Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Objawy niedoboru magnezu i preparaty, jakie warto zastosować

11.06.2021
Porady farmaceuty
Objawy niedoboru magnezu i preparaty, jakie warto zastosować

Organizm daje wiele sygnałów świadczących o niedoborze witamin i minerałów. Jak je odczytać i skąd wiedzieć których składników brak? Wszystkiego nie jesteśmy w stanie wyłapać, ale jest jeden ważny pierwiastek, którego niedobór może nieźle napsocić! Drganie powiek, słabe mięśnie, dokuczliwe skurcze – to właśnie objawy niedoboru magnezu. Jakie preparaty magnezu wybierać i po co witamina B6 w preparatach magnezu? O tym w naszym artykule.

Po co organizmowi magnez?

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków, który pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji wielu układów naszego organizmów. Utarło się, że objawy niedoboru magnezu to przede wszystkim dokuczliwe skurcze nóg i drganie powiek, ale wiemy, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Ma on o wiele więcej istotnych funkcji niż tylko zadbanie o sprawną kurczliwość mięśni. Magnez jest katalizatorem przemian białkowych, węglowodanowych i tłuszczowych oraz ma znaczenie dla zdrowia układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Ma także ważną rolę w przyswajaniu niektórych witamin (A, D, E, K). Bez magnezu nie będzie zdrowych kości, a poziom glukozy będzie nieustabilizowany. Pierwiastek ten jest także ważny dla nerek, a utrzymując jego prawidłowy poziom w organizmie, przeciwdziałamy powstawaniu kamieni nerkowych. Magnez chroni przed zatruciem związkami metali ciężkich (kadm, ołów, arsen, rtęć) zwiększając wydalenie szkodliwych związków z organizmu.

Objawy niedoboru magnezu

Błędne byłoby założenie, że każdemu człowiekowi brak magnezu, jednak tak często towarzyszące nam błędy żywieniowe, stres, używki i stosowane leki zaburzają wchłanianie magnezu i u wielu ludzi wywołują niedobory. Wprawdzie organizm daje wyraźne znaki, gdy dochodzi do nieprawidłowości, lecz by je odczytać, trzeba dobrze znać swój organizm i szybko reagować. Na co dzień mogą towarzyszyć nam drobne, niezauważalne dolegliwości, które często bagatelizujemy lub wiążemy z bieżącymi wydarzeniami z życia, lub z pracy.

Cykliczne zmęczenie, podatność na stres, wybuchowość, drżenie mięśni, zaburzenia snu – to mogą być objawy niedoboru magnezu, których nie można lekceważyć! Gdy niedobór magnezu utrzymuje się długo, a organizm nie pozyskuje jego zapasu, pojawiają się dużo poważniejsze dolegliwości, takie jak: kołatanie serca, nerwobóle, depresja, stany lękowe. Niedobór magnezu u kobiet w wieku rozrodczym może prowadzić do problemów z utrzymaniem zdrowej ciąży, a u kobiet w okresie menopauzy nasilać jej nieprzyjemne objawy. U mężczyzn niski poziom magnezu może skutkować niepłodnością.

Dlaczego tracimy magnez?

Świetnym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy, kakao, ciemnozielone warzywa, banany, soczewica i wiele, wiele innych produktów, którymi można wzbogacić codzienną dietę. Warto także ograniczyć nadmierne spożywanie kawy, herbaty i napojów alkoholowych, ponieważ te przyczyniają się do wypłukiwania magnezu z organizmu. Zaburzenia w podaży magnezu występują także podczas antybiotykoterapii i w trakcie kuracji hormonalnych - przy stosowaniu antykoncepcji doustnej. Niektóre leki, takie jak leki moczopędne także wpływają na utratę magnezu. Niska przyswajalność magnezu może być też powodowana chorobami jelita cienkiego i nerek.

Polecane preparaty magnezu

Jeśli mimo wszelkich zaleceń i prawidłowej diety poziom magnezu nadal pozostaje na niskim poziomie, trzeba uzupełniać jego braki suplementacją. Co wybrać? Magnez tabletki czy magnez w proszku? Preparaty magnezu są ogólnodostępne w aptekach, jest ich wiele rodzajów i postaci, a wśród nich cytrynian magnezu. Związek ten charakteryzuje się wysoką bioprzyswajalnością magnezu dla organizmu i tym samym sprawnym uzupełnieniem jego braków. Niedobór magnezu – objawy już znamy, a jakie preparaty magnezu polecamy?

Cytrynian magnezu, mleczan  i asparaginian magnezu to najczęściej wymieniane formy magnezu, które znajdziemy w wielu rekomendowanych preparatorach lekach i suplementach diety, takich jak: Magne-B6 tabletki (mleczan magnezu dwuwodnego, pirydoksny chlorowodorek), Magne B6 skurcz (cytrynian magnezu, cytrynian potasu, pirydoksny chlorowodorek), Magne-B6 Max (cytrynian magnezu, pirydoksny chlorowodorek). Wartym uwagi preparatem magnezowym jest także Olimp Chela-Mag B6, który zawiera w składzie chelat aminokwasowy ALBION (diglicynian magnezu) wzbogacony witaminą B6.

Po co witamina B6 w preparatach magnezu?

Jak łatwo zauważyć większość preparatów magnezowych zawiera w składzie witaminę B6 – o czym informuje nas także nazwa handlowa. Nie jest to chwyt marketingowy, a celowe połączenie, które ma zapewnić lepszą wchłanialność magnezu do organizmu. Jak jest faktycznie? Badania wskazują, że pirydoksny chlorowodorek (witamina B6) usprawnia przyswajanie magnezu i zwiększa wchłanianie magnezu w jelitach. Witaminie B6 przypisuje się także funkcję usprawniającą transport magnezu w organizmie oraz zmniejszenie jego utraty przez nerki. Witamina B6 w połączeniu z preparatami magnezowymi lub solo jest potrzebna w organizmie i ma wiele zalet np. wpływa na procesy metaboliczne, ma znaczenie dla zdrowia włosów i paznokci, zapobiega depresji i anemii.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane produkty

pixel