Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Peelingi kosmetyczne – twój sposób na piękną cerę

28.10.2019
Pielęgnacja
Peelingi kosmetyczne – twój sposób na piękną ceręJednym z najbardziej istotnych elementów pielęgnacji każdego rodzaju cery jest złuszczanie, które umożliwia składnikom odżywczym wnikanie w głębokie warstwy skóry. Dowiedz się, czym charakteryzują się peelingi kosmetyczne i znajdź swój sposób na piękną cerę.

Peeling (ang. złuszczanie) to zabieg wykonywany w celu pozbycia się powierzchownych zmian chorobowych bądź defektów kosmetycznych poprzez  częściowe lub całkowite usunięcie warstwy rogowej naskórka. Stopień złuszczenia naskórka jest zależny od rodzaju peelingu (peelingi średnio głębokie, głębokie i powierzchowne). Niektóre metody umożliwiają usunięcie nie tylko warstwy rogowej, ale także wniknięcie substancji zawartych w preparacie w głąb skóry, co sprawia, że po zabiegu cera staje się gładka, bardziej miękka i gotowa na przyjęcie składników odżywczych zawartych w maskach i kremach. Z tego powodu peelingi (głównie peelingi chemiczne) są nierzadko zalecane zarówno przez kosmetologów, jak i dermatologów. Takie zabiegi mogą być bowiem pomocne w terapii trądziku, w usuwaniu blizn, przebarwień czy zmarszczek.

Zobacz kampanię Iwostin na temat zmarszczek i tego, jak je zaakceptować: https://www.iwostin.pl/smiejsiezezmarszczek/

Podział peelingów ze względu na metodę złuszczania

W literaturze fachowej stosowany jest podział peelingów ze względu na zastosowaną metodę złuszczania, rodzaj użytego środka chemicznego do złuszczania oraz ze względu na głębokość, do jakiej penetruje środek złuszczający. Specjalistki z Lublina, Dorota Roguś-Skorupska i Grażyna Chodorowska klasyfikują peelingi ze względu na zastosowaną metodą złuszczania w sposób następujący:

  • Peeling mechaniczny określany także jako peeling-scrub to zabieg wykonywany poprzez użycie substancji ścierających albo aparatów złuszczających. W czasie tego typu peelingu dochodzi do mechanicznego starcia samego naskórka (dermasanding) lub naskórka i górnych warstw skóry właściwej (dermabrazja).
  • Peeling chemiczny to zabieg polegający na zastosowaniu substancji wykazujących właściwości złuszczające. Należą do nich przede wszystkim kwasy i fenole: kwas salicylowy, rezorcyna, alpha-hydroksykwasy, roztwór Jessnera, kwas trójchlorooctowy, fenol - czyli kwas karbolowy, kwas witaminy A.
  • Peeling fizyczny - złuszczanie z wykorzystaniem lasera, zamrażania ciekłym azotem, suchego lodu czy podtlenku azotu.
  • Peeling skojarzony, czyli zabieg oparty na połączeniu metod chemicznych i fizycznych albo mechanicznych i chemicznych.

Podział peelingów ze względu na użyty czynnik złuszczający

Warto zwrócić także uwagę na podział peelingów ze względu na użyty czynnik złuszczający. Wśród nich wyróżnia się zabiegi powierzchowne, średnio głębokie i głębokie.

  • Peelingi kosmetyczne powierzchowne wykonuje w przypadku płytkich zmian w obrębie samego naskórka. Penetracja takiego zabiegu nie przekracza 0,06 mm. Do peelingów powierzchownych wykorzystuje się najczęściej preparaty takie jak: TCA o stężeniu 10-25%, roztwór Jessnera, kwasy AHA lub suchy lód. Peeling powierzchowny uchodzi za jeden z najbardziej bezpiecznych peelingów kosmetycznych, ponieważ cechuje go niewielki odsetek powikłań. Z tego powodu bywa nazywany zabiegiem lekkim albo odświeżającym. Warto dodać, że peeling powierzchowny może być stosowany bez względu na typ skóry, a częstość jego wykonywania jest dowolna. Pomiędzy każdym zabiegiem powinien zostać zachowany odstęp od tygodnia nawet do kilku miesięcy. Ze względu na bezpieczeństwo tego typu złuszczanie można powtarzać aż do uzyskania pożądanego efektu. Warto dodać, że peelingi powierzchowne charakteryzują się niewielką głębokością działania, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania blizn. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszej dobie po zabiegu pojawiają się zaczerwienie oraz obrzęk o różnym nasileniu. Nie jest to jednak nic niepokojącego. Zmiany są wynikiem peelingu i znikają w krótkim czasue. Złuszczenie naskórka następuje zazwyczaj po 3-5 dniach, choć zdarza się, że ten proces trwa nawet 7 dni. Podczas gojenia się skóry po peelingu należy stosować delikatne środki myjące, kremy silnie nawilżające oraz produkty chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Po złuszczeniu się naskórka można wrócić do zwykłej pielęgnacji stosowanej przed zabiegiem.


