Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Pielęgnacja skóry jesienią a sezon grzewczy. O czym warto pamiętać, aby uniknąć jej przesuszenia?

22.09.2023
Pielęgnacja

Okres wakacyjny to dla skóry prawdziwe wyzwanie. Jest ona wówczas narażona na czynniki, które w znacznym stopniu ją wysuszają, podrażniają i powodują przebarwienia. Początek jesieni to natomiast czas na to, aby zminimalizować szkody wywołane m.in. nadmierną ekspozycją na słońce, jak również na to, aby poprawić kondycję skórę i wzmocnić ją przed zbliżającym się sezonem grzewczym! Oto jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry jesienią!

Spis treści:

pielęgnacja skóry jesienią

Pielęgnacja skóry jesienią – dlaczego wymaga szczególnej uwagi?

Nie jest tajemnicą, że pielęgnacja skóry powinna się zmieniać razem z porami roku. Nie powinno też nikogo dziwić, że pod względem pielęgnacyjnym lato jest bardzo często traktowane po macoszemu, w końcu podczas upałów nikt nie ma ochoty nakładać kilku warstw kosmetyków. Błędy pielęgnacyjne, nadmierna ekspozycja na słońce, klimatyzacja, chlorowana woda w basenie, słona woda morska to wszystko sprawia, że skóra po lecie jest przesuszona, łuszcząca, szorstka, podrażniona, zniszczona, zaczerwieniona, matowa i zmęczona. Latem cierpi zarówno twarz, jak i ciało, dlatego jesienna pielęgnacja skóry musi być w całości zmieniona. Trzeba też zwrócić uwagę na obszary, które często są zaniedbywane! Mowa o ustach, dłoniach i stopach. Te miejsca bardzo szybko ulegają przesuszeniu, usta pierzchną, stopy rogowacieją, a pięty pękają. Na dłoniach dodatkowo mogą pojawiać się plamy pigmentacyjne.

Właśnie dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry jesienią jest tak ważna. Gdy zmienia się aura, trzeba wybierać inne kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy niż latem. Kluczowe jest to, aby podjąć działania, które pomogą zminimalizować uszkodzenia skóry. Szczególnie dotkliwa jest suchość skóry oraz przebarwienia posłoneczne, wypryski i popękane naczynka. Jesienna pielęgnacja skóry musi być ukierunkowana na działania naprawcze obejmujące intensywne nawilżanie, wzmacnianie bariery hydrolipidowej, odżywianie, wspieranie procesów regeneracji i odnowy komórkowej. Dodatkowo niezwykle istotne jest złuszczanie skóry twarzy za pomocą peelingów enzymatycznych lub kwasowych oraz złuszczanie skóry ciała z użyciem peelingów mechanicznych, np. cukrowych lub kawowych. Usunięcie martwego naskórka nie tylko zmniejsza widoczność przebarwień i przywraca skórze blask, ale i przygotowuje ją na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.

Odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwala wyeliminować suchość skóry i wzmocnić jej barierę ochronną na tyle, że będzie ona gotowa na wprowadzenie silnych składników aktywnych jak kwasy i retinol. Osoby, które chcą jak najdłużej utrzymać młody wygląd, muszą pamiętać po pierwsze o tym, że kosmetyki do opalania z wysokim filtrem trzeba stosować cały rok, a po drugie o tym, że jesienna pielęgnacja skóry powinna się skupiać na zabiegach przeciwstarzeniowych. Retinol będzie tu najlepszym rozwiązaniem. Wykazuje on kompleksowe działanie – zmniejsza widoczność zmarszczek, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, poprawia strukturę skóry, a także wyrównuje koloryt i przyspiesza odnowę komórkową. Kto zdecyduje się na stosowanie jesienią kwasów i retinolu musi pamiętać, że ich silne działanie trzeba balansować poprzez nawilżanie skóry i dostarczanie substancji odżywczych i wzmacniających takich jak lipidy i ceramidy.

Jak suche powietrze może wpłynąć na kondycję skóry?

Istotnym zadaniem jesiennej pielęgnacji jest również przygotowanie skóry na mniej przyjazne warunki panujące jesienią i zimą. A te bywają niekorzystne nie tylko na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach. Słońce świeci coraz słabiej, obniża się temperatura, częściej pada, powiewa chłodny wiatr. W odpowiedzi na pogorszenie pogody podkręcamy ogrzewanie i nie tak chętnie wietrzymy pomieszczenia, przez co w mieszkaniach jest ciężkie, suche powietrze.

Niestety zbyt niska wilgotność powietrza jest szkodliwa dla organizmu, w tym dla kondycji skóry. Trochę o tym zapominamy, ale w sezonie grzewczym ryzyko odwodnienia jest bardzo duże, jeśli niedobór płynów nie będzie uzupełniany, organizm przekieruje wodę z miejsc, gdzie jest najmniej potrzebna, czyli ze skóry, tam, gdzie jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania najważniejszych organów. Efektem takiego działania jest silnie przesuszona skóra. Odwodnienie w połączeniu z niedostatecznym nawilżeniem zewnętrznym i innymi błędami pielęgnacyjnymi sprawia, że sucha skóra łatwej ulega podrażnieniom, jest podatna na uszkodzenia i infekcje, dodatkowo dużo szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia.

