Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Niepełny wzwód - jakie mogą być jego przyczyny?

09.12.2023
Dolegliwości i choroby

Problemy ze wzwodem dotyczą coraz większej grupy mężczyzn. Przyczyn słabej erekcji może być wiele, zwykle są one związane z uwarunkowaniami psychogennymi i trudnościami emocjonalnymi, a czasem mogą być skutkiem chorób ogólnoustrojowych. Niepełny wzwód to dla wielu mężczyzn powód do wstydu, aby się go pozbyć, należy jak najszybciej przyjrzeć się swojemu zdrowiu, swojej diecie i stylowi życia, a także umówić się na konsultację ze specjalistą!

Spis treści:

niepełny wzwód

Jak wygląda niepełny wzwód?

Erekcja, czyli wzwód prącia to nic innego jak gotowość penisa do odbycia stosunku seksualnego. Prącie w pełnej erekcji twardnieje i zwiększa swój rozmiar, co pozwala odbyć stosunek satysfakcjonujący dla obojga partnerów. Niestety coraz więcej mężczyzn niezależnie od wieku zmaga się z zaburzeniami erekcji. Mogą one przybierać formę np. przedwczesnego wytrysku, braku erekcji lub słabej erekcji. Skutkiem zaburzeń erekcji jest nieudane życie seksualne i narastająca frustracja.

Słaby wzwód to stan, gdy mimo pobudzenia seksualnego penis nie osiąga silnej erekcji, jest trochę zwiotczały i nie powiększa się tak bardzo, jak powinien. Niepełny wzwód pozwala wprawdzie na odbycie stosunku, jednakże nie całkiem stwardniały penis trudniej jest wprowadzić do pochwy. Poza tym sam akt seksualny nie zapewnia pełni doznań. Podobnie jak inne zaburzenia erekcji również słaby wzwód przyczynia się do dyskomfortu psychicznego mężczyzny i obniżenia jego pewności siebie. Dodatkowo brak satysfakcji seksualnej może rzutować negatywnie na związek.

Jakie mogą być przyczyny niepełnego wzwodu?

Przyczyny niepełnego wzwodu mogą być różnorakie. Można je podzielić na przyczyny organiczne i psychogenne. Jeśli chodzi o czynniki organiczne, to w pierwszej kolejności należy tu wymienić choroby somatyczne takie jak cukrzyca, uszkodzenia rdzenia kręgowego, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, miażdżyca, niedoczynność tarczycy, otyłość, ponadto zaburzenia neurologiczne i hormonalne, w tym związany z wiekiem spadek poziomu testosteronu.

Problemy z erekcją mogą mieć bezpośredni związek z chorobami prącia, np. z przerostem lub rakiem prostaty, a także z operacjami penisa i jelita grubego. Niepełny wzwód może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, głównie leków moczopędnych, leków przeciwdepresyjnych, leków na nadciśnienie. Na jakość erekcji wpływ ma niezdrowy i niehigieniczny tryb życia – zwłaszcza długotrwałe palenie papierosów oraz wieloletnie nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej i przemęczenie. 

Psychogenne przyczyny niepełnego wzwodu to przede wszystkim problemy emocjonalne, stres, zaburzenia lękowe oraz niska samoocena, która wywołuje obawy przed stosunkiem i związanym z nim niepowodzeniem. To właśnie zdenerwowanie, napięcie emocjonalne i stres najczęściej powodują niepełny wzwód i szybki wytrysk u młodych mężczyzn. Źródłem zaburzeń wzwodu mogą być wcześniejsze negatywne doświadczenia seksualne, urazy z dzieciństwa lub trauma dotycząca molestowania lub napaści na tle seksualnym. Ponadto słaba erekcja czasem wynika z problemów z intymnością lub z napięcia w związku, a nawet z lęku przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prawda jest taka, że kłopoty łóżkowe o różnym nasileniu mogą sporadycznie pojawić się u każdego mężczyzny, wystarczy trudny okres w pracy i związany z tym silny stres, aby problemy ze wzwodem uniemożliwiły zaspokojenie partnerki. W takich sytuacjach stan zdrowia czy wiek zwykle nie mają znaczenia. Oczywiście trzeba to podkreślić, że starsi panowie ze względu na procesy starzenia się organizmu, zmiany hormonalne, współistniejące choroby i stosowane leki są bardziej narażeni na zaburzenia erekcji, niemniej jednak przy obecnym trybie życia coraz częściej borykają się z nimi także młodzi mężczyźni.