     

  • Peelingi średnio głębokie natomiast obejmują naskórek, warstwę brodawkową i górną część warstwy siateczkowej skóry właściwej. Penetracja w przypadku tych zabiegów sięga ok. 0,45 mm. Podczas wykonywania peelingów średnio głębokich używa się następujących substancji: TCA (35%-50%), suchy lód + TCA, roztwór Jessnera + TCA, kwas glikolowy + TCA, kwas pirogronowy. Peeling średnio głęboki jest bardziej inwazyjny niż peeling powierzchowny, jednak już po pierwszym zabiegu widać pożądane efekty. Złuszczanie następuje na poziomie warstwy siateczkowej skóry. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się rumień, który z czasem zmienia barwę na brązową. Występuje także obrzęk utrzymujący się nawet do 48 h po zabiegu. Po tym czasie opuchlizna mija, a rumień przekształca się w strup, który zaczyna oddzielać się pomiędzy 4. a 8. dniem po zabiegu. Odpadnięcie strupa następuje zazwyczaj w 7-12 dniu od zastosowania peelingu. Gojenie się skóry po zabiegu jest długotrwałe i skomplikowane, dlatego kolejny peeling można wykonać najwcześniej po 6 miesiącach. W przeciwnym wypaku mogą pojawić się blizny.
  • Peelingi głębokie natomiast to zabiegi działające do części środkowej warstwy siateczkowatej skóry właściwej, głębokość złuszczania ok. 0,6 mm. Peeling głęboki jest najbardziej intensywnym rodzajem peelingu, dlatego też niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań, co sprawia, że jest stosunkowo rzadko wykonywany. Skutki uboczne to bowiem nie tylko blizny. Zdarza się, że po zastosowaniu fenolu (kwas karbolowy) dochodzi do arytmii lub kłopotów z wątrobą czy nerkami. Fenol działa na warstwy siateczkowe skóry właściwej, czyli na tyle głęboko, że przed zabiegiem konieczne jest podanie pacjentowi preparatów uspokajających i znieczulających. Niezbędne jest także zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. W czasie zabiegu kwas karbolowy jest nakładany w niewielkich ilościach co 15 min. Po jego aplikacji skóra staje się się biała, a zabieg jest kontynuowany do momentu, aż cera zmieni kolor na szary. W tym czasie pacjent odczuwa pieczenie. Ból może utrzymywać się nawet do 10 godzin. Po zabiegu na skórze utrzymuje się obrzęk, cera jest szara i mogą pojawiać się punktowe krwawienia. Konieczne jest częste przemywanie cery oraz jej nawilżanie, które ułatwia gojenie. Proces odnowy naskórka trwa 14 dni. Peeling może być powtórzony po 12-18 miesiącach.

Sprawdź, jak różnorodne mogą być peelingi https://www.iwostin.pl/zaawansowana-pielegnacja/artykuly/peelingi-dla-kogo-po-co/#.

Jak dostosować peeling do typu cery?

Odpowiedni dobrany peeling to gwarancja pięknej i zdrowej cery. Nie zawsze jednak wybór właściwego zabiegu jest prosty. Z tego powodu warto skonsultować się ze specjalistą (doświadczona kosmetyczka, kosmetolog, dermatolog), który podpowie jak dbać o cerę. Ponadto istotne jest obserwowanie reakcji skóry na poszczególne zabiegi. Określenie stopnia wrażliwości skóry przed peelingiem może okazać się niewystarczające. Zdarza się bowiem, że mimo prawidłowo dobranego zabiegu, na skórze pojawiają się niechciane zmiany. Powtarzanie niekorzystnego złuszczania może prowadzić do powstania blizn, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do specjalisty, który sprawdzi, czy zabieg nie zaszkodził cerze.

Peelingi kosmetyczne to istotny element pielęgnacji każdej cery. Regularne złuszczanie martwego naskórka pozwala bowiem na lepsze wchłanianie substancji odżywczych zawartych w kremach. Właściwie dobrany peeling odblokowuje pory, usuwa martwe komórki skóry i sprawia, że cera jest jednolita i promienna. Trzeba jednak pamiętać, by wykonywać zabiegi z głową – źle dobrany peeling lub zbyt często wykonywany może przyczynić się do powstawania szpecących blizn.

Źródła:

  • http://www.kosmetykaprofesjonalna.pl/kosmetyki/peelingi-ziolowe
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/1383,peelingi-w-dermatologii.html
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727
  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-6.pdf

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane produkty

pixel