5 zasad pielęgnacji skóry jesienią

Pielęgnacja skóry jesienią powinna być dobrze zaplanowana, musi bowiem kompleksowo łączyć złuszczanie, nawilżanie, odżywianie, regenerację i działania anti-aging. Aby właściwie dbać o skórę, osiągnąć zamierzone efekty i uniknąć podrażnień, należy przestrzegać kilku zasad, w tym – nie pomijać żadnego kroku w codziennej rutynie pielęgnacyjnej oraz dobierać kosmetyki odpowiednie do rodzaju i potrzeb skóry. Oto najlepsze porady, jakie warto zastosować w codziennej pielęgnacji skóry w okresie jesiennym i zimowym:

Codziennie nawilżaj skórę twarzy i ciała

Jeśli chodzi o nawilżanie skóry, naprawdę nie ma znaczenia jej rodzaj i wiek. Zbyt wiele czynników wpływa na to, że cera traci wilgoć – niekorzystne warunki atmosferyczne, niska wilgotność powietrza w mieszkaniu, spożywanie niedostatecznej ilości wody. Dlatego też bardzo rygorystycznie należy podchodzić do codziennej pielęgnacji – trzeba regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, nakładać na twarz kremy nawilżające, a na ciało balsamy nawilżające!

Ważne jest to, by kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy zapewniały nie tylko natychmiastowe nawilżanie skóry, ale i pomagały utrzymać ten stan długotrwale. W tym celu trzeba stosować substancje, które wiążą wilgoć w naskórku oraz takie, które zamykają ją w jego wnętrzu, zapobiegając jej nadmiernemu odparowywaniu. Do twarzy warto wybierać kosmetyki, które zawierają kwas hialuronowy, trehalozę, glicerynę, ceramidy i lipidy. Jeśli chodzi o balsamy nawilżające, to doskonale sprawdzą się te bazujące na naturalnych olejach.

Lekkie kremy nawilżające (np. Dermedic Hydrain 2) zaleca się stosować na dzień, zaś na noc polecane są treściwsze kremy nawilżająco-odżywcze z olejami, masłami i wyciągami roślinnymi (np. kosmetyki Sylveco). Aby wzmocnić działanie kremów, warto do rutyny włączyć serum antyoksydacyjne z witaminami C i E, a 1-2 razy w tygodniu aplikować dodatkowo maseczki do twarzy, np. maski w płachcie lub maski całonocne. Nawilżać trzeba również usta, w tym celu zaleca się codziennie stosować pomadki ochronne.

Wykonuj dokładny demakijaż i starannie oczyszczaj cerę

Zanim jednak sucha skóra dostanie dawkę składników nawilżających, należy dobrze ją oczyścić. Nawet najskuteczniejsze substancje pielęgnacyjne nie zadziałają, jeśli na powierzchni skóry pozostaną resztki podkładu, kremu z filtrem i zanieczyszczeń oraz sebum. Najlepszym sposobem na demakijaż i mycie jest tzw. podwójne oczyszczanie. Najpierw skórę należy umyć preparatem na bazie olejków, który rozpuści m.in. filtry i podkład, a następnie domyć pozostałości zanieczyszczeń i sebum, używając żelu lub pianki do mycia (dobre kosmetyki oczyszczające do skóry oferuje marka Dermedic). Etap oczyszczania warto zakończyć tonizacją.

Unikaj kosmetyków zawierających składniki wysuszające

Do oczyszczania skóry należy podchodzić z ostrożnością, gdyż zbyt agresywne środki myjące jak SLS lub SLES odzierają skórę z jej naturalnej bariery ochronnej, przez co staje się ona podatna na przesuszenie i uszkodzenia. Negatywnie na warstwę hydrolipidową wpływają też parabeny, konserwanty i alkohol! Ponadto trzeba pamiętać, że rekomendowane w jesiennej pielęgnacji kwasy i retinol mogą wykazywać działanie wysuszające i drażniące. Wprawdzie dają one niesamowite efekty, niemniej jednak trzeba na nie uważać, zwłaszcza na retinol. Każda osoba, która po raz pierwszy wprowadza ten składnik, musi najpierw zbudować tolerancję, czyli musi zacząć od niskiego stężenia i od stosowania kosmetyku z retinolem nie częściej niż raz w tygodniu.

Używaj preparatów zawierających złuszczające kwasy

Kwasy to zróżnicowana grupa substancji o szerokim spektrum działania, które stosuje się w kuracjach złuszczających do twarzy i ciała. Jak działają? Dogłębnie oczyszczają, usuwają martwy naskórek, wygładzają szorstką skórę, zwężają pory i normalizują produkcję sebum. Niektóre z nich dodatkowo nawilżają, wzmacniają naczynka, rozjaśniają i ujednolicają koloryt oraz działają przeciwstarzeniowo. Kwasy AHA, BHA i PHA w niskich stężeniach można używać samodzielnie w domu w postaci peelingów i toników kwasowych, natomiast na zabieg z użyciem wysokiego stężenia kwasów trzeba się wybrać do gabinetu kosmetycznego.

Stosuj kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi

Niezmiennie, niezależnie od pogody trzeba stosować kremy z filtrem. Nie trzeba się bać, że kosmetyki do opalania będą bielić i tłuścić skórę. Firmy kosmetyczne coraz bardziej dopracowują składy preparatów ochronnych, tworząc lekkie formuły, które zapewniają satynowe lub matowe wykończenie. Dobre SPF-y do twarzy i ciała oferuje m.in. marka Iwostin. Nie tylko chronią one przed powstawaniem przebarwień i przed fotostarzeniem, ale i nawilżają oraz pielęgnują skórę. Należy pamiętać, że osoby stosujące retinol lub złuszczające kuracje kwasowe obowiązkowo muszą nakładać krem z filtrem każdego dnia!

Jesienna pielęgnacja skóry ma dwa główne cele – poprawę kondycji skóry po lecie oraz przygotowanie jej na trudy sezonu grzewczego. Z równie dużym zaangażowaniem należy dbać o skórę twarzy, jak i ciała. Ważne jest dokładne oczyszczanie, intensywne i długotrwałe nawilżanie, odżywienie i regeneracja, a także ochrona przeciwsłoneczna!

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane produkty

pixel