzuszu, pojawiają się też nudności i wymioty.
Brązowy osad na języku może być oznaką zakwaszenia organizmu lub zatrucia toksynami, które daje wiele dodatkowych objawów, takich jak: częste infekcje wirusowe i bakteryjne, chroniczne zmęczenie, ból mięśni i kości, wahania wagi oraz huśtawka nastrojów.
Brązowy nalot na języku może być też ostrzeżeniem dla osób palących papierosy, bowiem może zwiastować wystąpienie poważnych chorób układu oddechowego. Brązowy osad na języku pojawia się, gdy organizm jest niedotleniony, czyli nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl