Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Naturalne sposoby na poprawę koncentracji i pamięci dla uczniów i studentów

27.09.2024
Porady farmaceuty

Utrzymywanie zdolności poznawczych na wysokim poziomie jest dla nas ważne przez całe życie, pozwalają one efektywnie zdobywać wiedzę w okresie intensywnej nauki oraz osiągać sukces w życiu zawodowym! Niestety wiele czynników osłabia naszą koncentrację i pamięć, a czy można coś zrobić, aby poprawić pracę mózgu? Tak, znane są skuteczne sposoby stymulowania naszego umysłu. Warto je praktykować w każdym wieku, jednak szczególnie zalecane są dla dzieci i młodzieży! Jak poprawić pamięć i koncentrację? 

Spis treści:

poprawa pamięci i koncentracji uczniów

Dlaczego koncentracja i pamięć są kluczowe dla uczniów i studentów? 

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na wykonywanej czynności. W okresie szkolnym i akademickim jest to niezwykle ważne, uczniowie i studenci w krótkim czasie muszą przyswoić i zapamiętać dużo nowych informacji. Niestety w obecnym świecie wszyscy jesteśmy przebodźcowani, co znacząco utrudnia prawidłowe wykorzystywanie swoich zdolności poznawczych. Jako że koncentracja jest umiejętnością, można, a nawet należy, ją ćwiczyć i rozwijać! 

Jeśli nie będziemy tego robić, produktywność nie będzie zadowalająca, nie będziemy w stanie w pełni wykorzystywać swojego potencjału intelektualnego. Ćwicząc koncentrację, poprawiamy również pamięć, sprawność umysłową i zdolność przyswajania informacji. Warto wiedzieć, że nie rodzimy się z umiejętnością skupienia uwagi, dzieci muszą się tego dopiero nauczyć. Proces ten należy odpowiednio stymulować, duża w tym rola rodziców, którzy powinni zachęcać dziecko do pracy nad poprawą koncentracji. Im wcześniej dzieci poznają techniki usprawniające pamięć i koncentrację, tym lepiej. Taka wiedza z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Witaminy i minerały wspomagające koncentrację 

Istotnym elementem wspomagania koncentracji jest dostarczanie organizmowi konkretnych składników – witamin i minerałów, które dobrze wpływają na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jak powinna wyglądać dieta dla mózgu? Należy zacząć od odpowiedniego rozkładu makroskładników – białek, węglowodanów i tłuszczów. Białka są budulcem komórek nerwowych i neuroprzekaźników, tłuszcze wchodzą w skład błon komórkowych, zaś węglowodany są źródłem energii dla komórek mózgu. 

Jakich witamin i minerałów powinna dostarczać dieta dla mózgu? Bardzo ważne jest żelazo, przy jego niedoborze mogą pojawiać się problemy z koncentracją. Ponadto pojawia się zmęczenie, a to uniemożliwia zachowanie efektywności. Żelazo odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek, również do komórek mózgu. Wraz z żelazem warto zadbać o podaż witaminy C. Wspomaga ona przyswajanie żelaza, a także wpływa na poprawę koncentracji i pamięci oraz działa antyoksydacyjnie. 

Należy spożywać produkty zawierające kompleks witamin z grupy B, w tym kwas foliowy. Składniki te znane są przede wszystkim z działania wspomagającego prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Są potrzebne do tworzenia neuroprzekaźników i do syntezy hormonów. Jeśli problemem jest słaba pamięć u uczniów, należy jak najszybciej uzupełnić niedobory witamin z grupy B. Kolejną witaminą, której potrzebuje nasz mózg, jest witamina D. Pomaga ona zapobiegać demencji, a także zaburzeniom poznawczym. Wspiera również ochronę komórek nerwowych, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce choroby Alzheimera! 

Zalecany jest także magnez. Uczestniczy on w procesie stymulacji receptorów w mózgu. Wspiera wydajność układu nerwowego, pomaga się rozluźnić oraz reguluje poziom kortyzolu. Niezbędna jest również miedź, która wspomaga pracę układu nerwowego. Jeśli jej brakuje, mogą pojawiać się zaburzenia neurologiczne. Do listy składników, które warto włączyć do diety, należy też dopisać witaminę A, witaminę E, selen, cynk, potas, kwasy Omega-3-6-9, koenzym Q10, antyoksydanty (np. luteinę, beta-karoten, antocyjany) i lecytynę. Na końcu trzeba przypomnieć, że równie ważne co jedzenie, jest nawodnienie. Mózg jest wrażliwy na odwodnienie, jeśli nie pijemy odpowiedniej ilości wody, mogą pojawić się takie objawy jak zmęczenie, mgła mózgowa i osłabienie pamięci. 

Z jakich konkretnie produktów powinna się składać dieta dla mózgu? W codziennym jadłospisie muszą znaleźć się produkty, które z uwagi na bogactwo składników wzmacniających koncentrację, pamięć i inne funkcje poznawcze określa się jako jedzenie dla mózgu (brain food), są to m.in. warzywa strączkowe, suszone owoce, orzechy, migdały, produkty pełnoziarniste, natka pietruszki, nasiona chia, pestki dyni, oliwa z oliwek, olej lniany, gorzka czekolada, owoce jagodowe (truskawki, maliny, jeżyny, jagody, borówki), awokado, zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, kapusta, brokuły), tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, sardynki), kurkuma, rozmaryn i szałwia.

Jakie suplementy na pamięć i koncentrację warto wybrać? 

Dobrze zbilansowane, różnorodne posiłki to naturalne sposoby na koncentrację. Czasem jednak dieta dzieci, młodzieży i młodych dorosłych nie wygląda tak, jak powinna. Warto wówczas stosować suplementy na koncentrację. Jest to szczególnie ważne w okresach nasilonego wysiłku umysłowego. Jakie suplementy na pamięć i koncentrację będą najlepsze? W pierwszej kolejności należy zadbać o dostarczanie do organizmu wyżej wymienionych witamin i minerałów. Jednakże dietę warto też uzupełniać o dodatkowe składniki – zwłaszcza zioła na koncentrację, ze szczególnym uwzględnieniem adaptogenów takich jak Rhodiola (różeniec górski) i Ashwagandha (witania ospała). 

Jeśli chodzi o suplementy diety dla uczniów, to rekomendowane są głównie preparaty zawierające kwasy Omega – kwas dokozaheksaenowy, kwas eikozapentaenowy i kwas gamma-linolenowy. Dodatkowo w stanach zwiększonego zapotrzebowania na magnez należy zwrócić uwagę na produkt leczniczy Magne B6 Forte zawierający 100mg jonów magnezu i 10mg witaminy B6. Dla osób dorosłych, czyli studentów polecany jest natomiast suplement diety Biovital Pamięć. Oprócz kompleksu witamin z grupy B i witaminy E zawiera on zioła na koncentrację – wyciąg z liści bakopy drobnolistnej (Bacopa monnieri), ziela wąkroty azjatyckiej (Gotu kola) i liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba).

Ćwiczenia umysłowe na poprawę koncentracji 

Propozycji na to, jak poprawić pamięć za pomocą ćwiczeń umysłowych, jest całe mnóstwo. Najprostsze wydaje się uczenie na pamięć krótkich wierszyków lub piosenek. Pamięć wzrokową można ćwiczyć poprzez odtwarzanie sekwencji obrazków lub wyszukiwanie różnic między rysunkami. Świetnym treningiem dla mózgu są gry planszowe i zręcznościowe, gry memory, puzzle i różnego rodzaju łamigłówki, a także zwykłe krzyżówki. Poprawa pracy mózgu widoczna jest także u dzieci, które dużo czytają.

Jak ćwiczenia wpływają na pracę mózgu? 

Następną oprócz diety i ćwiczeń umysłowych kwestią jest aktywność fizyczna a koncentracja. Choć mogłoby się wydawać, że jazda na rowerze, spacery lub jogging nie są w stanie poprawić koncentracji, jest całkowicie odwrotnie. I to właśnie ruch na świeżym powietrzu najskuteczniej wspiera mózg. Przede wszystkim poprawia dotlenienie komórek i usprawnia transport substancji odżywczych. Dodatkowo warto wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia na pamięć. Powtarzanie określonych sekwencji ruchów pomaga angażować układ nerwowy, co poprawia zdolność skupienia się i zapamiętywania. U dzieci świetnie sprawdzą się takie ćwiczenia jak stanie na jednej nodze i utrzymanie równowagi w pozycji jaskółki, celowanie piłeczkami do pojemników, a także tory przeszkód.

Organizacja nauki i zarządzanie czasem 

Na problemy z koncentracją może również pomóc odpowiednia organizacja nauki oraz przygotowanie warunków do pracy, które ułatwią skupienie się. Porządek na biurku i w materiałach zdecydowanie ułatwia efektywniejszą naukę. Należy też zadbać o to, aby dziecko miało spokój, należy w miarę możliwości wyeliminować wszelkiego rodzaju „rozpraszacze”. Kluczem jest także umiejętne zarządzanie czasem. Im starsze dziecko, tym łatwiej będzie umiało samo zorganizować sobie plan nauki. Młodszym muszą pomóc rodzice, oni też powinni sprawować nadzór nad tym, jak przebiega dzieciom nauka. 

Jak efektywnie zarządzać czasem? Należy zrobić listę zadań do wykonania z określeniem terminu ich realizacji. Lista powinna być czytelna, a jednocześnie szczegółowa – wszystkie zadania powinny być jasno opisane. Ogromnym plusem takiego harmonogramu jest możliwość wykreślania poszczególnych pozycji w momencie, gdy są zrobione, a nie da się ukryć, że jest to bardzo satysfakcjonujące i motywujące. 

Należy pamiętać, że wykonywanie zadań nie może być procesem ciągłym, wymagane są przerwy, które powinno się wykorzystać na zjedzenie posiłku lub przynajmniej pełnowartościowej przekąski, a także na „oczyszczenie umysłu”. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie kilkunastominutowego spaceru lub ćwiczeń na świeżym powietrzu. Czasem tym, co akurat jest potrzebne, jest krótka drzemka. Odpoczynek – nieważne jaki – może sprawić, że nastąpi niemalże natychmiastowa poprawa pracy mózgu. 

Nie wiesz, jak poprawić pamięć i koncentrację u swojego dziecka? Koniecznie trzeba zadbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Należy również zaszczepić u dziecka zainteresowanie do łamigłówek, puzzli i krzyżówek, które świetnie wspomagają pracę mózgu, uczą skupienia i poprawiają pamięć. Jeśli u dziecka pojawiają się problemy z koncentracją, można także stosować suplementy diety dla uczniów, np. z kwasami Omega. Trzeba też zadbać o odpoczynek i higienę snu, a ponadto o organizację nauki i zarządzanie czasem. Naturalne sposoby na koncentrację nie są rozwiązaniem dla każdego, u niektórych dzieci problemy mogą mieć poważniejsze przyczyny, dlatego warto wtedy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

 

mgr farm Katarzyna Borowiec
Autor wpisu: mgr farm. Katarzyna Borowiec, i-Apteka.pl Farmaceutka z niemałym już doświadczeniem. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane produkty

pixel