Kiedy niepełny i krótki wzwód powinien zaniepokoić? Jeśli słaba erekcja przestaje być okazjonalnym epizodem, należy podjąć odpowiednie kroki. Nie trzeba od razu sięgać po tabletki na popęd seksualny dla mężczyzn, wystarczy po prostu zadbać o swój organizm! Natomiast z lekarzem (najlepiej z urologiem) warto się skonsultować, gdy problemy ze wzwodem często się powtarzają lub utrzymują dłuższy czas.

W jaki sposób radzić sobie ze słabą erekcją?

Jeśli pojawią się objawy niepełnego wzwodu, nie od razu trzeba panikować, jednakże warto wprowadzić kilka zmian w swoim życiu, które pozytywnie wpłyną na zdolności seksualne. Dbanie o strefę intymną należy zacząć od diety i aktywności fizycznej. Styl życia jest kluczowy dla utrzymania dobrej formy, dlatego trzeba wyeliminować złe nawyki żywieniowe oraz nałogi. Rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu powinno być priorytetem. Należy wprowadzić do codziennej diety więcej zdrowych produktów spożywczych, głównie warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, nasion i orzechów, należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, cukru oraz żywności wysokoprzetworzonej.

Siedzący tryb życia nie jest korzystny dla zdrowia, także dla sprawności seksualnej, dlatego regularna aktywność fizyczna jest tak ważna. Ruch powinien być umiarkowany i dostosowany do indywidualnych możliwości. Codzienny trening powinien obejmować również ćwiczenia mięśni Kegla. Systematyczne wykonywanie prostych ćwiczeń, które polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, pozwala w widoczny sposób poprawić wzwód. Mięśnie te najłatwiej zlokalizować podczas sikania, przerywając strumień moczu.

Kolejny sposób na niepełny wzwód to skupienie się na rozwiązaniu swoich problemów psychologicznych i emocjonalnych. Trzeba nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Pomocy można szukać w medytacji, jodze, technikach relaksacyjnych, ćwiczeniach oddechowych, aktywności fizycznej lub terapii. Ponadto warto poświęcać jak najwięcej czasu na relaks i wypoczynek. Jeśli przyczyny niepełnego wzwodu tkwią w problemach w związku, należy zadbać o poprawę komunikacji z partnerem. Szczera rozmowa może rozładować napięcie, poza tym w dwójkę łatwiej znaleźć rozwiązanie. Dobre efekty może dać wizyta u seksuologa lub psychologa, który doradzi, jak poprawić relacje z partnerką, a także jak urozmaicić pożycie. Konsultacji seksuologicznej wymaga przede wszystkim sytuacja, gdy u mężczyzny współwystępuje niepełny wzwód i szybki wytrysk.

Gdy mimo podejmowanych działań problemy ze wzwodem się nasilają, konieczna jest wizyta u lekarza urologa. Warto przeprowadzić kompleksowe badania, które pomogą zdiagnozować potencjalne przyczyny niepełnego wzwodu. A jak już wcześniej zostało wspomniane, różne choroby i zaburzenia mogą spowodować, że słaby wzwód uniemożliwi odbywanie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Nierzadko są to poważne schorzenia, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Jak można leczyć niepełny wzwód?

Leczenie farmakologiczne to chętnie wybierany przez mężczyzn sposób na niepełny wzwód. W aptece bez recepty dostępne są tabletki na popęd seksualny dla mężczyzn, w tym leki z tadalafilem, np. Tadalafil Maxon, Tadalafil Maxigra. Jest to inhibitor fosfodiesterazy typu 5, który zwiększa napływ krwi do prącia, zapewniając pod warunkiem pobudzenia seksualnego osiągnięcie i utrzymanie silnej erekcji oraz opóźnienie wytrysku. Warto dodać, że działanie tadalafilu utrzymuje się nawet do 36 godzin od zażycia dawki leku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że leki na erekcję wprawdzie dają dobre rezultaty, to nie rozwiązują problemu. Leczenie niepełnego wzwodu zależy od przyczyny tych dolegliwości. Jeśli słaba erekcja ma podłoże psychologiczne lub emocjonalne, niezbędna jest praca z terapeutą. W przypadku chorób i zaburzeń organicznych kluczowe jest leczenie schorzenia pierwotnego. Warto dodać, że ostatecznym rozwiązaniem w przypadku braku efektów stosowanych leków i działań jest leczenie chirurgiczne.

Objawy niepełnego wzwodu mogą pojawiać się zarówno u młodych mężczyzn, jak i u tych starszych. W młodym wieku słaba erekcja najczęściej związana jest z czynnikami psychogennymi, głównie z napięciem emocjonalnym i nasilonym stresem. Z upływem lat coraz częściej na problemy ze wzwodem wpływ mają czynniki organiczne, w tym spadek poziomu testosteronu i liczne choroby.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel