Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Nietrzymanie moczu – nowoczesne metody leczenia problemu wielu kobiet

11.08.2024

Za nietrzymanie moczu uznaje się sytuację, w której pacjentka oddaje go bezwiednie, co zakłóca jej codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie i utrzymanie higieny na optymalnym poziomie. Jest to schorzenie, z którym kobiety borykają się w najróżniejszym wieku. Również i podłoże samego problemu może być różne. Jakie są zatem rodzaje nietrzymania moczu? Co może przyczyniać się do powstania takiej przypadłości i jak się ją obecnie leczy?

Rodzaje nietrzymania moczu

Istnieje szereg powodów, dlaczego kobieta nie może utrzymać moczu i czuć się komfortowo ze swoim pęcherzem.

Pierwszym rodzajem tej przypadłości jest naglące nietrzymanie moczu, które wynika z nadmiernej aktywności mięśnia wypieracza i nieprawidłowego funkcjonowania ścian pęcherza moczowego. Przeważnie ten typ schorzenia pojawia się w sytuacjach, w których wykonuje się gwałtowne ruchy i zwiększa wysiłek fizyczny. Mowa tutaj chociażby o kichaniu, czy uprawianiu sportu.

Drugi typ to wysiłkowe nietrzymanie moczu. W tym konkretnym problemie tak zwana szyja pęcherza jest nadreaktywna, a problem pogłębia dysfunkcja mechanizmu zwieraczowego. Osłabione mięśnie dna miednicy utrudniają prawidłowe działanie cewki, przez co dochodzi do wycieku moczu. Również i w tym przypadku nagła zmiana pozycji lub sport może być przyczyną doskwierającego nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia jest trzecim rodzajem omawianej przypadłości. Ma ona związek z niepełną wydolnością mięśni wypieracza oraz przeszkodą znajdującą się w odpływie moczu. Nagromadzony w pęcherzu mocz zaczyna wypływać mimowolnie, a pacjentka nie ma nad tym większej kontroli.

Czwarty rodzaj to problem z nietrzymaniem moczu pozazwieraczowym. Może wynikać on z przetoki (która pomija mechanizm cewki moczowej) lub wad rozwojowych, które utrudniają prawidłowy przepływ moczu lub jego trzymanie. W takiej sytuacji wyciekanie moczu może przebiegać zarówno w dzień, jak i podczas nocnego odpoczynku. Wady mogą być wrodzone lub nabyte np. po porodzie, czy po przeprowadzonej operacji.

W zależności od problemu, leczenie nietrzymania moczu będzie się od siebie różnić, a jego przebieg zostanie ustalony przez lekarza.

Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?

Znajomość problemu, który przyczynia się do nietrzymania moczu, może okazać się kluczowy przy wyborze leczenia. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny omawianego schorzenia?

W wielu przypadkach nietrzymanie moczu u kobiet wynika z prowadzonego przez nie trybu życia, a także z zabiegów chirurgicznych dotyczących kwestii urologicznych i ginekologicznych.

Zdarza się także, iż powodem jest osłabienie mięśni dna miednicy lub mięśni Kegla. U niektórych kobiet można powiedzieć o trudnościach z trzymaniem moczu, które nastąpiły po porodzie lub w okresie okołomenopauzalnym.

Inną również, aczkolwiek mało kojarzoną z tym schorzeniem przyczyną, jest otyłość, zaparcia, choroby neurologiczne i cukrzyca.

W jaki sposób można wspierać leczenie nietrzymania moczu?

Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną nietrzymania moczu jest jeden z wyżej wymienionych aspektów, konieczne jest jego wyeliminowanie np. przez zrzucenie nadprogramowych kilogramów, uregulowanie cukrzycy, czy odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy.

Można także w uzasadnionych przypadkach zastosować zabiegi medycyny estetycznej, które wspomagają leczenie i mogą przyczynić się do uzyskania szybszej poprawy. Najczęściej wymieniane metody, które rekomendują lekarze medycyny estetycznej to rewitalizacja okolic intymnych, mezoterapia z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego lub wykorzystanie lasera CO2.

W zależności od potrzeby, u niektórych pacjentek jeden zabieg może okazać się wystarczający, podczas gdy u pozostałych konieczne będzie zaplanowanie serii zabiegów. Może również zaistnieć potrzeba przeprowadzenia terapii łączonej, uwzględniając przy tym leczenie farmakologiczne. Wspomniane zabiegi mogą także wzmocnić efekty i przyspieszyć rekonwalescencję po operacjach chirurgicznych.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane produkty

pixel