Pielęgnacja cery trądzikowej
18.05.2022
W pielęgnacji cery trądzikowej kluczową rolę odgrywa oczyszczanie naskórka dermokosmetykami. Ich regularne stosowanie sprzyja redukcji pracy gruczołów łojowych odpowiedzialnych za nadprodukcję sebum.
Oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie
Cera trądzikowa charakteryzuje się obecnością zaskórników, wykwitów wypełnionych ropną treścią, którym towarzyszy miejscowy stan zapalny, bolących grudek oraz lepkim, błyszczącym filmem pokrywającym powierzchnię naskórka. Ze względu na złożony patomechanizm powstawania zmian oraz ich zróżnicowany obraz skóra trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Dobór kosmetyków myjących, tonizujących i nawilżających nie może być przypadkowy. Źle wybrane produkty mogą zaostrzać nieprzyjemne dolegliwości. W trosce o zdrowie i wygląd cery należy sięgać po specjalne dermokosmetyki stworzone z myślą o potrzebach cery trądzikowej. Zawierają one kompleks składników, które sprzyjają regulacji aktywności gruczołów łojowych i zwężaniu porów.
Codzienną pielęgnację należy rozpocząć od zabiegu oczyszczania, który pozwala usunąć zanieczyszczenia i odblokować pory. W tym celu dobrze zastosować dermokosmetyki do cery trądzikowej w formie np. pianki do mycia, którą po nałożeniu na wacik lub płatek należy rozprowadzić ruchem okrężnym w okolicach oczu i ust, a następnie po pozostałych okolicach twarzy. Dermokosmetyk można też nałożyć bezpośrednio na wilgotne dłonie. Piankę warto pozostawić chwilę na skórze, po czym opłukać twarz letnią wodą.
Po oczyszczeniu czas na tonizowanie, które przywraca naturalne pH skóry, ogranicza rozwój bakterii, koi podrażnienia i przygotowuje cerę do zabiegu nawilżania, ułatwiając jej efektywne wchłanianie substancji odżywczych z dermokosmetycznego kremu.
Jak nie zaostrzyć zmian trądzikowych?
Do pielęgnacji cery trądzikowej dobrze jest wybierać dermokosmetyki z jednej serii, które uzupełniają się wzajemnie podczas kuracji. Taki zestaw kompleksowo zaopatrzy skórę wymagającą odpowiednich składników. Poza tym zabiegi oczyszczania, tonizowania i nawilżania należy wykonywać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zaleca się ich przeprowadzanie zarówno wieczorem, jak i rano. Szczególnie ważne jest mycie. W jego przebiegu warto zwrócić uwagę na dokładność i zasięg rozprowadzania dermokosmetyku. Dobrze pamiętać zwłaszcza o okolicach skrzydełek nosa oraz obszarze linii włosów. Niedomycie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum sprzyja powstawaniu nowych zmian skórnych. Bezwzględnie należy unikać drapania i wyciskania wykwitów czy zaskórników. Może to zaostrzać stan zapalny, nasilać dolegliwości i rozprzestrzeniać zmiany na inne części twarzy. Z tego względu rozprowadzanie dermokosmetyków trzeba przeprowadzać delikatnie, bez silnego pocierania, które może naruszyć naskórek.